Depresja maskowana
© Martinan/Fotolia.com
Styl życia

Nerwica – jak rozpoznać objawy i ją wyleczyć?

Nerwica – jak rozpoznać objawy i ją wyleczyć?

Stany lękowe to przypadłość, która coraz częściej dotyka miliony osób na całym świecie. Schorzenie to utrudnia normalne funkcjonowanie, a jego powodem najczęściej są nierozwiązane konflikty wewnętrzne. Rozpoznanie nerwicy lękowej jest niezwykle trudne. Jak rozpoznać objawy nerwicy i ją leczyć?

Nerwica lękowa - co to jest?

Nerwica jest zespół lęku uogólnionego, który najczęściej dotyka osoby między 25 a 45 rokiem życia. Problem pojawia się gdy lęk uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, utrzymuje się przez długi czas i negatywnie wpływa na życie rodzinne i zawodowe.

Osoby chore na nerwice są świadome, że lęk wynika z podłoża psychicznego, mimo to ciągle go odczuwają. Negatywne uczucia i emocje wpływają na siebie i bezustannie potęgują uczucie niepokoju. Bardzo trudno jest ocenić czy odczuwany lęk jest objawem nerwicy czy reakcją somatyczną ciała.

Nerwica - charakterystyczne objawy

Osób ze zdiagnozowaną nerwicą jest coraz więcej. Często ciężko jest stwierdzić czy chory ma objawy nerwicy czy innej choroby psychicznej lub fizycznej. Wiele osób w dzisiejszych czasach jest znerwicowanych, ale nie ma nerwicy.

Charakterystyczne symptomy nerwicy:

 • ciągły, nieuzasadniony lęk,
 • koszmary,
 • niepokój dotyczący codziennych czynności,
 • bezsenność,
 • zmęczenie,
 • zaburzenia pamięci,
 • fobie,
 • ataki paniki,
 • natręctwa.

Często towarzyszą im również objawy fizyczne, takie jak:

 • ból głowy,
 • nadmierne pocenie się,
 • mdłości,
 • tiki nerwowe,
 • suchość w ustach,
 • problemy skórne,
 • impotencja.

Przyczyny zaburzeń lękowych

Nerwica lękowa może mieć różnorodne podłoże. Specjaliście poszukują przyczyn choroby w:

 • braku zaspokojeniu podstawowych potrzeb,
 • braku poczucia bezpieczeństwa,
 • niedostatek opieki rodzicielskiej lub nadopiekuńczość,
 • konflikty i złe wspomnienia z dzieciństwa,
 • długotrwały stres,
 • brak snu,
 • wewnętrzne konflikty emocjonalne,
 • trudne  wydarzenia życiowe,
 • traumy,
 • wiele innych problemów natury emocjonalnej.

Na rozwój nerwic lękowych mogą również wpływać guz chromochłonny nadnerczy, nadczynność tarczycy oraz wybrane typy osobowości.

Leczenie nerwicy lękowej

Podstawą leczenia nerwicy nerwowej jest psychoterapia. Terapia polega na odkryciu źródła problemy i przepracowanie go. Skupia się ona na stabilizacji nastrojów i nauką radzenia sobie z objawami nerwicy. 

Gdy nerwica ma silny przebieg,  niezbędnym może być wprowadzenie leków psychotropowych. Jednakże leki te działają jedynie doraźnie, maskując objawy choroby. W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe.

Niezbędna jest również stała kontrola postępów w leczeniu choroby, np. Skalę Lęku Hamiltona. Całkowite wyleczenie choroby może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

 

Zobacz także
zdenerwowana kobieta

Zaburzenia związane z cyklem miesiączkowym – PMS, PMDD

kobieta stresuje się

Nerwica społeczna, czyli socjofobia: objawy, diagnostyka, leczenie

zaciekawiona kobieta

Nerwica natręctw – jakie są objawy i jak ją leczyć?

 

kobieta zestresowana
Flickr/Mary/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Lęk i nerwica lękowa – jak je odróżnić od siebie?
Nerwica lękowa charakteryzuje się ciągłym strachem niewiadomego pochodzenia. Lęk natomiast ma znane źródło strachu. Czym jeszcze się różnią?

Nerwica lękowa charakteryzuje się ciągłym strachem niewiadomego pochodzenia. Lęk natomiast ma znane źródło strachu. Czym jeszcze się różnią? Czym jest nerwica lękowa? Nerwica lękowa to zespół uogólnionego lęku, objawiający się szczególnie silną obawą przed różnym sytuacjami, stanami czy rzeczami. Może być też niezwiązana z niczym konkretnym. Uczucie ma charakter chroniczny i nawracający, często trudny do opisania przez osobę, która go doświadcza. Im bardziej nieokreślony jest lęk, tym silnie oddziałuje na osobę, która żyje w ciągłym napięciu i poczuciu zagrożenia. Nerwica lękowa zatrzymuje osoby w domu , wycofuje z życia społecznego i może okazać się podwaliną dla innych chorób psychicznych – np. depresji. Jak odróżnić lęk od nerwicy lękowej? Lęk jest to naturalny odruch człowieka, który chroni go przed niebezpieczeństwami. Jest racjonalny, opierający się na wiedzy i doświadczeniu człowieka. Charakteryzuje się krótkotrwałymi stanami lękowymi, które po jakimś czasie ustępują i nie nawracają. W przypadku nerwicy lękowej działania człowieka są całkowicie irracjonalne – najbardziej przekonywujące argumenty stają się dla niego nieważne. Zakodowany lęk w psychice ma duży wpływ również na funkcjonowanie organizmu – kołatanie serca, krótki i płytki oddech, poszerzenie źrenic, ból głowy, nudności czy nawet utrata przytomności. Jak zachowuje się człowiek cierpiący na nerwicę lękową? Przy nerwicy lękowej również zachowanie człowieka się zmienia – osoba, która cierpi na nerwicę może dostać ataku paniki czy szału, jest podrażniona i agresywna. Wydaje się, że cierpiący na to schorzenie są zawsze poirytowani i zniecierpliwieni. Bardzo trudno porozumieć się taką osobą, na czym cierpi także jej...

odwrócona plecami kobieta
Flickr/martin/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Czy to jeszcze zwykłe przemęczenie, czy już nerwica?
Objawy nerwicy można czasami pomylić z innymi schorzeniami. Sprawdź czy symptomy do ciebie pasują i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.

Objawy nerwicy można czasami pomylić z innymi schorzeniami. Sprawdź czy symptomy do ciebie pasują i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.   Zaburzenia nerwicowe można podzielić na kilka rodzajów, w związku z tym trudno jednoznacznie określić listę objawów. Potocznie mianem nerwicy nazywa się ogół stanów, związanych z napięciem, przeciążeniem i niepokojem. Cztery podstawowe objawy nerwicy Antoni Kępiński wyróżnił cztery obawy osiowe nerwic: lęk, zaburzenia wegetatywne, „błędne koło” i egocentryzm. Lęk, który przybiera różne postacie. Może ujawniać się nagle z dużą intensywnością lub towarzyszyć choremu cały czas, a przy tym trudno określić, czego konkretnie się obawiamy. Zaburzenia wegetatywne – to reakcje organizmu, który próbuje odreagować wewnętrzne rozstrojenie. Pojawiają się problemy z łaknieniem, zaburzenia snu, ból głowy i serca, problemy żołądkowe oraz zaburzenia życia seksualnego. Tak zwane błędne koło nerwicy jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów – polega na tym, że zaburzenie wywołuje kłucie w piersiach i arytmię. W wyniku przyspieszonego pulsu wzmaga się lęk, a ten jeszcze bardziej przyspiesza tętno. Wywołuje to jeszcze większy lęk i większe tempo bicia serca. Egocentryzm nerwicowy polega na koncentracji na swoich dolegliwościach. Chory próbuje nieustannie angażować innych w swoje problemy i zwrócić na siebie uwagę. Dodatkowe objawy nerwicy W zależności od rodzaju nerwicy, możemy mieć do czynienia dodatkowo z innymi symptomami. W przypadku nerwicy natręctw oprócz podstawowych objawów, jest obecna także obecność nieustannie powracających uporczywych myśli lub czynności przymusowych, czyli obsesji lub kompulsji. Nerwicę lękową charakteryzuje bardzo mała pewność siebie, nadmierna wrażliwość na opinię otoczenia i niskie poczucie własnej wartości. Nerwicy...

Jak odróżnić zaburzenia psychiczne od chorób neurologicznych?
© wayne_0216/Fotolia.com
Styl życia
Jak odróżnić zaburzenia psychiczne od chorób neurologicznych?
Zaburzenia psychiczne niekiedy mogą być mylone z chorobami neurologicznymi. Jest to możliwe ze względu na podobieństwo objawów – w obu przypadkach mogą pojawiać się zaburzenia świadomości, koncentracji, a także omamy i halucynacje. Szczególnym typem choroby psychicznej, mylonej ze schorzeniami somatycznymi, jest nerwica lękowa.

Zaburzenia psychiczne niekiedy mogą być mylone z chorobami neurologicznymi. Jest to możliwe ze względu na podobieństwo objawów – w obu przypadkach mogą pojawiać się zaburzenia świadomości, koncentracji, a także omamy i halucynacje. Szczególnym typem choroby psychicznej, mylonej ze schorzeniami somatycznymi, jest nerwica lękowa.   Po zauważeniu pierwszych objawów, mogących sugerować chorobę o podłożu psychicznym, należy udać się do psychiatry. We wszystkich większych miastach działają ośrodki leczenia psychicznego , w których na bezpłatną wizytę specjalisty nie trzeba długo czekać. Jeśli psychiatra zauważy niepokojące objawy, mogące sugerować chorobę neurologiczną, skieruje pacjenta do neurologa i na specjalistyczne badania. Zaburzenia psychiczne – objawy Zaburzenia psychiczne to grupa niejednorodnych problemów, związanych z różnymi aspektami życia człowieka. Wyróżnia się wiele typów tych zaburzeń, różniących się od siebie objawami oraz grupą wiekową, w jakiej zazwyczaj występują. Zalicza się do nich m.in.: nerwicę, depresję, autyzm, ADHD , schizofrenię, chorobę afektywną dwubiegunową , demencję starszą oraz anoreksję (typ nerwicy natręctw). Najczęstsze z nich to zaburzenia nerwicowe, którym towarzyszy: silny lęk , napady paniki, wzmożone reakcje na sytuacje stresogenne oraz zaburzenia snu . Ponadto w wielu zaburzeniach psychicznych mogą pojawić się zawroty głowy, omdlenia, napady agresji oraz zaburzenia osobowości. Choroby neurologiczne – jak je odróżnić od zaburzeń psychicznych? Bardzo często choroby neurologiczne bywają mylone z zaburzeniami psychicznymi ze względu na podobieństwo niektórych objawów. W większości przypadków ciężkich chorób neurologicznych pojawiają się zawroty głowy, mrowienie kończyn, zaburzenia...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner