kobieta w biurze
©william87/Fotolia
Styl życia

Jak urządzić nowoczesne biuro we własnym mieszkaniu?

Nowoczesne biuro można urządzić nawet w niewielkim domowym pomieszczeniu. Gabinet powinien znajdować się w wydzielonej przestrzeni, powinien też być zaprojektowany pomysłowo i zgodnie z zasadami ergonomii. Dzięki temu praca zawodowa w domu będzie efektywna, nawet jeśli w trakcie dnia pracy za ścianą kwitnie życie rodzinne.

Nowoczesne biuro można urządzić nawet w niewielkim domowym pomieszczeniu. Gabinet powinien znajdować się w wydzielonej przestrzeni, powinien też być zaprojektowany pomysłowo i zgodnie z zasadami ergonomii. Dzięki temu praca zawodowa w domu będzie efektywna, nawet jeśli w trakcie dnia pracy za ścianą kwitnie życie rodzinne.

Jak wydzielić przestrzeń do pracy w domu?

Przestrzeń pracy powinna być wyraźnie oddzielona od przestrzeni, w której wypoczywasz. To pomoże zachować granicę między pracą zawodową i życiem prywatnym. Dzięki temu łatwiej będzie też utrzymać porządek w dokumentach. Najlepiej byłoby przeznaczyć na biuro osobne, zamykane pomieszczenie. Jeśli jednak nie jest to możliwe, warto wydzielić przestrzeń pracy za pomocą ścianki działowej, regału albo parawanu. Jeśli nie pracujesz w osobnym pomieszczeniu, zawsze po zakończeniu pracy chowaj związane z pracą papiery, przyrządy i sprzęt, z którego korzystasz do zamykanych szafek.

Zadbaj o wygodę i dobre oświetlenie

Biurko, przy którym pracujesz, powinno być dobrze dopasowane do wzrostu. Tak, żeby w optymalny sposób dało się na nim ustawić sprzęt. Górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości wzroku. Natomiast klawiatura powinna leżeć na blacie biurka tak, żebyś mógł oprzeć na nim nadgarstki.

 

Krzesło, na którym siedzisz przy biurku, powinno być wygodne i ustawione tak, żeby można było siedzieć na nim z wyprostowanymi plecami w naturalnej pozycji, tzn. bez naciągania któregoś z mięśni. Należy wybierać krzesło, które ma stabilne oparcie dla pleców oraz podłokietniki. Łatwiej jest dopasować właściwą odległość od biurka, jeśli krzesło ma kółka. Jeśli obawiasz się, że kółka zniszczą podłogę, wymień je na takie, które są pokryte gumą.

 

Zaaranżuj swoje miejsce do pracy tak, żeby biurko stało blisko okna. Naturalne oświetlenie najbardziej sprzyja pracy. Miejsce do pracy powinno zostać także oświetlone miejscowo. Lampę ustaw na lub przy biurku tak, żeby światło padało na blat i nie odbijało się ani od monitora, ani od klawiatury. Przyjaznym dla oczu źródłem światła są lampki z żarówkami halogenowymi. Wybierz lampę, której ramię można regulować w kilku miejscach. To pozwoli ustawić optymalny kąt padania światła.

Kobieta siedzi przy komputerze
©baranq/Fotolia.com
Styl życia
Praca zdalna w domu – jak zorganizować domowe biuro i czas pracy?
Praca w domu jest wygodna, jednak wymaga odpowiedniej organizacji, aby była maksymalnie wydajna. Przestrzeganie przepisów BHP w pracy przy komputerze zapewnia większą wygodę oraz bezpieczeństwo zwłaszcza dla kręgosłupa oraz oczu.

Praca w domu jest wygodna, jednak wymaga odpowiedniej organizacji, aby była maksymalnie wydajna. Przestrzeganie przepisów BHP w pracy przy komputerze zapewnia większą wygodę oraz bezpieczeństwo zwłaszcza dla kręgosłupa oraz oczu.   Pracując z domu, zwłaszcza przed komputerem, należy pamiętać o tym, by robić sobie regularne przerwy. Odpoczynek od monitora powinno się robić co godzinę, przynajmniej przez 5 minut. Wystarczy wstać, przejść się po pokoju czy wykonać kilka prostych ćwiczeń rozciągających, zwłaszcza szyję. Wygospodarowanie przestrzeni na domowe biuro Wykonując pracę zdalną, warto wygospodarować oddzielną przestrzeń, która stanie się domowym biurem . Pozwoli to oddzielić życie prywatne od zawodowego . W przypadku małych mieszkań należy wybrać pomieszczenie, w którym pozostali domownicy nie będą przeszkadzać w wykonywaniu pracowniczych obowiązków. Pracując w dzień można wybrać np. sypialnię, a w nocy – kuchnię bądź salon. Jakie biurko do pracy? Wygodne krzesło i biurko to podstawa pracy zdalnej. Praca przy komputerze i długie godziny spędzane przed monitorem mogą negatywnie wpływać na zdrowie, np. pogorszyć wzrok czy powodować skrzywienia kręgosłupa . Przestrzegając przepisów BHP, zapewni się sobie nie tylko wygodę pracy, ale jej bezpieczeństwo. Podstawowe zasady BHP organizacji stanowiska pracy: odległość między pracownikiem a monitorem powinna wynosić od 40 do 75 cm, klawiatura komputera ma być ustawiona minimum 10 cm od brzegu biurka, ekran komputera powinien zawierać filtr ochraniający wzrok, wysokość biurka musi być tak ustawiona, aby między ramieniem a przedramieniem występował kąt prosty, przestrzeń pod stołem powinna być swobodna, a kolana nie mogą dotykać blatu, fotel powinien być stabilny, dawać możliwość obrotu o 360 stopni i być...

pokój dla nastolatka
Flickr/home space/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Zasady urządzania pokoju dla ucznia
Pokoje dla dzieci w wieku szkolnym powinny koncentrować się na funkcjonalności. Dobrze, aby dziecko miało w pokoju jasno wyznaczone miejsca do zabawy, edukacji, snu i kącik garderobiany.

Pokoje dla dzieci w wieku szkolnym powinny koncentrować się na funkcjonalności. Dobrze, aby dziecko miało w pokoju jasno wyznaczone miejsca do zabawy, edukacji, snu i kącik garderobiany. 1. Kolorystyka pokoi dla dzieci Pokój dla dziecka , które rozpoczęło edukację szkolną jest zarówno miejscem do zabawy, relaksu jak i nauki i pracy umysłowej. Dlatego kolory ścian nie powinny być zbyt intensywne. Lepiej sprawdzą się neutralne, pastelowe kolory, przy których dziecko będzie mogło się wyciszyć i skoncentrować. Jaskrawe odcienie mogą dekoncentrować i nadmiernie pobudzać umysły dzieci. Dobrze sprawdzą się np. pistacjowa zieleń, delikatny róż, błękit, subtelna szarość, czekoladowy brąz lub biel. Kolory ścian można urozmaicić dodatkami, np. zasłonami, akcesoriami szkolnymi, dywanikami, ramkami na zdjęcia lub obrazkami. 2. Strefa nauki, snu i zabawy Dziecko nadal powinno mieć w swoim pokoju ulubione zabawki i gry edukacyjne, jednak większość miejsca zaczynają już zajmować książki, zeszyty i akcesoria szkolne. Jeżeli każda z tych stref będzie wyraźnie zaznaczona w pokoju, dziecko nie będzie miało kłopotu z porządkowaniem rzeczy. W strefie edukacji powinny znaleźć się wszystkie przybory szkolne oraz biurko i regał na książki. Planując układ pokoju zwróć uwagę na ścianę z oknem, najlepiej jeśli biurko do nauki będzie znajdowało się przy oknie (dziecko nie powinno siedzieć tyłem do okna). Miejsce do nauki powinno być dobrze oświetlone, lepiej unikać kątów i zaciemnionych miejsc. Biurko musi być dostatecznie duże i odpowiadać wzrostowi dziecka. Blat biurka służy przygotowaniu do lekcji, odrabianiu zadań domowych i wykonywaniu innych prac manualnych, dlatego dobrze, aby był maksymalnie wygodny i nie ograniczał ruchów dziecka. Przy biurku jest miejsce dla wygodnego krzesła z oparciem i zagłówkiem....

Jak urządzić domowe biuro?
© nakophotography/Adobe Stock
Styl życia
Jak urządzić domowe biuro na niewielkiej przestrzeni?
Stworzenie domowego biura na kilku metrach kwadratowych może stanowić spore wyzwanie. Zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia z zakresu urządzania przestrzeni. Nawet bez pomocy projektanta wnętrz można jednak stworzyć swój kąt do pracy. Wiąże się to z poświęceniem czasu na poszukiwanie inspiracji i funkcjonalnych rozwiązań, a w późniejszym etapie – z zakupem mebli i ich złożeniem.

Stworzenie domowego biura na kilku metrach kwadratowych może stanowić spore wyzwanie. Zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia z zakresu urządzania przestrzeni. Nawet bez pomocy projektanta wnętrz można jednak stworzyć swój kąt do pracy. Wiąże się to z poświęceniem czasu na poszukiwanie inspiracji i funkcjonalnych rozwiązań, a w późniejszym etapie – z zakupem mebli i ich złożeniem.   Mała przestrzeń zawsze stanowi ograniczenie w urządzaniu wnętrz. W takich przypadkach najlepiej skorzystać z pomocy projektanta, ale jeśli kogoś na to nie stać, to musi zdać się na siebie. Takim osobom z pomocą przychodzą dostępne w Internecie projekty i zdjęcia, z których można czerpać inspiracje i pomysły. Od czego rozpocząć tworzenie domowego biura? Na etapie planowania urządzenia domowego biura na małej, kilkumetrowej przestrzeni kluczowe jest określenie własnych potrzeb. Uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na to, jak dużo miejsca zajmuje sprzęt (m.in. komputer, drukarka etc.) oraz jakie rzeczy powinny znajdować się w miejscu pracy. Będzie to punktem wyjściowym w dobraniu odpowiednich mebli. Można wprawdzie wybrać meble na wymiar, ale to zdecydowanie droższa opcja od zakupu gotowych mebli modułowych .   W domowym biurze najważniejsze będzie utworzenie miejsca do pracy przy komputerze. Niezależnie od tego czy planuje się pracować przy biurku od czasu do czasu czy przesiadywać przy nim długie godziny kluczowa jest ergonomia. Stworzone stanowisko pracy powinno być możliwie najbardziej komfortowe dla użytkownika, ponieważ przekłada się na jego zdrowie i efektywność pracy. Co powinno znaleźć się w domowym biurze? Po uporaniu się z najważniejszymi rzeczami – wyborem i zakupem mebli i krzesła biurowego można przejść do kolejnego etapu, czyli wyposażenia biura w dodatkowe gadżety . Warto...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak