
Nowy gatunek kleszcza pojawił się w Polsce. Jest bardzo niebezpieczny - przenosi groźne choroby odkleszczowe, np. kleszczowy tyfus syberyjski. Jego skupiska znaleziono już w dwóch województwach - Wielkopolskim i Dolnym Śląsku. Kleszcz Haemaphysalis concinna przybył do nas z sąsiednich Niemiec, najprawdopodobniej przeniosły go gryzonie i małe ssaki. Jak chronić się przed nowym gatunkiem kleszcza?
Nowy gatunek kleszcza Haemaphysalis concinna w Polsce
Nowy gatunek kleszcza, który pojawił się w Polsce to Haemaphysalis concinna. Odkryli go naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego naturalnym środowiskiem jest region Azji Środkowej, a także ciepłe kraje Europy - Hiszpania i Chorwacja.
Kleszcze najprawdopodobniej przybyły do nas z Niemiec. Podejrzewa się, że przyniosły je małe ssaki i myszy. Wędrówki kleszczy związane są ze zmianami klimatycznymi. Coraz cieplejszy klimat tworzy korzystne warunki do ich życia. Sprzyja on też wędrówkom innych insektów, np. komarów azjatyckich.
Kasia gotuje z Polki.pl: kluseczki gnocchi ze szpinakiem
Pierwsze kleszcze gatunku Haemaphysalis concinna znaleziono w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Kleszcza można rozpoznać dzięki jego znakom charakterystycznym: jasnobrązowym ubarwieniu i ciemnym smugom na grzbiecie.
Jest odkrytych kilka stanowisk tego kleszcza. Nam udało się zebrać tych kleszczy naprawdę bardzo dużo, to było około 420 sztuk - potwierdziła Dorota Dwużnik z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w wywiadzie dla TVN24.
Dlaczego nowy gatunek kleszcza jest taki niebezpieczny?
Nowy gatunek kleszcza przenosi bardzo groźne choroby. Są to miedzy innymi:
- odkleszczowe zapalenie mózgu,
- kleszczowy tyfus syberyjski,
- tularemia.
Na razie nie został udowodniony żaden przypadek zarażenia człowieka. Dużo bardziej narażone są zwierzęta. Przede wszystkim gryzonie, ptaki, gady i zwierzęta gospodarskie.
Jak chronić się przez nowym gatunkiem kleszcza?
Należy zachować podstawowe zasady ostrożności. Przed kleszczami ochronią nas:
- środki przeciwko kleszczom,
- noszenie długiego rękawka i długich spodni (zwłaszcza w lesie),
- noszenie zakrytych butów,
- noszenie nakryć głowy,
- regularna higiena i kontrola całego ciała.
Co zrobić kiedy zobaczymy kleszcza na naszym ciele?
Przede wszystkim nie należy panikować, lecz spokojnie usunąć kleszcza. Wyciągamy go pęsetą, jednym zdecydowanym ruchem, a następnie dezynfekujemy miejsce po ugryzieniu. Jeśli mamy obawy, możemy poprosić o pomoc pielęgniarkę lub lekarza pierwszego kontaktu.
Niepokojące objawy to rumień wokół ugryzienia oraz symptomy grypy, takie jak temperatura, bóle głowy i mięśni. Jeżeli je zauważymy, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Mogą to być bardzo groźne choroby odkleszczowe.