Kobieta
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Analiza składu ciała – wiek kalendarzowy, a wiek biologiczny

Analiza składu ciała pozwala kontrolować faktyczną kondycję organizmu. Odpowiednie urządzenie określa wiek biologiczny – inaczej wiek fizyczny bądź metaboliczny, który niekiedy znacznie odbiega od wieku rzeczywistego. Analizę składu ciała wykonuje się zarówno profilaktycznie, jak i pomocniczo w leczeniu m.in. otyłości.

Analiza składu ciała pozwala kontrolować faktyczną kondycję organizmu. Odpowiednie urządzenie określa wiek biologiczny – inaczej wiek fizyczny bądź metaboliczny, który niekiedy znacznie odbiega od wieku rzeczywistego. Analizę składu ciała wykonuje się zarówno profilaktycznie, jak i pomocniczo w leczeniu m.in. otyłości.

Urządzenie do analizy składu ciała

Pomiar składu ciała wykonuje się za pomocą specjalistycznego aparatu medycznego. W zależności od typu sprzętu, może on podawać bardziej lub mniej szczegółowe informacje na temat składu ludzkiego ciała. Analizę można przeprowadzić dzięki elektrodom przyczepionym do ciała, przez które przesyłany jest prąd elektryczny o niskim natężeniu.

Analiza składu ciała – komponenty organizmu

Analiza składu ciała pozwala poznać stan organizmu i tzw. biologiczny wiek, który określa się na podstawie parametrów takich, jak masa ciała, procentowa zawartość tłuszczu, w tym tzw. otyłość brzuszna, ilość wody w organizmie, zawartość białka i minerałów, masa mięśniowa. Analiza składu ciała określa również minimalne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

Analiza składu ciała – wskazania do wykonania badania

Analizę składu ciała powinny zrobić wszystkie osoby, którym zależy na zrzuceniu kilogramów, ponieważ zwykła waga łazienkowa określa jedynie ogólną masę ciała. W trakcie odchudzania bardzo często traci się wodę, wskutek czego waga spada – nie jest to jednak faktyczne schudnięcie. Należy skupić się na gubieniu tkanki tłuszczowej i budowaniu tkanki mięśniowej - analiza składu ciała pozwala monitorować, czy odchudzanie zmierza w dobrym kierunku. Jest to istotny wskaźnik dla osób aktywnych fizycznie, a także każdej osoby, której zależy na zdrowym trybie życia.

Analiza składu ciała – przeciwwskazania

Analizy składu ciała nie powinny robić kobiety w ciąży, epileptycy, osoby, które mają metalowe implanty, stymulatory elektroniczne.

  

lekarka z notesem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jakie informacje można uzyskać podczas pomiaru składu ciała?
Pomiar składu ciała pozwala określić stosunek masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej oraz sprawdzić poziom nawodnienia organizmu i określić jego wiek metaboliczny.

Pomiar składu ciała pozwala określić stosunek masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej oraz sprawdzić poziom nawodnienia organizmu i określić jego wiek metaboliczny. Wskaźnik BMI, czyli Body Mass Index BMI określa, czy proporcja masy ciała do wzrostu jest odpowiednia. Wylicza się go dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu . Nie będzie to wiążący wynik na przykład u osób regularnie trenujących, gdyż masa mięśniowa zwiększa ogólną wagę ciała. Przyjmuje się, że wskaźnik BMI na poziomie: < 18,5 oznacza niedożywienie, 18,5 – 24,9 oznacza normę, 25 – 29,9 oznacza nadwagę, ≥ 30 oznacza otyłość, 30 – 34,9 oznacza otyłość I stopnia, 35 – 39,9 oznacza otyłość II stopnia, ≥ 40 oznacza otyłość III stopnia. Zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie Zarówno niedobór, jak i nadmiar tkanki tłuszczowej jest niekorzystny dla zdrowia. Pomiar składu ciała określa procentową zawartość tkanki tłuszczowej , a interpretacja wyniku wskaże, czy zawartość tkanki tłuszczowej świadczy o jej niedoborze, normie, nadwadze czy otyłości . Przy badaniu tego czynnika brana jest pod uwagę płeć oraz wiek osoby poddającej się analizie składu ciała. Na przykład u kobiety w wieku 25 lat zawartość tkanki tłuszczowej na poziomie 10% będzie świadczyła o niedoborze, około 30% o normalnej zawartości tkanki tłuszczowej, granica 40% będzie płynną pomiędzy nadwagą a otyłością. Poziom nawodnienia organizmu Dzięki pomiarowi składu ciała można dowiedzieć się także, czy w organizmie jest odpowiednia ilość wody. W organizmie zdrowej kobiety powinno być od 45 do 60% wody, u mężczyzny natomiast od 50 do 65% wody. Właściwe nawodnienie organizmu jest warunkiem utrzymania go w dobrej kondycji. Zawartość masy mięśniowej w organizmie Interpretacja wyników pomiaru składu...

Wiek metaboliczny
© underdogstudios/Fotolia.com
Styl życia
Wiek metaboliczny, czyli ile lat ma nasze ciało? Jak sprawdzić wiek metaboliczny
Wiek metaboliczny mówi nam o tym, w jakiej kondycji jest w rzeczywistości nasz organizm. Jeśli jest niższy od naszego wieku metrykalnego, to bardzo dobrze. Jeśli wyższy – powinniśmy zmienić nasze codzienne nawyki.

Wiek metaboliczny mówi nam o tym, w jakiej kondycji jest w rzeczywistości nasz organizm. Jeśli jest niższy od naszego wieku metrykalnego, to bardzo dobrze. Jeśli wyższy – powinniśmy zmienić nasze codzienne nawyki.   Kondycja naszego organizmu często nie przystaje do wieku, który widnieje w naszym dowodzie osobistym . Aby stwierdzić, jaki jest wiek metaboliczny naszego ciała, wykonuje się specjalistyczne badanie. Wiek metaboliczny: co to oznacza? Wiek metaboliczny odzwierciedla lepiej niż data urodzenia nasze zdrowie oraz kondycję organizmu, a także jego zdolność do regeneracji i poziom metabolizmu. Najczęściej wiek metaboliczny różni się od tego, na który wskazywałaby nasza metryka. Jeśli wiek metaboliczny jest niższy, oznacza to, że nasz organizm jest w dobrej formie. Jeśli natomiast jest wyższy, jest to dla nas alarm, że powinniśmy zacząć bardziej o siebie dbać . Wiek metaboliczny wskazuje nie tylko na stan naszego zdrowia. Im niższy, tym więcej mamy energii i dłużej będziemy cieszyć się świetną kondycją. Wiek metaboliczny: co na niego wpływa? Aby poprawić swój wiek metaboliczny, najlepiej zwiększyć ilość tkanki mięśniowej w organizmie, zwiększając jej stosunek do tkanki tłuszczowej. Im więcej tłuszczu w naszym organizmie, tym gorzej dla naszego zdrowia. Zrezygnujmy z wysokokalorycznego jedzenia, szczególnie typu fast-food i żywności wysoko przetworzonej, zastępując ją zdrową żywnością. Dbajmy o nawadnianie organizmu – należy pić przynajmniej 1,5 litra dziennie . Warto także dostarczać organizmowi dużo przeciwutleniaczy – są to m.in. owoce, warzywa, pełne ziarna zbóż i zielona herbata. Białe pieczywo zastąpmy produktami pełnoziarnistymi. Mięso czerwone zamieńmy na białe oraz mięso ryb, a także na rośliny strączkowe. Na nasz wiek...

kobieta z miską owoców
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie?
Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne jest związane z takimi czynnikami jak: płeć, wzrost, waga, wiek i intensywność wysiłku fizycznego. Obliczyć należy tak zwany spoczynkowy wydatek energetyczny, a następnie uwzględniając natężenie wysiłku fizycznego – całkowitą przemianę materii.

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne jest związane z takimi czynnikami jak: płeć, wzrost, waga, wiek i intensywność wysiłku fizycznego. Obliczyć należy tak zwany spoczynkowy wydatek energetyczny, a następnie uwzględniając natężenie wysiłku fizycznego – całkowitą przemianę materii. Obliczenie podstawowej przemiany materii Aby obliczyć podstawową przemianę materii można skorzystać ze wzoru Harrisa i Benedicta. Na początku należy obliczyć wskaźnik PPM, czyli podstawowej przemiany materii . Wzór różni się w zależności od płci.   Wzór dla kobiet: PPM (kcal) = 655,1 + (9,563 x waga kg) + (1,850 x wzrost cm) – (4,676 x wiek) Wzór dla mężczyzn: PPM (kcal) = 66,5 + (13,75 x waga kg) + (5,033 x wzrost cm) – (6,755 x wiek) W ten sposób oblicza się tzw. spoczynkowy wydatek energetyczny. Obliczenie całkowitej przemiany materii Obliczenie CPM, czyli całkowitej przemiany materii , pozwala uwzględnić również intensywność wysiłku fizycznego. Współczynnik aktywności ruchowej różni się w zależności od intensywności aktywności fizycznej. Osoby, które angażują się w niewielką aktywność fizyczną użyją we wzorze współczynnika 1,2. Te, które wykonują umiarkowaną aktywność fizyczną – 1,6. Osoby prowadzące aktywny tryb życia (wysoka aktywność fizyczna) użyją współczynnika 2,0, natomiast wyczynowi sportowcy od 2,2 do 2,4.   Wzór na obliczenie CPM: CPM = PPM x współczynnik aktywności fizycznej. Wynik oznacza całodobowe wydatki energetyczne . Przykład obliczeń dla kobiety Anna ma 25 lat, waży 70 kg i ma 1,72 cm wzrostu. Jej aktywność fizyczna jest raczej niewielka (zatem przyjęty będzie współczynnik aktywności ruchowej na poziomie 1,2).   PPM: 655,1 + (9,563 x 70) + (1,850 x 172) – (4,676 x 25) = 655,1 + 669,41 + 318,2 – 116,9 = 1525,81 kcal CPM: 1525,81 x 1,2 = 1831 kcal...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak