Smutna kobieta z dzieckiem
©highwaystarz/Fotolia
Styl życia

Nie kocham swojego dziecka, czyli dlaczego baby blues mylony jest z depresją poporodową?

Syndrom baby blues jest stanem emocjonalnym, naładowanym negatywnymi odczuciami związanym z porodem. Pojawia się tuż po rozwiązaniu i towarzyszy mu zniechęcenie, natłok myśli, stany depresyjne. Matka często deklaruje: nie kocham swojego dziecka, chcę je oddać. Nie jest to objaw depresji poporodowej, ponieważ ta jest już chorobą i podlega leczeniu antydepresantami.

Syndrom baby blues jest stanem emocjonalnym, naładowanym negatywnymi odczuciami związanym z porodem. Pojawia się tuż po rozwiązaniu i towarzyszy mu zniechęcenie, natłok myśli, stany depresyjne. Matka często deklaruje: nie kocham swojego dziecka, chcę je oddać. Nie jest to objaw depresji poporodowej, ponieważ ta jest już chorobą i podlega leczeniu antydepresantami.

 

Syndrom baby blues jest to silny stan emocjonalny, który pojawia się tuż po porodzie w 3-4. dobie. Objawia się poczuciem przemęczenia, zniechęcenia i smutku. Większość młodych mam po pierwszej ciąży odczuwa syndrom baby blues, ponieważ po raz pierwszy doświadczają tego rodzaju obciążenia psychicznego spowodowanego pojawieniem się dziecka w rodzinie.

Baby blues: dlaczego nie kocham swojego dziecka?

Baby blues jest spowodowany dwoma czynnikami: zaburzeniami hormonalnymi i psychiką. Ciało kobiety po porodzie powraca do stanu płodności, a dodatkowo młoda matka obciążona jest stresem, wynikającym z opieki nad domem i dzieckiem. Niejednokrotnie taka sytuacja może przekraczać jej możliwości fizyczne i psychiczne, stąd popadanie w stany emocjonalne zbliżone do depresji. Kobieta doświadczająca baby blues:

 • nie ma na nic siły,
 • jest ciągle zmęczona, ospała,
 • często płacze, jest rozdrażniona i odczuwa silne napięcie emocjonalne,
 • nie jest zainteresowana opieką nad dzieckiem,
 • nie jest w stanie wykonywać prac domowych,
 • ma problemy ze snem,
 • zaniedbuje własne potrzeby snu, jedzenia, a nawet higieny,
 • czuje się przytłoczona obowiązkami, przez co nie wykonuje ich w ogóle bądź robi to niedbale.

 

Często wydaje się, że kobiety z syndromem baby blues oskarżają dziecko o to, że znajdują się w takiej ciężkiej dla nich sytuacji. Trudno jednak stwierdzić na ile są to trwałe i jednolite odczucia. Pewne jest to, że młode matki będą unikać dziecka, karmienie stanie się dla nich przykrym obowiązkiem, a zajmowanie się nimi najczęściej przejmują babcie bądź mąż.

Baby blues: jak długo po porodzie będzie mi ciężko?

Syndrom baby blues trwa najkrócej tydzień. Stan emocjonalny z czasem wygasza się, a funkcjonowanie kobiety powraca do wcześniejszej stabilizacji. Niestety zdarzają się przypadki, że młode matki odczuwają przykre emocje po porodzie jeszcze przez następne tygodnie. Dlatego wtedy należy udać się do lekarza, ponieważ może być to początek depresji poporodowej.

Baby blues: porady dla najbliższego otoczenia

Z racji, że baby blues jest stanem emocjonalnym, nie podlega leczeniu. Sam przechodzi i nie pozostawia po sobie śladów na psychice młodej matki. Jak otoczenie może jej pomóc przetrwać trudne chwile:

 • partner powinien pomagać bądź wyręczać matkę w pracach domowych i w opiece nad dzieckiem,
 • pomoc świeżo upieczonych babć jest mile widziana,
 • partner powinien wziąć wolne i przejąć odpowiedzialność za dom i dziecko,
 • wyjście z domu, który kojarzy się z obowiązkami, pomoże zarówno młodej mamie i jak ojcu,
 • spędzanie chwil razem, a nawet wspólne wykonywanie obowiązków domowych sprawi, że kobieta nie będzie tak dotkliwie odczuwać natłoku czynności do zrobienia.

 

Syndrom baby blues jest krótkotrwałym i nieprzyjemnym okresem dla rodziny. Młoda matka jest smutna i odczuwa chroniczne przemęczenie. W szczególnych sytuacjach nie zaszkodzi wizyta u psychologa, który upewni w przekonaniu, że kobieta kocha swoje dziecko, tylko odczuwa silny stres z powodu zmiany sytuacji w jej życiu.

 

Kobieta z dzieckiem
©Monkey Business/Fotolia
Styl życia
Depresja poporodowa: dlaczego nie kocham swojego dziecka?
Kiedy młoda matka po porodzie myśli: nie kocham swojego dziecka, jest to z dużym prawdopodobieństwem oznaka syndromu baby blues. Charakteryzuje się on płaczliwością, lękiem przed obowiązkami, zobojętnieniem na dziecko, niskim zaangażowaniem w życie rodzinne oraz ogólnym smutkiem. Gdy syndrom nie przechodzi po 2-3 tygodniach, a objawy zamiast zanikać nasilają się, możemy mówić o pierwszych symptomach depresji poporodowej.

Kiedy młoda matka po porodzie myśli: nie kocham swojego dziecka, jest to z dużym prawdopodobieństwem oznaka syndromu baby blues. Charakteryzuje się on płaczliwością, lękiem przed obowiązkami, zobojętnieniem na dziecko, niskim zaangażowaniem w życie rodzinne oraz ogólnym smutkiem. Gdy syndrom nie przechodzi po 2-3 tygodniach, a objawy zamiast zanikać nasilają się, możemy mówić o pierwszych symptomach depresji poporodowej.   Depresja poporodowa pojawia się w 2-3 dobie po porodzie i na początku określana jest jako syndrom baby blues, czyli silny stan emocjonalny, przepełniony negatywnymi emocjami . Jest on wywołany poczuciem lęku przed nowymi obowiązkami młodej mamy, ale również zaburzeniem gospodarki hormonalnej po porodzie. Baby blues wymaga jedynie wsparcia z otoczenia, które pomagając kobiecie, przywraca ją szybko do równowagi psychicznej. Objawia się on m.in.: ciągłym poczuciem zmęczenia, smutkiem, rozdrażnieniem, brakiem zainteresowania się dzieckiem , brakiem zainteresowania się obowiązkami w domu, poczuciem ospałości i zniechęcenia.   Jeżeli objawy utrzymują się do 2-3 miesiąca po porodzie, jest prawie pewne, że kobieta cierpi na depresję poporodową. Depresja poporodowa, a opieka nad dzieckiem Kobieta, która cierpi na depresję poporodową, wykazuje zobojętnienie w opiece nad dzieckiem. Może oczywiście je karmić, przewijać i tulić do snu, jednak wykonywanie tych czynności jest mechaniczne i bezrefleksyjne. Często objawiać się to może w słowach: nie kocham swojego dziecka, zabierzcie go, czy tylko ja muszę się nim opiekować. Niestety czasami matka w stanie silnego przygnębienia może zacząć obwiniać dziecko za całą sytuację, która powstała po porodzie. Wtedy do zobojętnienia mogą dołączyć takie emocje jak: awersja, niechęć, agresja. Depresja poporodowa: jak pomóc matce, którą...

Kobieta w białęj koszuli nocnej trzyma się za brzuch
©kei907/Fotolia
Styl życia
Sprawdzone sposoby na zaparcia po porodzie
Zaparcia po cesarce i porodzie naturalnym wynikają przede wszystkim z małej ilości błonnika w diecie. Ulgę przyniesie urozmaicenie codziennego menu o kasze, razowe pieczywo, siemię lniane, warzywa i owoce.

Zaparcia po cesarce i porodzie naturalnym wynikają przede wszystkim z małej ilości błonnika w diecie. Ulgę przyniesie urozmaicenie codziennego menu o kasze, razowe pieczywo, siemię lniane, warzywa i owoce.   Zaparciom towarzyszą następujące objawy: ból brzucha, gazy, wzdęcia , kolki jelitowe. Zatwardzenie w czasie połogu Połóg, czyli dochodzenie do formy po porodzie trwa 6 tygodni. Brak wypróżnienia od dwóch do czterech dni po porodzie nie powinien budzić niepokoju. Kobieta może w tym czasie mieć wrażenie pełności w dolnej części brzucha, co wynika z obrzęku tkanek wokół pochwy, krocza i odbytu – nie jest to jednak sygnał świadczący o problemach z wypróżnianiem. Jeśli po tym okresie kobieta oddaje stolec rzadziej niż 3 razy w tygodniu, mamy do czynienia z zaparciami. Wypróżnianie może być bolesne, ponieważ mięśnie po porodzie mogą być jeszcze zwiotczałe. Aby złagodzić ból, warto usiąść w pozycji, w której kolana są możliwie wysoko – najlepiej podstawić coś pod nogi, np. małe krzesełko . 5 sposobów na wzdęcia i gazy po cesarce i porodzie naturalnym Bardzo ważne jest stopniowe modyfikowanie diety. 1. Nawadniaj organizm Pij minimum 2 litry wody źródlanej, niegazowanej dziennie. Sprawdzą się także soki z miąższem i zielona herbata. 2. Jedz produkty wysokobłonnikowe Walkę z zaparciami ułatwią produkty, które zawierają znaczne ilości błonnika: kasze, otręby, brązowy ryż, pieczywo razowe, siemię lniane, warzywa, świeże i suszone owoce. Do tzw. produktów rozluźniających zalicza się szczególnie śliwki i buraki . 3. Jedz regularnie Jedz 5 małych posiłków dziennie o stałych porach. Zadbaj o to, by w każdym z nich znalazły się warzywa. 4. Ruszaj się Bierny wypoczynek sprzyja powstawaniu zaparć. Bardzo wskazane są takie sporty, jak: nordic walking oraz pływanie. 5. Stosuj czopki...

matka przytulająca niemowlę
© tatyana_k/Fotolia.com
Styl życia
Krwawienie po porodzie może trwać do 6 tygodni
Po porodzie organizm kobiety musi się zregenerować i oczyścić, krwawienie w okresie połogu jest naturalnym zjawiskiem. To, ile trwa krwawienie po porodzie, jest kwestią indywidualną. Należy bacznie obserwować wygląd i zapach wydzieliny z dróg rodnych, ponieważ w ten sposób można zauważyć nieprawidłowości.

Po porodzie organizm kobiety musi się zregenerować i oczyścić, krwawienie w okresie połogu jest naturalnym zjawiskiem. To, ile trwa krwawienie po porodzie, jest kwestią indywidualną. Należy bacznie obserwować wygląd i zapach wydzieliny z dróg rodnych, ponieważ w ten sposób można zauważyć nieprawidłowości. Krwawienie po porodzie może trwać przez cały połóg Okres połogu to 6 tygodni od wydania dziecka na świat. W tym czasie organizm regeneruje się, macica się obkurcza, wydalane są odchody połogowe – resztki błon płodowych, krew i śluz. To, ile trwa krwawienie po porodzie zależy m.in. od sposobu rodzenia – siłami natury czy poprzez cesarskie cięcie , a także zabiegów, które trzeba było wykonać, np. nacinania krocza . Zwykle kobieta krwawi przez 2 do 3 tygodni po urodzeniu dziecka. W okresie połogu należy obserwować to, co się dzieje z organizmem, by w razie nieprawidłowości zwrócić się o pomoc. Etapy i zmiany podczas krwawienia po porodzie Do kilku dni po urodzeniu dziecka z dróg rodnych kobiety wydostaje się około 500 ml wydzieliny na dobę. Skurcze przypominają bóle menstruacyjne , a wydzielina z pochwy ma zapach jak podczas miesiączki. Skurcze są silniejsze podczas karmienia piersią , gdyż wydzielana jest wówczas oksytocyna, która je powoduje. Ten hormon pomógł dziecku przyjść na świat. Po 7 do 10 dniach wydzieliny jest już zdecydowanie mniej i zmienia ona kolor – z krwistego na różowy, a w kolejnych dniach na brązowo-czerwone i brązowe. Krwawienie zmieni się w plamienie, a potem całkowicie zniknie. Kolejnym krwawieniem powinna być pierwsza miesiączka po porodzie, która może pojawić się w przedziale czasowym od 4 do nawet 20 tygodni. Krwawienie po porodzie powinno być uważnie obserwowane Aby uniknąć groźnych skutków nadmiernego krwawienia...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner