Lekarze podczas operacji
Pixabay/skeeze/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Niebezpieczeństwa związane ze znieczuleniem ogólnym

Narkoza to najsilniejszy rodzaj znieczulenia, ponieważ wiąże się z pozbawieniem świadomości osoby poddawanej zabiegowi. Znieczulenie ogólne niesie ze sobą wysokie ryzyko, które jednak w większości eliminowane jest już na etapie wywiadu lekarskiego – niektóre schorzenia są bezwzględnymi przeciwwskazaniami do podania tak silnych środków. Działania niepożądane, zwłaszcza nudności i wymioty, występują jednak u dużej części pacjentów pooperacyjnych.

Narkoza to najsilniejszy rodzaj znieczulenia, ponieważ wiąże się z pozbawieniem świadomości osoby poddawanej zabiegowi. Znieczulenie ogólne niesie ze sobą wysokie ryzyko, które jednak w większości eliminowane jest już na etapie wywiadu lekarskiego – niektóre schorzenia są bezwzględnymi przeciwwskazaniami do podania tak silnych środków. Działania niepożądane, zwłaszcza nudności i wymioty, występują jednak u dużej części pacjentów pooperacyjnych.

Na czym polega znieczulenie ogólne?

Znieczulenie ogólne (narkoza) polega na wyłączeniu świadomości pacjenta na czas zabiegu operacyjnego, mediastinoskopii, mikrolaryngoskopii, nastawiania złamanych kości, a także przeprowadzania badań, które wymagają bezruchu u dzieci i niewspółpracujących dorosłych. Anestezjolog po dożylnym lub wziewnym podaniu znieczulenia ogólnego kontroluje funkcje życiowe pacjenta za pomocą urządzeń monitorujących pracę serca, ciśnienie tętnicze i poziom tlenu we krwi. Zadaniem znieczulenia jest nie tylko uchronienie operowanego przed odczuwaniem bólu, ale także zniesienie odruchów towarzyszących silnym bodźcom i ułatwienie chirurgom nacięcia tkanek przez zwiotczenie mięśni.

Badania przed znieczuleniem ogólnym

Przed zapadnięciem decyzji o rodzaju podanego znieczulenia, pacjent jest poddawany szeregowi badań. Musi zostać wykonane przede wszystkim RTG klatki piersiowej i EKG serca. Oprócz tego każdy zabieg wiążący się z nacięciem tkanek wymaga morfologii, oznaczenia grupy krwi i parametrów krzepnięcia.

Kto kwalifikuje się do znieczulenia ogólnego?

Znieczulenie ogólne jest obłożone największą ilością przeciwwskazań. Wiele osób poddawanych zabiegom może być znieczulonych tylko regionalnie lub miejscowo – znieczulenia takie nie idą w parze z utratą świadomość tego, co dzieje się na sali operacyjnej. Pacjent kwalifikuje się do znieczulenia ogólnego, jeśli po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarz stwierdzi, że spełnia on wszystkie wymagania postawione przez ASA (Amerykańskie Towarzystwo Anestezjologów). Narkoza jest możliwa tylko wtedy, gdy osoba, która ma zostać poddana zabiegowi:
1. Nie jest obciążona żadną inną chorobą prócz tej, która kwalifikuje ją do operacji.
2. Cierpi na niezbyt ciężką chorobę ogólnoustrojową, która nie wiąże się z żadnymi zaburzeniami czynnościowymi, np. chorobą wieńcową, cukrzycą, nadciśnieniem i nie zagraża jego życiu.
3. Ma małe szanse na przeżycie kolejnych 24 godz. niezależnie od sposobu leczenia.
Każde schorzenie, którym obciążona jest osoba zakwalifikowana do znieczulenia ogólnego musi być przebadane przez specjalistę (np. kardiologa).

Powikłania po narkozie

Po narkozie zdarzają się często powikłania, zawłaszcza, jeśli pacjent podczas operacji musi być intubowany (taka konieczność zachodzi, gdy narkoza łączy się z podaniem leków zwiotczających mięśnie). Intubacja polega na wprowadzaniu do gardła specjalnej rurki, przez którą respirator podaje operowanemu mieszankę do wdychania. Po wyjęciu rurki odczuwalne jest nieprzyjemne odczucie drapania lub bólu w gardle, a podczas jej aplikacji lub wyciągania może dojść do uszkodzenia zębów (zwłaszcza, jeśli występuje na nich próchnica), tchawicy, strun głosowych lub podrażnienia policzków, warg i jamy gardła. Bardzo często zdarzają się też nudności i wymioty. Oprócz tego mogą wystąpić:

  • bóle głowy,
  • gorączka złośliwa,
  • wypadanie włosów,
  • zachłyśnięcie się treścią żołądkową,
  • uszkodzenie rogówki oka.

Po narkozie zdarzają się też powikłania oddechowe, krążeniowe i neurologiczne.

szpitalne łóżko
Flickr/Governo do Estado de São Paulo/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Badanie wnętrza przełyku, żołądka i dwunastnicy – gastroskopia
Gastroskopia wykonywana jest za pomocą gastroskopu, dzięki któremu można zdiagnozować wiele chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz przeprowadzić pewne zabiegi lecznicze.

Gastroskopia wykonywana jest za pomocą gastroskopu, dzięki któremu można zdiagnozować wiele chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz przeprowadzić pewne zabiegi lecznicze. Przygotowanie do badania gastroskopowego Jeżeli badanie jest wykonywane rano lub przed południem, należy zrezygnować z kolacji dzień przed nim. Co najmniej 8 godzin przed badaniem nie wolno nic jeść, a 4 godziny pić. W przypadku gastropatii cukrzycowej lub innych zaburzeń opróżniania żołądka czas ten jest wydłużony, wówczas konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza. Protezy zębowe oraz wszelkie ciała obce znajdujące się w jakie ustnej (np. kolczyk w języku, guma do żucia) muszą zostać usunięte. Należy poinformować lekarza wykonującego badanie o wszystkich lekach przyjmowanych regularnie oraz dzień wcześniej. Skłonność do krwawień i omdleń podczas zabiegów medycznych też musi zostać zgłoszona osobie wykonującej badanie. Stosuje się następujące rodzaje znieczulenia (sedacji) w gastroskopii: najczęściej stosowane i najmniej inwazyjne jest znieczulenie miejscowe tylnej ściany gardła – spryskuje się gardło lidokainą w aerozolu, która wraz ze śliną spływa do przełyku, znieczulając cały odcinek, w który będzie wprowadzany gastroskop. minimalna sedacja – znieczulenie podaje się w postaci iniekcji dożylnej lub domięśniowej środka uspokajającego, w celu zwiększenia komfortu podczas badania, tę metodę często stosuje się wraz ze znieczuleniem miejscowym. głębsza sedacja z anelgezją – domięśniowo lub dożylnie podawany jest lek uspokajający, przeciwbólowy oraz przeciwwymiotny. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju znieczulenia niwelowany jest odruch wymiotny oraz ból co znacznie ułatwia przeprowadzenie zabiegu. znieczulenie ogólne (pełna anestezja) – wykonuje ją anestezjolog,...

brzuch kobiety i centymetr
Flickr/Charlotte Astrid/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Fleszstyle
​Działaj ofensywnie – liposukcja wymodeluje twoją sylwetkę
​Liposukcja to zabieg odsysania tłuszczu z miejsc, które trudno poddają się odchudzaniu. Pozwala w szybki i zauważalny sposób odmienić twój wygląd.

Liposukcja to zabieg odsysania tłuszczu z miejsc, które trudno poddają się odchudzaniu. Pozwala w szybki i zauważalny sposób odmienić twój wygląd.   Liposukcja jest jednym z najpopularniejszych zabiegów pozbycia się tłuszczu w miejscach, które trudno poddają się odchudzaniu ‒ np. brzuch, biodra, ramiona, podbródek. Polega na odessaniu tkanki tłuszczowej . Nie jest to jednak metoda odchudzania, a raczej modelowania sylwetki (podczas operacji usuwane jest tylko ok. 3-4 litry tłuszczu). Przebieg zabiegu liposukcji Przed wykonaniem zabiegu powinno się przyjmować leki przeciwzakrzepowe. Zabieg jest wykonywany w pełnej narkozie lub w znieczuleniu miejscowym i trwa około 1-3 godzin. Decyzja o rodzaju znieczulenia podejmowana jest w trakcie przedoperacyjnej konsultacji z chirurgiem. Jeśli planowany zabieg dotyczy niewielkiego obszaru ciała, wówczas znieczulenie będzie miejscowe. Jeżeli zabieg jest poważniejszy i obejmuje większe partie ciała, wskazane będzie zastosowanie znieczulenia ogólnego. Po wykonanej operacji zakładana jest specjalna odzież, która zapewnia równomierny ucisk i ogranicza obrzęk. Trzeba nosić ją około miesiąca po operacji. Strój uciskowy to element wyposażenia pooperacyjnego, otrzymuje się go od szpitala, w którym wykonywany jest zabieg. Obrzęk po zabiegu narasta w 2-3 dobie, po tym czasie powinien ustąpić. Ostateczny efekt zabiegu widać jednak dopiero po upływie kilku miesięcy, gdy wszystkie opuchnięcia i obrzęki znikną. Czy po liposukcji mogą wystąpić powikłania? Powikłania po liposukcji występują rzadko, można do nich zaliczyć: infekcje, zakażenia układu moczowego, zapalenia płuc ‒ czyli objawy ogólnoustrojowe mogące wystąpić po każdym zabiegu chirurgicznym. W przypadku rozległych liposukcji sporadycznie może dojść do tłuszczowej zatorowości płucnej,...

Zdjęcie przedstawia kobietę, która ma zamiar poddać się zabiegowi lipolizy podbródka
©Coka/fotolia
Fleszstyle
Liposukcja podbródka – na czym polega?
Liposukcja podbródka to prosty zabieg chirurgiczny, który polega na odessaniu tłuszczu z okolic szyi i brody. Można go wykonywać zarówno u kobiet jak i mężczyzn, którzy mają tzw. podwójny podbródek. Liposukcję podbródka można wykonywać dwoma metodami: klasyczną i laserową.

Liposukcja podbródka to prosty zabieg chirurgiczny, który polega na odessaniu tłuszczu z okolic szyi i brody. Można go wykonywać zarówno u kobiet jak i mężczyzn, którzy mają tzw. podwójny podbródek. Liposukcję podbródka można wykonywać dwoma metodami: klasyczną i laserową. Klasyczna liposukcja podbródka (lipoliza) Przed zabiegiem liposukcji podbródka należy wykonać wszystkie badania krwi, które są niezbędne do znieczulenia. Na dwa tygodnie przed zabiegiem nie powinno się palić papierosów i zażywać leków na bazie aspiryny, gdyż zmniejszają one krzepliwość krwi.   Na początku zabiegu chirurg podaje miejscowe znieczulenie, dzięki czemu po zabiegu pacjent będzie mógł od razu udać się do domu. Następnie wykonuje nacięcia w okolicach podbródka i uszu o wielkości 2-4 cm . Czasem lekarze robią nacięcia w jamie ustnej, aby pacjent miał mniej widoczną bliznę. Następnie lekarz za pomocą kaniuli (cienkiej rurki) usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej. Po zabiegu specjalista umieszcza opatrunek uciskowy od czubka głowy do brody. Jeśli pacjent odczuwa zbyt długotrwałe odrętwienie policzków zaleca się ponowne zgłoszenie do lekarza. Osoba poddająca się liposukcji podbródka w pierwszym tygodniu może odczuwać mrowienie, ciągnięcie pod brodą, pieczenie i ostre bóle. Po zabiegu mogą również wystąpić powikłania jakimi są infekcja bądź krwiak w miejscu operowanym. Powikłania są jednak rzadkie. Lipolizy nie zaleca się chorym na cukrzycę, mającym problemy z krzepliwością krwi i chorującym na wątrobę i nerki . Koszt lipolizy waha się w granicach 3 tysięcy złotych. Wiele kobiet decyduje się na liposukcję przy wykonywaniu innych zabiegów medycyny estetycznej. Laserowa liposukcja podbródka Laserowa liposukcja podbródka polega nie na...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner