Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Szczęśliwa para
© drubig-photo/Fotolia.com
Styl życia

Czym jest naprotechnologia? Wady i zalety metody

Naprotechnologia to skuteczna i naturalna metoda leczenia niepłodności, spowodowanej niektórymi schorzeniami, np. zespołem policystycznych jajników. Nie ma skutków ubocznych dla organizmu kobiety.

Naprotechnologia to skuteczna i naturalna metoda leczenia niepłodności, spowodowanej niektórymi schorzeniami, np. zespołem policystycznych jajników. Nie ma skutków ubocznych dla organizmu kobiety.

 

Naprotechnologia akceptowana jest przez kościół katolicki, w odróżnieniu od zapłodnienia pozaustrojowego. Metoda naturalnej prokreacji umożliwia postawienie trafnej diagnozy, co jest bardzo ważne w leczeniu niepłodności.

Naprotechnologia – podstawowe informacje

Termin naprotechnologia pochodzi od słów - Natural Procreative Technology (Metoda naturalnej prokreacji). Wynalazcą metody jest ginekolog, profesor Thomas Hilgers. Naprotechnologia opiera się na codziennej obserwacji śluzu, temperatury i samopoczucia – na tej podstawie para otrzymuje informacje, które mają umożliwić jej zostanie rodzicami. Bada się drożność jajowodów i parametry nasienia. Na leczenie niepłodności składają się: leczenie hormonalne, laparoskopia, chirurgia rekonstrukcyjna.

Zalety naprotechnologii

Naprotechnologia umożliwia poznanie przyczyny nieudanych starań o dziecko, a także - w wielu przypadkach – pozwala wyleczyć zaburzenie, które uniemożliwia kobiecie zajście w ciążę. Naprotechnologia może pomóc wielu parom, u których przyczyna niepłodności leży przede wszystkim po stronie kobiety, np., kiedy bezskuteczne starania o dziecko spowodowane są zespołem policystycznych jajników, zrostami, zaburzeniami hormonalnymi. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka.

Wady naprotechnologii

Naprotechnologia nie pomoże parom, u których przyczyną niepłodności są np. ciężkie zaburzenia funkcji nabłonka plemnikotwórczego, zmiany endometriotyczne czy mechaniczna bezpłodność kobieca - brak macicy, jajowodów, pochwy, jajników. Naprotechnologia może więc pomóc w leczeniu niepłodności, ale jest bezradna w przypadku bezpłodności (trwałej niemożności spłodzenia potomstwa).

Naprotechnologia a in vitro

Zarówno naprotechnologia, jak i zapłodnienie pozaustrojowe to metody leczenia niepłodności. Wiele par, zwłaszcza katolickich, traktuje naprotechnologię jako alternatywę dla in vitro. Naturalna metoda prokreacji jest średnio trzy razy tańsza niż zapłodnienie pozaustrojowe. W przypadku niektórych par in vitro jest jednak jedyną szansą na rodzicielstwo.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kobieta w ciąży układa serce z dłoni.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego, czyli dla kogo in vitro
Zapłodnienie in vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Wskazaniami do podjęcia próby zapłodnienia in vitro są m.in. endometrioza, zaburzenia hormonalne w cyklu miesiączkowym, niedrożne jajniki lub obniżona jakość nasienia.

Zapłodnienie in vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Wskazaniami do podjęcia próby zapłodnienia in vitro są m.in. endometrioza, zaburzenia hormonalne w cyklu miesiączkowym, niedrożne jajniki lub obniżona jakość nasienia. Czynnik jajowodowy, czynnik męski i endometrioza – wskazania do zapłodnienia in vitro Problem z płodnością należy stwierdzić, gdy para po roku systematycznego współżycia ma problem ze spłodzeniem dziecka. Wskazania do leczenia in vitro (metodą pozaustrojową) to:   1. Czynnik jajowodowy – dotyczy kobiet, u których uszkodzenie jajowodów jest trwałe; kobiet, które mają ograniczoną funkcję jajowodów, ale ich drożność jest zachowana lub pań po operacji mikrochorurgicznej, które nie zaszły w ciążę przez okres 2 lat od zabiegu. Warunkiem do rozpoczęcia zapłodnienia metodą in vitro jest brak innych czynników, które mogą uniemożliwić zajście w ciążę (wiek kobiety powyżej 35 lat, czas trwania niepłodności poniżej trzech lat, zaburzone jajeczkowanie, endometrioza , obniżona jakość nasienia).   2. Niepłodność niewyjaśnionego pochodzenia – wskazaniem do zapłodnienia in vitro jest niepłodność niewyjaśnionego pochodzenia, która trwa powyżej trzech lat, jeśli wiek kobiety wynosi powyżej 35 lat.   3. Czynnik męski – wskazaniem do in vitro jest obniżona jakość nasienia – liczba plemników ruchomych wynosi mniej niż jeden milion; w przypadku niepłodności dłuższej niż dwa lata liczba ruchomych plemników plasuje się pomiędzy 1-10 mln; u mężczyzn z niepłodnością idiopatyczną (brak jednoznacznej przyczyny niepłodności) liczba plemników wynosi >10 mln.   4. Endometrioza – w przypadku I i II stopnia endometriozy wskazania do podjęcia próby zapłodnienia in vitro są takie jak w przypadku niepłodności niewyjaśnionego pochodzenia. Przy III i IV stopniu endometriozy wskazania są...

kobieta sprawdzająca test ciążowy
©BlueSkyImages/Fotolia
Styl życia
Czy niepłodność to bezpłodność?
Bezpłodność i niepłodność to pojęcia które błędnie traktuje się jako synonimy. W profesjonalnym języku medycznym funkcjonuje tylko pojęcie niepłodności, która dzieli się na dwie odmiany: niepłodność względną (uleczalną) i bezwzględną (nieuleczalną). Potocznie bezpłodnością można nazwać tylko niepłodność bezwzględną.

Bezpłodność i niepłodność to pojęcia które błędnie traktuje się jako synonimy. W profesjonalnym języku medycznym funkcjonuje tylko pojęcie niepłodności, która dzieli się na dwie odmiany: niepłodność względną (uleczalną) i bezwzględną (nieuleczalną). Potocznie bezpłodnością można nazwać tylko niepłodność bezwzględną. Niepłodność: przyczyny, objawy, leczenie O niepłodności można mówić wówczas, gdy ponadroczne starania o potomstwo pary współżyjącej regularnie (3–4 razy w tygodniu) i nie stosującej antykoncepcji, są bezowocne. Problem niepłodności pojawia się w 25% związków i odsetek ten stale rośnie. Główną przyczyną jest styl życia – złe odżywianie, stres, zmęczenie i używki prowadzą do zaburzeń owulacji i pogorszenie jakości nasienia. Bezpośredni związek z powszechnym dziś stylem życia, w którym pierwszeństwo przyznaje się zdobywaniu pozycji zawodowej, mają późne starania o dziecko. Zmniejszają one szansę na zajście w ciążę, zwłaszcza kiedy kobieta przekroczy 35. rok życia. Nie bez wpływu na płodność pozostają też przebyte zabiegi i operacje, głównie te przeprowadzane w okolicach podbrzusza, np. wycinanie wyrostka robaczkowego. Nie zawsze jednak da się ustalić czynnik odpowiadający za trudności z zajściem w ciążę. Można wtedy mówić o tzw. niepłodności idiopatycznej. Niepłodność, w przeciwieństwie do bezpłodności, może być zaburzeniem o charakterze przemijającym. Aż 15% spośród 25% par bezskutecznie starających się o dziecko po kilku latach doczekuje się potomstwa bez podejmowania leczenia. Pomocy specjalisty potrzebuje pozostałe 10%. Metoda leczenia zależna jest od przyczyny niepłodności – konieczne może być farmakologiczne wspomaganie owulacji, udrożnianie jajowodów czy inseminacja (wprowadzanie plemników bezpośrednio do macicy). Jeśli te metody zawodzą, pozostaje jeszcze możliwość zapłodnienia drogą...

młoda para w gabinecie u ginekologa
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Sztuczne zapłodnienie: ile i czy zawsze trzeba za nie płacić?
In vitro kosztuje w Polsce dużo mniej niż w krajach Europy Zachodniej. Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013–2016 stawia polskie rodziny w jeszcze lepszej sytuacji – pozwala zakwalifikowanym na niemal bezpłatne sztuczne zapłodnienie. To dobra wiadomość zwłaszcza dla par, którym in vitro daje jedyną szansę na doprowadzenie ciąży do szczęśliwego finału.

In vitro kosztuje w Polsce dużo mniej niż w krajach Europy Zachodniej. Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013–2016 stawia polskie rodziny w jeszcze lepszej sytuacji – pozwala zakwalifikowanym na niemal bezpłatne sztuczne zapłodnienie. To dobra wiadomość zwłaszcza dla par, którym in vitro daje jedyną szansę na doprowadzenie ciąży do szczęśliwego finału. Koszt nierefundowanego in vitro Koszt nierefundowanego in vitro waha się w Polsce od 6 do 12 tys. zł. Taka rozbieżność wynika z faktu, że na procedurę sztucznego zapłodnienia składa się szereg badań laboratoryjnych, metod monitorowania stymulacji i programów leczenia zależnych od przyczyny niepłodności. Każdy z etapów wyceniany jest oddzielnie, zgodnie z cennikiem konkretnej kliniki. Już pierwszy wydatek, czyli wstępna konsultacja z lekarzem wraz z badaniem USG, różni się w zależności od placówki (200–400 zł). Ponadto do monitorowania stymulacji niekiedy potrzebne jest wykonanie aż 15 oznaczeń (im większa liczba oznaczeń, tym wyższy jest koszt monitorowania hormonalnego; może on przekroczyć nawet 500 zł). Jednak w najwyższym stopniu cena zależy od rodzaju leków do stymulacji. Można za nie zapłacić 400 lub nawet 1500 zł. Potrzebne są też leki przyjmowane przed i po punkcji, te jednak mają względnie stałą cenę (ok. 650 zł). Oprócz tego na cenę in vitro składa się – najbardziej kosztowny – program sztucznego zapłodnienia , który oprócz regularnych badań USG może obejmować niezbędne minimum, czyli transfer zarodków, docytoplazmatyczną iniekcję plemnika oraz punkcję jajników (ok. 4200 zł), ale także dodatkowe elementy, np. hodowlę zarodków i morfologiczną selekcję plemników (ok. 5600 zł). Cena refundowanego in vitro Zakwalifikowanie do Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego daje możliwość niemal bezpłatnego wykonania...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner