Smutna kobieta z dzieckiem
©dalaprod/Fotolia
Styl życia

Dlaczego kobiety czują po porodzie niechęć do swojego dziecka?

„Urodzisz, pokochasz” funkcjonuje w naszej kulturze od lat, a kobiety, które nawet nie planowały ciąży, po porodzie dzięki instynktowi macierzyńskiemu, zajmują się swoimi dziećmi, kochają je i troszczą się o nie.

„Urodzisz, pokochasz” funkcjonuje w naszej kulturze od lat, a kobiety, które nawet nie planowały ciąży, po porodzie dzięki instynktowi macierzyńskiemu, zajmują się swoimi dziećmi, kochają je i troszczą się o nie.

 

Brak miłości matczynej głównie występuje u matek, które nie planowały zajść w ciążę lub nie znają ojca swojego dziecka. Problem ten występuje również w przypadku ofiar gwałtu – decydując się na urodzenie, kobiety mają nadzieję, że „jak urodzą, to pokochają”. Później niestety czują jedynie obojętność lub wrogość wobec własnego dziecka, ponieważ przypomina im traumatyczne przeżycie. Brak miłości do potomstwa jest nieakceptowalny społecznie i kobiety, nieodczuwające pozytywnych emocji w związku z macierzyństwem, są napiętnowane jako matki nieodpowiedzialne, bezuczuciowe i oziębłe.

Co robić, gdy nie kocham swojego dziecka?

Podłożem braku miłości są najczęściej wewnętrzne przeżycia kobiety, która urodziła dziecko. Przyczyny zajścia w ciążę mogą być kluczowe do odblokowania negatywnych emocji. Psychoterapia prowadzona przez psychologa (bo takiej pomocy psychologicznej potrzebuje kobieta) powinna:

1. Pomóc odkryć główne przyczyny niechęci lub obojętności matki wobec dziecka.

2. Rozładować napięcie, które kobieta odczuwa z powodu obecności dziecka w domu.

3. Pomóc kobiecie zrozumieć odczuwane emocje, towarzyszące jej od porodu – złość, rozczarowanie, lęk, odrzucenie.

4. Pomóc odblokować negatywne emocje, odnaleźć źródła awersji do własnego potomstwa.

5. Pomóc zaakceptować kobiecie sytuację, w której kobieta się nie odnajduje (szczególnie, gdy jest to jej pierwsze dziecko).

Co kobieta może sama zrobić, gdy nie kocha swojego dziecka?

Obojętność bądź wrogość wobec własnego dziecka jest tak silnie zakorzeniona w podświadomości kobiety, że nie zauważa własnych, niewłaściwych zachowań. Co robi matka, która nie kocha swojego dziecka:

  • mówi o tym otwarcie,
  • nie chce się zajmować dzieckiem w domu,
  • w obecności syna bądź córki jest rozdrażniona i odczuwa napięcie,
  • unika dziecka, nawet w kontakcie wzrokowym,
  • chodzi na wywiadówki, robi zakupy, robi obiad – zachowuje się jak matka, jednak robi to bezrefleksyjnie – bez miłości, a z „przymusu” społecznego.

 

Jeżeli kobieta jest świadoma swojego destrukcyjnego zachowania (dla niej i dziecka), powinna starać się zmienić zachowanie. Zrozumieć istotę problemu pomoże jej tylko i wyłącznie psychoterapia.

 

Innym problemem, równie trudnym i bolesnym dla rodziny, jest niekochanie jednego z dzieci. Rodzeństwo, które jest traktowane w inny sposób, popada ze sobą w konflikt, a obojętność wobec jednego dziecka może prowadzić do wyrobienia w nim niskiego poczucia własnej wartości i poważnych problemów z samoakceptacją.

 

Smutna kobieta z dzieckiem
©highwaystarz/Fotolia
Styl życia
Nie kocham swojego dziecka, czyli dlaczego baby blues mylony jest z depresją poporodową?
Syndrom baby blues jest stanem emocjonalnym, naładowanym negatywnymi odczuciami związanym z porodem. Pojawia się tuż po rozwiązaniu i towarzyszy mu zniechęcenie, natłok myśli, stany depresyjne. Matka często deklaruje: nie kocham swojego dziecka, chcę je oddać. Nie jest to objaw depresji poporodowej, ponieważ ta jest już chorobą i podlega leczeniu antydepresantami.

Syndrom baby blues jest stanem emocjonalnym, naładowanym negatywnymi odczuciami związanym z porodem. Pojawia się tuż po rozwiązaniu i towarzyszy mu zniechęcenie, natłok myśli, stany depresyjne . Matka często deklaruje: nie kocham swojego dziecka, chcę je oddać. Nie jest to objaw depresji poporodowej, ponieważ ta jest już chorobą i podlega leczeniu antydepresantami.   Syndrom baby blues jest to silny stan emocjonalny, który pojawia się tuż po porodzie w 3-4. dobie. Objawia się poczuciem przemęczenia, zniechęcenia i smutku. Większość młodych mam po pierwszej ciąży odczuwa syndrom baby blues, ponieważ po raz pierwszy doświadczają tego rodzaju obciążenia psychicznego spowodowanego pojawieniem się dziecka w rodzinie. Baby blues: dlaczego nie kocham swojego dziecka? Baby blues jest spowodowany dwoma czynnikami: zaburzeniami hormonalnymi i psychiką. Ciało kobiety po porodzie powraca do stanu płodności, a dodatkowo młoda matka obciążona jest stresem, wynikającym z opieki nad domem i dzieckiem. Niejednokrotnie taka sytuacja może przekraczać jej możliwości fizyczne i psychiczne, stąd popadanie w stany emocjonalne zbliżone do depresji. Kobieta doświadczająca baby blues: nie ma na nic siły, jest ciągle zmęczona, ospała, często płacze, jest rozdrażniona i odczuwa silne napięcie emocjonalne, nie jest zainteresowana opieką nad dzieckiem, nie jest w stanie wykonywać prac domowych, ma problemy ze snem , zaniedbuje własne potrzeby snu, jedzenia, a nawet higieny, czuje się przytłoczona obowiązkami, przez co nie wykonuje ich w ogóle bądź robi to niedbale.   Często wydaje się, że kobiety z syndromem baby blues oskarżają dziecko o to, że znajdują się w takiej ciężkiej dla nich sytuacji. Trudno jednak stwierdzić na ile są to trwałe i jednolite odczucia. Pewne jest to, że młode matki będą unikać dziecka, karmienie stanie się...

Matka z dzieckiem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Toksyczna matka, czyli jak miłość rani dziecko
Toksyczna matka to taka, która bywa nadopiekuńcza, zbyt troskliwa i wnikająca w całe życie swojego dziecka. Jej zachowanie wpływa destrukcyjnie na życie jej dzieci w przyszłości. Są one obarczone ciągłym poczuciem winy za to, że niewystarczająco kochają swoje matki.

Toksyczna matka to taka, która bywa nadopiekuńcza, zbyt troskliwa i wnikająca w całe życie swojego dziecka. Jej zachowanie wpływa destrukcyjnie na życie jej dzieci w przyszłości. Są one obarczone ciągłym poczuciem winy za to, że niewystarczająco kochają swoje matki.   Mogłoby się wydawać, że dziecko w relacji z matką czuje się najlepiej. Któż będzie je mocniej kochał, troszczył się o nie i ochraniał przed niebezpieczeństwem? Jednak nadmierna opieka toksycznej matki stwarza sytuację, w której jej syn lub córka stają się od niej uzależnieni emocjonalnie . Toksyczna matka wychowa toksyczną matkę Dzieci w relacji z toksyczną matką czują przede wszystkim wzmożone poczucie winy – że nie kochają jej wystarczająco, że nie poświęcają jej dostatecznie dużo czasu, że mają własne życie. W takiej więzi wciąż egzekwuje się ilość spędzanego czasu i powtarzają się pytania: Dlaczego wychodzisz? Zostań ze mną i pooglądaj telewizję? Po co spotykasz się ze znajomymi? Chcesz zostawić matkę samą?   Dziecko wychowywane przez toksyczną matkę: żyje w ciągłym poczuciu winy, że nie zachowuje się właściwie, aby uszczęśliwić matkę (w życiu dorosłym ma wyrzuty sumienia, że zakłada własną rodzinę), odczuwa ciągłe napięcie wynikające z zaburzonych zachowań matki, która wypytuje o wszystko, sprawdza i nadzoruje, odczuwa lęk przed niespełnieniem oczekiwań matki przekłada na relacje z innymi ludźmi, a co najistotniejsze – zaburza to jego relacje damsko-męskie , nie umie nawiązać zdrowych relacji z otoczeniem, przez co duża część dzieci z powodu relacji z toksyczną matką pozostaje w domach rodzinnych i nie zakłada własnych rodzin, boi się wchodzić w nowe relacje, ponieważ boi się doświadczać kolejnej kontroli i nadopiekuńczości , najczęściej w dorosłym życiu w relacji z własnymi dziećmi (jeżeli...

Kobieta z dzieckiem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Toksyczna matka – kobieta, która za bardzo kocha własne dzieci
Toksyczna matka to kobieta, która nadmiernie opiekuje się swoimi dziećmi. Jest w stosunku do nich nadgorliwa i narzucająca się. Wciąż podkreśla, że poświęca się dla dzieci i nikt nie będzie ich kochał mocniej niż ona. Podświadomie uzależnia je od siebie emocjonalnie, krzywdząc je psychicznie.

Toksyczna matka to kobieta, która nadmiernie opiekuje się swoimi dziećmi. Jest w stosunku do nich nadgorliwa i narzucająca się. Wciąż podkreśla, że poświęca się dla dzieci i nikt nie będzie ich kochał mocniej niż ona. Podświadomie uzależnia je od siebie emocjonalnie, krzywdząc je psychicznie.   Toksyczna matka to kobieta, która najczęściej jest nieszczęśliwa w małżeństwie i wszelkie uczucia przelewa na własne dzieci. Nie ma wyczucia, w co powinna się angażować, a co powinna pozostawić dla dziecka. Obraża się, jest impulsywna i nie potrafi wytyczyć granicy w relacji z własną córką bądź synem. Ma silną potrzebę kontrolowania wszystkiego, co łączy się z jej dziećmi, podejmuje również za nie decyzje. Argumentuje swoje zachowanie całkowitym poświęceniem się dla dzieci, nie będąc świadomą tego, jaką krzywdę psychiczną im wyrządza. Jakąkolwiek odmowę ze strony dziecka traktuje jako brak miłości. Toksyczna matka kocha i ogranicza Toksyczna matka nie widzi granic pomiędzy sobą, a dzieckiem. Zalewa je miłością, angażuje się we wszystkie jego sprawy i narzuca własne zdanie, robiąc to oczywiście „dla jego dobra”. Najczęściej jej zachowanie wynika z niezdrowych relacji z innymi osobami w jej otoczeniu. Żona mając problemy w komunikacji z mężem przerzuca swoje uczucia z niego na dzieci. Gdy w jej życiu syn bądź córka staną się najważniejsi, wtedy ich zachowanie i funkcjonowanie będzie ograniczone i nadmiernie nadzorowane. Jak funkcjonuje toksyczna matka: apodyktycznie rządzi w domu i podejmuje ważne, rodzinne decyzje bez konsultacji z dziećmi, uważa, że poświęca się dla dzieci i kocha je najmocniej na świecie , kontroluje wszystkich członków rodziny, więcej zabrania niż pozwala, wtrąca się w życie osobiste swoich dzieci, czując z nimi całkowite „scalenie emocjonalne”, syndrom pustego gniazda, czyli...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner