Kobieta znajduje się w gabinecie lekarskim.
©missty/Fotolia.com
Styl życia

Wady budowy macicy: macica jednorożna i macica dwurożna – czy są groźne?

Nieprawidłowa budowa macicy może być poważnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży, a także główną przyczyną bezpłodności. Wyróżnia się wrodzone i rozwojowe wady macicy. Wśród nich można wymienić: macicę jednorożną i macicę dwurożną, które leczone są operacyjnie. Ich wczesne wykrycie daje dużą nadzieję na pełne wyleczenie.

Nieprawidłowa budowa macicy może być poważnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży, a także główną przyczyną bezpłodności. Wyróżnia się wrodzone i rozwojowe wady macicy. Wśród nich można wymienić: macicę jednorożną i macicę dwurożną, które leczone są operacyjnie. Ich wczesne wykrycie daje dużą nadzieję na pełne wyleczenie.

 

Macica jest narządem znajdującym się wewnątrz miednicy. Prawidłowo zbudowana macica swoim kształtem przypomina gruszkę i mierzy ok. 8 cm. Składa się ona z dwóch części: trzonu macicy, zbudowanego z mięśni gładkich, oraz szyjki macicy, która ułatwia zagnieżdżenie się zarodka.

 

Macica jednorożna

 

Macica jednorożna jest wadą budowy macicy, która pojawia się w wyniku nieprawidłowego rozwoju przewodu Mullera, z którego powstają żeńskie narządy płciowe. Nie jest to częsta nieprawidłowość w budowie macicy występuje ona u ok. 7% kobiet dotkniętych wadami macicy. Najczęściej wykrywana jest ona przypadkowo podczas badania USG. Wiele kobiet dowiaduje się o tej wadzie dopiero w trakcie ciąży.

 

Kobiety z macicą jednorożną najczęściej mają tylko jeden jajowód oraz niekiedy drugi róg macicy w początkowym stadium rozwoju. Tego typu wada w budowie macicy może być poważnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży. Może także utrudniać zajście w ciążę i przyczyniać się do bezpłodności. Jednakże w większości przypadków wada ta skutkuje powikłaniami, które związane są z nieprawidłowym ułożeniem dziecka lub hipotrofią (spowolnieniem wzrostu płodu). W przypadku, gdy macica jednorożna uniemożliwia zajście w ciążę oraz jest przyczyną poronień, zaleca się leczenie operacyjne.

 

Macica dwurożna

 

Macica dwurożna jest wrodzoną wadą macicy, polegającą na nieprawidłowej budowie jamy i zewnętrznego trzonu macicy. Charakteryzuje się ona dwoma uwydatnionymi rogami, co skutkuje głębokim wcięciem na powierzchni zewnętrznej macicy. Przez to jama macicy (miejsce, w którym zagnieżdża się zarodek) przedzielona jest na dwie części. Tego typu wada macicy zazwyczaj nie utrudnia zajścia w ciążę, jednakże może być przyczyną poronień oraz przedwczesnych porodów. Macica dwurożna diagnozowana jest poprzez badanie USG oraz laparoskopię z histeroskopią. Jedyną skuteczną metodą leczenia tej wady jest zabieg chirurgiczny.

Kobieta leżąca na łóżku, trzymająca się za brzuch.
©Andrey Popov/Fotolia
Styl życia
Zespół Ashermana: niebezpieczne zrosty na macicy
Zrosty na macicy to bardzo niebezpieczne zjawisko, które może doprowadzić do zrośnięcia się trzonu macicy. To główny objaw choroby Ashermana – rzadko występującego zaburzenia układu płciowego kobiety. Zrosty powstają wewnątrz macicy i mogą doprowadzić ostatecznie do całkowitego zrośnięcia się jamy macicy.

Zrosty na macicy to bardzo niebezpieczne zjawisko, które może doprowadzić do zrośnięcia się trzonu macicy. To główny objaw choroby Ashermana – rzadko występującego zaburzenia układu płciowego kobiety. Zrosty powstają wewnątrz macicy i mogą doprowadzić ostatecznie do całkowitego zrośnięcia się jamy macicy.   Zespół Ashermana to zrosty na macicy, pojawiające się na wewnętrznej ścianie macicy jako bliznowate połączenia tkankowe. Przyczyną jego powstania może być aborcja, łyżeczkowanie, powikłania poporodowe, cesarskie cięcie czy choroby: schistosomiaza (choroba krwi) czy endometrioza (zapalenie błony śluzowej w macicy). Objawy zespołu Ashermana Zrosty na macicy są głównym objawem zespołu Ashermana, ale obok nich występuje szereg innych: zanik miesiączki, obfite krwawienia, ból w dole brzucha, poronienie.   Zespół Ashermana przy dużej liczbie zrostów może doprowadzić do bezpłodności i całkowicie zamknąć trzon macicy. Dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka i leczenie. Diagnostyka zespołu Ashermana Diagnozowanie zrostów na macicy prowadzi się głównie za pomocą wziernikowania macicy (histeroskopii). Jest to badanie pozwalające na dokładne stwierdzenie ilości i wielkości zmian patologicznych, powstałych we wnętrzu macicy . Badaniem dodatkowym może okazać się histerosalpingografia (potocznie nazywana HSG). Dzięki niej otrzymuje się radiologiczny obraz macicy i jajowodów. Innym, rzadko zalecanym badaniem przy zrostach, jest również sonohysterogram (SHG) – wykonuje się go przy pomocy wstrzyknięcia roztworu solnego do macicy przez pochwę i obejrzenie macicy za pomocą aparatu USG . Leczenie zespołu Ashermana Leczenie zrostów wewnątrz macicy odbywa się dwuetapowo: Usunięcie chirurgiczne – na początku lekarz usuwa chirurgicznie zrosty oraz zakłada tymczasowo cewnik, który zabezpiecza...

kobieta w ciąży
Pixabay/Greyerbaby/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Nieprawidłowe ułożenie macicy a ciąża
Tyłozgięcie macicy dotyczy około 20% kobiet. Często objawia się bolesnymi miesiączkami i bólami w dole brzucha. Część kobiet odczuwa również dyskomfort podczas seksu.

Tyłozgięcie macicy dotyczy około 20% kobiet. Często objawia się bolesnymi miesiączkami i bólami w dole brzucha. Część kobiet odczuwa również dyskomfort podczas seksu. Na czym polega tyłozgięcie macicy? Prawidłowe ułożenie macicy jest wówczas gdy jej trzon względem szyjki jest w pozycji przodozgiętej oraz przodopochylonej. W przypadku tyłozgięcia odchyla się ona ku tyłowi . Tyłozgięcie zaliczane jest do grupy o groźnej nazwie – patologie położenia macicy, jednak taka budowa nie powoduje na ogół żadnych poważnych dolegliwości. Objawy to: bolesne miesiączki oraz bóle w dole brzucha (jeżeli są uciążliwe i długotrwałe należy udać się do ginekologa). Przyczyna tyłozgięcia może być dziedziczna lub nabyta, poprzez: nawracające stany zapalne, endometriozę, przetrzymywanie moczu lub przebyte operacje. Pozycje ułatwiające zajście w ciążę przy tyłozgięciu macicy Zajście w ciążę w tradycyjnej pozycji może być problemem (lecz nie musi), gdyż ejakulat może nie dotrzeć w odpowiednie miejsce. Dlatego, gdy staramy się o dziecko zalecana jest pozycja, w której partner jest z tyłu. Tyłozgięcie nie powoduje problemów z zajściem w ciążę, ani z jej utrzymaniem , kobieta może jedynie odczuwać na początku większy ból w krzyżu. Ponadto podczas ciąży macica się prostuje i zdarza się, że po porodzie dolegliwości związane z tyłozgięciem mijają. Tyłozgięcie powoduje dyskomfort podczas stosunku Zdarza się, że tyłozgięcie macicy powoduje ból (nazywany algopareunią) lub uczucie parcia na pęcherz podczas stosunku, szczególnie w przypadku głębokiej penetracji. Jedynym rozwiązaniem jest znalezienie odpowiedniej – bezbolesnej pozycji. Ochota na seks w ciąży przychodzi najczęściej w drugim trymestrze.  Wysokie libido w ciąży . Próba utrzymania ciąży...

mama z niemowlęciem
© famveldman/Fotolia.com
Styl życia
Obkurczanie macicy po porodzie – skutki uboczne po cesarce, a poród naturalny
Obkurczanie macicy po porodzie objawia się najczęściej silnym bólem w okolicach podbrzusza. Na intensywność obkurczania ma wpływ sposób rozwiązania, fakt czy jest to pierwsza, druga czy kolejna ciąża, a także czy karmi się piersią.

Obkurczanie macicy po porodzie objawia się najczęściej silnym bólem w okolicach podbrzusza. Na intensywność obkurczania ma wpływ sposób rozwiązania, fakt czy jest to pierwsza, druga czy kolejna ciąża, a także czy karmi się piersią.   Pod koniec ciąży macica waży około kilograma. Po porodzie stopniowo kurczy się, aby finalnie osiągnąć wielkość gruszki o maksymalnej wadze 70 gramów. U matek, które karmią dziecko piersią codziennie, proces obkurczania macicy będzie szybszy. Dzieje się tak za sprawą oksytocyny, która wytwarza się w czasie naturalnego karmienia. Hormon powoduje skurcze macicy, które nie są przyjemne dla matki, jednak stymulują macicę, aby wróciła do kształtu sprzed porodu. Ile trwa obkurczanie macicy po porodzie? Po porodzie macica zmienia się, a powrót jej do stanu pierwotnego sprzed ciąży trwa od 6 do 8 tygodni , w zależności od sposobu rozwiązania i stopnia zwiotczenia mięśni macicy po kolejnych ciążach. W tym czasie pojawiają się skurcze połogowe, zmniejszające macicę. Obkurczanie macicy po cesarce  Kobieta po cesarce będzie odczuwać ból w miejscu nacięcia brzucha nie tylko po zewnętrznej stronie, ale i na ścianie macicy. Ból jest spowodowany zarówno samym procesem obkurczania, jak i raną po cięciu. Po porodzie macica oczyszcza się, czego następstwem są odchody połogowe. Upławy pojawiają się po każdej ciąży, ale po cesarce będą one nieco mniejsze, niż po naturalnym porodzie. Obkurczanie się macicy po cesarce trwa zazwyczaj około 8 tygodni. Poród naturalny a obkurczanie macicy Obkurczanie macicy po porodzie naturalnym następuje szybciej w porównaniu do cesarskiego cięcia. Towarzyszące temu objawy to - oprócz bolesnych skurczów - krwawienie przypominające miesiączkę, oczyszczające macicę z odchodów...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner