twarz niemowlęcia
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Nieznośna wysypka – jak leczyć ospę u dzieci

Najbardziej dotkliwym objawem ospy u dzieci jest wysypka – towarzyszy jej świąd, a przy niewłaściwym leczeniu także ból. Mimo że choroba nie jest groźna, nie można jej lekceważyć, gdyż powikłania mogą być poważne.

Najbardziej dotkliwym objawem ospy u dzieci jest wysypka – towarzyszy jej świąd, a przy niewłaściwym leczeniu także ból. Mimo że choroba nie jest groźna, nie można jej lekceważyć, gdyż powikłania mogą być poważne.

Leczenie ospy wietrznej u dzieci

Leczenie ospy wietrznej opiera się na łagodzeniu objawów – świądu, który towarzyszy wysypce oraz obniżaniu gorączki. Podczas pierwszych trzech dni, kiedy pojawiają się pierwsze objawy w postaci gorączki, należy skoncentrować się na obniżaniu temperatury ciała – można podawać leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, jednak trzeba uważać, by nie zawierały ibuprofenu. Ibuprofen jest składnikiem takich leków jak Ibuprom, Ibum czy Ibupar.

 

Gdy pojawi się już wysypka, należy zadbać o to, by dziecko nie rozdrapywało krostek, a gdy już mu się to zdarzy, by zminimalizować rozprzestrzenianie bakterii:

  • obetnij dziecku paznokcie,
  • myj mu często ręce,
  • po umyciu dziecka, delikatnie osuszaj skórę ręcznikiem – nie trzyj jej,
  • zakładaj na noc bawełniane rękawiczki, by nie drapało się przez sen.

Jeśli wysypka pojawi się w okolicach intymnych, przygotuj dziecku nasiadówkę z ciepłej wody z dodatkiem rumianku, która złagodzi dolegliwości. Nie używaj. pudrodermu – na początku faktycznie łagodzi uczucie swędzenia, jednak po wyschnięciu ściąga skórę, powodując dodatkowy ból. Lepiej sprawdzi się gencjana, która także wysusza skórę, ale jest delikatniejsza. Rozdrapywanie krostek przez dzieci może skończyć się bliznami.

 

Oprócz leczenia objawowego, lekarz czasami przepisuje dziecku leki uspokajające i przeciwhistaminowe – jednak robi to przede wszystkim wtedy, gdy dziecko z powodu objawów nie może spać w nocy. W wyjątkowych sytuacjach podaje się immunoglobulinę i leki antywirusowe.

Dieta podczas ospy wietrznej u dzieci

Ponieważ wysypka może pojawić się również w buzi dziecka, często się zdarza, że maluch nie ma apetytu i trudno mu przełykać jedzenie. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzą się pokarmy płynne i półpłynne – kleiki, papki, kaszki, zmiksowane zupki. Podawaj dziecku dużo napojów, ale pamiętaj, by nie były kwaśne – bo podrażnią krostki w buzi i sprawią ból.

Powikłania ospy u dzieci

Powikłania w każdej chorobie są niebezpieczne. U dzieci najczęściej mają postać:

  • ropnych zakażeń skóry,
  • ropowicy,
  • zakażenia krostek bakteriami (paciorkowca lub gronkowca),
  • zapalenia płuc,
  • półpaśca,
  • zapalenie móżdżku, opon mózgowo-rdzeniowych.

niemowlę śmieje się
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ospa wietrzna – jak poznać jej pierwsze objawy?
Ospa wietrzna u dzieci nazywana jest także wiatrówką. To wirusowa choroba zakaźna, która dotyka przede wszystkim małe dzieci, ale może się nią zarazić zarówno niemowlę, jak i człowiek dorosły. Ospa u dziecka ma zazwyczaj łagodny przebieg, ale jest dość uciążliwa ze względu na swędzącą wysypkę.

Ospa wietrzna u dzieci nazywana jest także wiatrówką. To wirusowa choroba zakaźna, która dotyka przede wszystkim małe dzieci, ale może się nią zarazić zarówno niemowlę, jak i człowiek dorosły. Ospa u dziecka ma zazwyczaj łagodny przebieg, ale jest dość uciążliwa ze względu na swędzącą wysypkę. Przyczyny ospy wietrznej u dzieci Ospę wietrzną u dzieci wywołuje wirus herpeswirus VZV, który jest przenoszony drogą kropelkową, ale również przez wiatr na odległość nawet kilkudziesięciu metrów. Oznacza to, że nie trzeba nawet dotknąć chorującej osoby – wystarczy przebywać w jej otoczeniu. Z tego powodu dzieci najczęściej zarażają się w żłobkach i przedszkolach. Dziecko zaraża się chorobą od innych osób chorych na ospę wietrzną lub na półpasiec – wirus się rozprzestrzenia w tzw. jawnym okresie choroby, czyli od momentu pojawienia się pierwszych objawów do momentu przyschnięcia krostek z wysypki. Choroba rozwija się w organizmie długo i ujawnia zwykle dopiero po dwóch-trzech tygodniach od momentu zakażenia. Objawy ospy wietrznej u dzieci Ospa u dzieci zaczyna się dość niepozornie – łatwo ją pomylić z przeziębieniem, ponieważ pojawiają się: katar, stan podgorączkowy, ogólne osłabienie, czasem ból głowy. W tym czasie dziecko może już zarażać kolejne osoby. Gorączka się wzmaga i może osiągnąć temperaturę nawet 40 stopni Celsjusza. Około dwóch-trzech dni po pierwszych objawach, pojawia się charakterystyczna wysypka. Wysypka w ospie wietrznej u dzieci Wysypka początkowo pojawia się na tułowiu jako różowe, swędzące plamki. Szybko jednak zmienia się w krostki wypełnione płynem surowiczym i rozprzestrzenia na uda, ramiona, policzki i skórę głowy. Czasem może przenieść się również na okolice ust, nosa i oczu. Zazwyczaj na całym ciele pojawia się około 300-500 pęcherzyków. Choroba trwa około...

zmartwiony chłopczyk
Flickr/anjanettew/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Bostonka czy ospa? Jak odróżnić te dwie choroby
Choroba bostońska i ospa wietrzna czasem są ze sobą mylone. Podstawowym objawem w obydwu chorobach jest wysypka, jednak pojawia się w innych miejscach.

Choroba bostońska i ospa wietrzna czasem są ze sobą mylone. Podstawowym objawem w obydwu chorobach jest wysypka, jednak pojawia się w innych miejscach.   Właściwa diagnoza jest kluczowa, ponieważ inaczej postępuje się w przypadku ospy, a inaczej choroby bostońskiej . Choroba bostońska Wirus wywołujący chorobę po raz pierwszy został zaobserwowany i opisany w Bostonie. Przenosi się drogą kropelkową i pokarmową. Aby zapobiec zakażeniu, należy często myć ręce.    Podstawowym objawem bostonki jest wysypka – początkowo w postaci czerwonych plamek, później bolesnych pęcherzy. Pojawiają się one jedynie na dłoniach, stopach i w ustach. Może im towarzyszyć gorączka, ból gardła i złe samopoczucie.   Nie stosuje się leków przeciwko wirusowi, a jedynie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Wysypka znika samoistnie po około 10 dniach. Możliwe powikłania choroby bostońskiej to odwodnienie , wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zakażenie bakteryjne. Ospa wietrzna Ta choroba wieku dziecięcego, nazywana jest również wiatrówką, ponieważ przenoszona jest drogą kropelkową. Przy ospie wietrznej początkowo dziecko może czuć się przez kilka dni źle i mieć obawy podobne jak przy przeziębieniu . Może się pojawić gorączka i katar, a dopiero po dwóch dniach wysypka – najpierw na tułowiu, potem rozsiana na całym ciele.   Leczenie ospy wietrznej polega na łagodzeniu swędzenia , ale istotny jest kontakt z lekarzem, który zdecyduje czy konieczne jest zastosowanie leku przeciwwirusowego lub hospitalizacji. Zdarza się to zwłaszcza w przypadku ciężkiego przebiegu choroby.   Po przebyciu ospy wietrznej możliwe są powikłania – najczęściej zakażenie bakteryjne wykwitów ospowych, które może prowadzić do powstawania blizn. Do rzadszych, ale bardziej groźnych, należą zapalenie płuc, półpasiec, a nawet zapalenie...

Niemowlę
© Nelly Kovalchuk/Fotolia
Styl życia
Wysypka na pośladkach – pieluszkowe zapalenie skóry, plamica alergiczna, niewłaściwe kosmetyki do pielęgnacji
U małych dzieci wysypka na pośladkach pojawia się najczęściej w okresie, kiedy noszą one pieluszki. Zazwyczaj przyczyną wysypki jest pieluszkowe zapalenie skóry i podrażnienie jej niewłaściwie dobranymi do wieku dziecka kosmetykami.

U małych dzieci wysypka na pośladkach pojawia się najczęściej w okresie, kiedy noszą one pieluszki. Zazwyczaj przyczyną wysypki jest pieluszkowe zapalenie skóry i podrażnienie jej niewłaściwie dobranymi do wieku dziecka kosmetykami.   Jednak nie można wykluczyć, że dziwne plamki na dziecięcych pośladkach to wynik autoimmunologicznej choroby Schönleina-Henocha . Wysypka na pośladkach w wyniku niewłaściwej pielęgnacji Wrażliwa i cienka skóra dziecka ostro reaguje na drażniące substancje w niektórych kosmetykach. Dlatego malec powinien być pielęgnowany odpowiednimi dla jego wieku produktami, które nie zawierają surfaktantów czy sztucznych barwników. Pieluszkowe zapalenie skóry Wysypka na pośladkach u dziecka może pojawić się też na skutek nieprzestrzegania zasad higieny . Skóra ulega podrażnieniu i mogą pojawić się na niej krosty, gdy ma długo kontakt z kałem i moczem lub jest niedokładnie oczyszczona podczas przewijania. Wówczas pojawia się pieluszkowe zapalenie skóry. Choroba ta dotyka także dzieci, które noszą zbyt ciasne pieluszki i są przegrzewane. Wysypka na pośladkach i towarzyszący jej rumień mogą przerodzić się z czasem w nadżerki i wtedy jest to bardzo ostre zapalenie. Aby temu zapobiec, skórę należy dokładnie oczyszczać, a także natłuszczać ją i stosować kremy przeciwodparzeniowe. Wskazane jest też podczas przewijania pozostawienie dziecka na kilka minut bez pieluszki , to pozwoli skórze pooddychać i złagodzi ewentualne podrażnienia. Wysypka na pośladkach może być objawem choroby Wysypka na pośladkach może przybierać formę drobnych wybroczyn . Jeśli wygląda w ten sposób, może być objawem zapalenia naczyń związanego z immunoglobuliną A – choroby Schönleina-Henocha. Dotyka ona dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Choć jej przyczyny nie są znane, zaobserwowano, że pojawia się w trakcie lub tuż po przebytej infekcji...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner