nietrzymanie moczu
©ruigsantos/Fotolia
Styl życia

Metody leczenia nietrzymania moczu: leki, ćwiczenia, fizykoterapia, pessaroterapia

Leczenie nietrzymania moczu może opierać się na regularnym wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, zabiegach operacyjnych, laserowych i farmakologii.

Leczenie nietrzymania moczu może opierać się na regularnym wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, zabiegach operacyjnych, laserowych i farmakologii.

Leczenie nietrzymania moczu: ćwiczenia, fizykoterapia, biofeedback i neuromodulacja

Fizykoterapia, czyli wzmacnianie mięśni dna miednicy (zarówno u kobiet – mięśnie Kegla, jak i u mężczyzn) za pomocą ćwiczeń często prowadzi do ustąpienia problemów z nietrzymaniem moczu. Ważne jest, aby taki trening prowadzić systematycznie co najmniej 3 razy dziennie i minimum przez 3 miesiące. Dopiero wówczas mogą być obserwowane rezultaty. Ponadto w leczeniu nietrzymania moczu stosuje się neuromodulację krzyżową oraz biofeedback.

Leczenie farmakologiczne nietrzymania moczu

W przypadkach, gdy trening mięśni okazał się niedostateczny stosuje się środki farmakologiczne, takie jak, m. in.: fezoterodyna, oksybutynina, solifenacyna, tolterodyna i trospium. Ze względu na szereg działań niepożądanych leki te muszą być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza.

Nietrzymanie moczu: leczenie laserem, pessaroterapia – metody nieinwazyjne

Gdy trening mięśni dna miednicy oraz leki są nieskuteczne w walce z nietrzymaniem moczu, wówczas stosuje się zabiegi nieinwazyjne. Leczenie laserem polegające na fototermicznym i nieablacyjnym obkurczeniu pochwy jest metodą minimalnie inwazyjną. Wzmacniana jest ściana pochwy, powięź wewnątrzmaciczna i obszar ujścia cewki moczowej. Prościej rzecz ujmując zabieg ten przywraca prawidłowe funkcjonowanie cewki moczowej. Laserowe leczenie inkontynencji stresowej nie jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne. Uważa ono tę metodą za nowatorską i eksperymentalną, mogącą być przyczyną wielu groźnych powikłań.

 

Pessaroterapia to nieinwazyjna terapia zachowawcza, polegająca na zastosowaniu pesssara cewkowego. Pessar to silikonowa wkładka (w kształcie kostki lub pierścienia) dopochwowa do samodzielnego stosowania w ciągu dnia.

Nietrzymanie moczu: leczenie operacyjne

Sposób Burcha to zabieg uważany za najskuteczniejszy w leczeniu nietrzymania moczu na skutek uszkodzeń anatomicznych. Do metod inwazyjnych zaliczane jest też podwieszenie pochwy, zabiegi podwieszenia szyi pęcherza oraz operacje pętlowe i operacje slingowe (z użyciem taśmy).

Skuteczność podjętego leczenia nietrzymania moczu

Właściwie wybrany sposób leczenia lub zabiegu oraz systematyczne i prawidłowe wykonywanie zaleconych ćwiczeń sprawiają, że w wielu przypadkach nietrzymanie moczu ustępuje, a prawie zawsze dochodzi do złagodzenia jego objawów. Niezależnie od stopnia nasilenia dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu korzystne efekty przynosi zmiana stylu życia. Unikanie spożywania alkoholu i palenia papierosów, utrzymanie masy ciała na optymalnym poziomie oraz zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna. 


kobieta biegnie
©blas/Fotolia
Styl życia
Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem
Wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja stresowa to mimowolne, niekontrolowane wycieki uryny pod wpływem wysiłku fizycznego, codziennych aktywności a nawet podczas spoczynku.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja stresowa to mimowolne, niekontrolowane wycieki uryny pod wpływem wysiłku fizycznego, codziennych aktywności a nawet podczas spoczynku. Wysiłkowe nietrzymanie moczu: przyczyny Według lekarzy każdy przypadek związany z nietrzymaniem moczu ma charakter patologiczny i wymaga leczenia. Liczba przebytych porodów zwiększa u kobiet ryzyko pojawienia się inkontynencji stresowej. Do przyczyn powstawania tego typu dolegliwości zalicza się również liczba i przebieg operacji ginekologicznych oraz częste występowanie przewlekłych zaparć. Przerost gruczołu prostaty oraz związane z tym zabiegi chirurgiczne to główne przyczyny pojawienia się problemu z nietrzymaniem moczu u mężczyzn . Wysiłkowe nietrzymanie moczu może być też spowodowane przez zmiany zapalne dróg moczowych, choroby neurologiczne oraz przebyte urazy kręgosłupa. Podatność na inkontynencję wysiłkową zwiększa się z wiekiem. Wysiłkowe nietrzymanie moczu: diagnoza Na dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu najczęściej cierpią kobiety po wielokrotnych porodach , osoby z nadwagą oraz osoby starsze (w wyniku starczego osłabienia mięśni). Inkontynencję wysiłkową stwierdza się za pomocą badań takich jak:  badanie ogólne moczu, posiew moczu, oznaczanie zalegania moczu;  badanie radiologiczne z kontrastem (uretrocystografia, urografia);  uretrocystoskopia – badanie endoskopowe dolnego odcinka dróg moczowych;  wziernikowe badanie przez pochwę;  próby prowokacyjne dotyczące nietrzymania moczu – czyli np. próba kaszlowa. Do jednej z metod diagnostycznych należy badanie urodynamiczne, dzięki któremu można określić aktywność skurczową, przepływ cewkowy oraz zmiany napięcia pęcherza. Badanie to nie jest powszechnie stosowane ponieważ wykonuje się je przy...

Kobieta w ciąży siedząca na brzegu jeziora
Pixabay/Greyerbaby/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Sposób na nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja oznacza odruchowy wyciek moczu przez cewkę moczową. Możemy je zwalczać ćwiczeniami mięśni Kegla, czyli dna miednicy.

Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja oznacza odruchowy wyciek moczu przez cewkę moczową. Możemy je zwalczać ćwiczeniami mięśni Kegla, czyli dna miednicy. Jak rozpoznać mięśnie Kegla? Aby rozpoznać mięśnie Kegla, podczas opróżniania pęcherza, spróbuj zatrzymać strumień moczu. Kiedy ci się to uda, oznacza to, że użyłaś mięśni Kegla. Drugi sposób rozpoznania mięśni Kegla polega na włożeniu do pochwy w pozycji leżącej dwóch palców. Podczas napinania pochwy, poczujesz jak mięśnie Kegla uciskają palce. Ćwiczenia mięśni Kegla Jeśli masz do czynienia z kropelkowym lub niewielkim nietrzymaniem moczu stosuj ćwiczenia Kegla . Powodują one podtrzymanie narządów wewnętrznych, występujących w jamie brzusznej. Po opróżnieniu moczu przyjmij wygodną, siedzącą lub leżącą pozycję. Możesz też stanąć w rozkroku. Napnij mięśnie dna miednicy (bez napinania mięśni pośladków i brzucha) przez 5 sekund i rozluźnij je. Ćwiczenie powtórz pięć razy, najlepiej 3 razy dziennie. W trakcie ćwiczenia skup się tylko na napięciu mięśni Kegla i swobodnie oddychaj. Po tygodniu powiększ liczbę skurczów do 10-15 i rób po kilka serii dziennie. Istotne jest to, by ćwiczyć regularnie, prawidłowo i jak najwięcej. Efekty zobaczysz już po kilku tygodniach. Zalety ćwiczeń mięśni Kegla Dla kobiety regularne i prawidłowe wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla jest doskonałym sposobem na wiele problemów. Oprócz nietrzymania moczu, ćwiczenia pomagają także przy porodzie i zwiększają satysfakcję seksualną obojga partnerów. Nie należy wykonywać ćwiczeń, jeśli ciąża jest zagrożona. Przyczyny nietrzymania moczu Dolegliwość nietrzymania moczu dotyczy szczególnie kobiet, które rodziły i są po 45 roku życia. Im więcej porodów, tym większe...

Kobieta której chce się do toalety
©SENTELLO/fotolia
Styl życia
Jakie są przyczyny nietrzymania moczu po ciąży?
Nietrzymanie moczu po porodzie jest częstym problemem wielu kobiet. Rozluźnienie mięśni dna miednicy, które odpowiadają za zamykanie cewki moczowej jest przyczyną nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu po porodzie jest częstym problemem wielu kobiet. Rozluźnienie mięśni dna miednicy, które odpowiadają za zamykanie cewki moczowej jest przyczyną nietrzymania moczu. Przyczyny nietrzymania moczu po ciąży Główną przyczyną nietrzymania moczu po ciąży jest rozluźnienie mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla . Mięśnie te odpowiadają za zamykanie cewki moczowej i za napięcie więzadeł, które podtrzymują końcowy odcinek układu moczowego i płciowego. Kiedy mięsień jest rozluźniony, wycieka mocz. Nietrzymanie moczu może być spowodowane przedłużaniem porodu, czy zabiegami położniczymi takimi jak wykonanie próżniociągu czy założenie kleszczy. W takich wypadkach może dojść do naciągnięcia krocza, a nawet do uszkodzenia mięśni. W przypadku kilku ciąż, bądź urodzenia dziecka powyżej 4 kg popuszczanie moczu nasila się . Problem pojawia się podczas kaszlu, kichnięcia, czy śmiechu. Nazywa się to wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Jak leczyć nietrzymanie moczu? Nietrzymanie moczu możesz wyleczyć stosując ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie Kegla. Ćwiczenia najlepiej zacznij w trakcie oddawania moczu, a potem ćwicz podczas codziennych obowiązków, np. spacerowania, jazdy autobusem czy sprzątania. Podczas ich stosowania powinnaś być zrelaksowana i na wdechu napiąć mięśnie miednicy, w ten sposób jakbyś chciała zatrzymać mocz. W tym czasie pośladki powinny być ściśnięte i napięte przez około 2-3 sekundy. Później zwiększ do 10 sekund czas napięcia mięśni Kegla. Ćwiczenia powinnaś wykonywać systematycznie, czyli 3 razy dziennie przez około 3 miesiące . Gimnastyka mięśni Kegla powoduje, że mięśnie stają się elastyczne i wzmocnione, a to jest pomocne w przypadku łagodnej postaci nietrzymania moczu. Jeśli zaniedbasz ćwiczenia, mięśnie powtórnie osłabią się i dojdzie do nawrotu...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner