Ból głowy
© WavebreakMediaMicro/Fotolia.com
Styl życia

Torbiel i guz – dwa najpopularniejsze schorzenia szyszynki

Do dwóch najpopularniejszych chorób szyszynki zalicza się guzy i torbiele. Innymi schorzeniami tego gruczołu są niedoczynność oraz nadczynność. Szyszynka jest gruczołem zlokalizowanym w mózgu. Wydziela hormony, między innymi melatoninę oraz substancję psychoaktywną, dimetylotryptaminę (DMT). Schorzenia szyszynki leczy się chirurgicznie lub farmakologicznie.

Do dwóch najpopularniejszych chorób szyszynki zalicza się guzy i torbiele. Innymi schorzeniami tego gruczołu są niedoczynność oraz nadczynność.

 

Szyszynka jest gruczołem zlokalizowanym w mózgu. Wydziela hormony, między innymi melatoninę oraz substancję psychoaktywną, dimetylotryptaminę (DMT). Schorzenia szyszynki leczy się chirurgicznie lub farmakologicznie.

Torbiel szyszynki

Torbiel szyszynki to delikatny guz o wielkości 20 milimetrów. Nie jest zmianą niebezpieczną dla organizmu, chyba że uciska na inne narządy, rośnie lub wapnieje. Przyczyną powstania torbieli może być nadprodukcja hormonów w szyszynce (na przykład melatoniny). Torbiel może samodzielnie zaniknąć.

 

Torbiel szyszynki może przebiegać bezobjawowo lub wykazywać poniższe objawy:

 • bóle głowy,
 • problemy z widzeniem (na przykład mroczki przed oczami lub zmniejszenie pola widzenia).
 • wodogłowie.

Diagnostyka: biopsja, tomografia komputerowa albo rezonans głowy

Leczenie torbieli uzależnione jest od przypadku i stopnia zaawansowania schorzenia. Lekarz może zlecić przyjmowanie leków antynowotworowych i przeciwzapalnych lub skierować pacjenta na zabieg usunięcia torbieli. Ten ostatni sposób stosuje się, gdy torbiel uciska sąsiednie narządy. W łagodniejszych przypadkach specjalista zaleci jedynie monitowanie rozwoju torbieli, czyli badanie jej co 3 miesiące.

Zwapniona szyszynka – to może być guz

Guz szyszynki to rodzaj nowotworu. Powstaje na skutek zwapnienia nieleczonej torbieli lub jej przerostu.

 

Objawy:

 • bóle głowy,
 • nudności i wymioty,
 • złe samopoczucie,
 • problem z podniesieniem gałek ocznych,
 • zez,
 • oczopląs,
 • poszerzenie źrenic,
 • niedowład kończyn.

 

Diagnostyka: biopsja, tomografia komputerowa albo rezonans magnetyczny głowy

 

Leczenie guza szyszynki przebiega tak, jak w przypadku innych nowotworów.

 • Radioterapia - polega na naświetlaniu głowy promieniami niszczącymi komórki nowotworowe.
 • Chemioterapia, czyli podawanie leków antynowotworowych, które zatruwają zmienione komórki, osłabiając jednocześnie cały organizm.
 • Chirurgiczne usunięcie guza szyszynki.

Niedoczynność szyszynki

Komórki szyszynki wytwarzają hormony: melatoninę, serotoninę, wazopresynę, kortyzol, oksytocynę i hormon tyreotropowy (TSH). Niedobór tych substancji powoduje niedoczynność szyszynki. Produkowane w gruczole hormony mają zbyt niskie stężenie, by zapewnić prawidłową pracę organizmu.

 

Objawy:

 • opóźnione dojrzewanie płciowe,
 • senność,
 • złe samopoczucie,
 • zmęczenie,
 • tycie,
 • depresja,
 • infekcje organizmu,
 • cukrzyca,
 • bóle głowy.

 

Diagnostyka: badanie krwi i poziomu hormonów szyszynki

Leczenie niedoczynności szyszynki polega na przyjmowaniu leków, które zawierają brakujące hormony (na przykład melatoninę).

Nadczynność szyszynki

Nadczynność szyszynki powoduje nadmiar stężenia we krwi hormonów produkowanych przez gruczoł. Są to melatonina, serotonina, wazopresyna, kortyzol, oksytocyna i hormon tyreotropowy (TSH).

 

Objawy:

 • nadpobudliwość,
 • bezsenność,
 • uderzenie gorąca,
 • agresja,
 • obniżony nastrój,
 • przyśpieszone dojrzewanie płciowe,
 • chudnięcie.

Diagnostyka: badanie krwi, stwierdzające poziom wyżej wymienionych hormonów

Leczenie nadczynności szyszynki oparte jest na przyjmowaniu leków obniżających poziom nadmiaru hormonów.

Szyszynka na prześwietleniu.
©abhijith3747/fotolia
Styl życia
Guzy szyszynki: objawy związane z widzeniem, torbiele szyszynki i glejaki
Guzy szyszynki to m.in. guzy zarodkowe, torbiele i glejaki. Zwykle powodują objawy pogarszające widzenie, a także nudności. Mogą wpływać na dojrzewanie płciowe u dzieci i młodzieży, a nawet wywołać śpiączkę.

Guzy szyszynki to m.in. guzy zarodkowe, torbiele i glejaki. Zwykle powodują objawy pogarszające widzenie, a także nudności. Mogą wpływać na dojrzewanie płciowe u dzieci i młodzieży, a nawet wywołać śpiączkę.   Szyszynka to gruczoł , który znajduje się w nadwzgórzu mózgu. Jej komórki wytwarzają hormon, który reguluje rytm dobowy człowieka – melatoninę. Reguluje też wydzielanie hormonów podwzgórza i przysadki, m.in. TSH. Objawy guzów szyszynki Guzy szyszynki to zmiany organiczne pojawiające się w ośrodkowym układzie nerwowym . Ich symptomy mogą pojawić się gwałtownie i nagle. Najczęściej występujące objawy guzów szyszynki to: zaburzenia widzenia , w tym tzw. objaw Parinauda, który uniemożliwia patrzenie w górę, bóle głowy , nudności i wymioty, zez, oczopląs, poszerzenie bądź nierówność źrenic, kłopoty z pamięcią, niedowład kończyn, śpiączka , przedwczesne dojrzewanie płciowe u dzieci. Rodzaje guzów szyszynki Guzy szyszynki to najrzadziej występujące nowotwory mózgu – stanowią tylko 1% chorób nowotworowych tej części ciała ( zobacz badania ). Podział guzów szyszynki jest następujący: torbiele szyszynki (najczęstszy rodzaj guzów), guzy wywodzące się z komórek miąższu szyszynki, guzy zarodkowe, glejaki, guzy mieszane i inne, struktury przerzutowe. Torbiele szyszynki Torbiele szyszynki to łagodne guzy, które rzadko są wykrywane, ponieważ zwykle nie wywołują objawów. Rozpoznać po objawach można dopiero torbiele o dużych rozmiarach. Powodują one: oczopląs, ograniczenie możliwości spojrzenia w górę i w dół, ataksję móżdżkowo-rdzeniową, podwójne widzenie wywołane uciskiem na móżdżek i pień mózgu, bóle głowy, wymioty, nudności, kłopoty z chodzeniem i pamięcią, śpiączkę, spowodowane zwiększonym ciśnieniem...

senna kobieta
© nd3000/Fotolia.com
Styl życia
Za co odpowiada szyszynka – gruczoł wydzielający hormony
Najważniejsze funkcje szyszynki to wydzielanie melatoniny, serotoniny oraz kortyzolu. Gruczoł ten reguluje ciśnienie krwi i wspiera funkcjonowanie układu nerwowego. Szyszynka wytwarza też substancję psychoaktywną DMT.

Najważniejsze funkcje szyszynki to wydzielanie melatoniny, serotoniny oraz kortyzolu. Gruczoł ten reguluje ciśnienie krwi i wspiera funkcjonowanie układu nerwowego. Szyszynka wytwarza też substancję psychoaktywną DMT.   Szyszynka waży około 170 miligramów, a jej wielkość nie przekracza 10 milimetrów długości. Gruczoł ten produkuje melatoninę, która odpowiada za rytm dobowy człowieka. Zaburzenia pracy szyszynki skutkują przemęczeniem, bezsennością, lub nadmierną sennością. Czym jest szyszynka? Szyszynka jest niewielką częścią nadwzgórza, czyli elementu mózgu. Gruczoł ma kształt spłaszczonego stożka. Komórki szyszynki wydzielają 6 ważnych dla organizmu hormonów: melatonina – odpowiada za prawidłowy sen , serotonina – jest zwana hormonem szczęścia, dzięki niej człowiek ma dobry nastrój, wazopresyna – reguluje gospodarkę wodną, kortyzol – umożliwia przemiany metaboliczne w organizmie, oksytocyna – powoduje skurcze macicy, dzięki czemu możliwa jest akcja porodowa i wypchnięcie dziecka z dróg rodnych, odpowiada też za obkurczanie macicy po porodzie oraz więzi społeczne, TSH (hormon tyreotropowy) – odpowiada za prawidłową pracę tarczycy. Jakie funkcje spełnia szyszynka? Szyszynka, za sprawą hormonów, które wytwarza, spełnia następujące funkcje: reguluje zegar biologiczny (dzięki temu człowiek nocą staje się zmęczony i senny, a rano się budzi wypoczęty), odpowiada za wysokość człowieka (wspiera wytwarzanie hormonu wzrostu), reguluje ciśnienie krwi, wspiera funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, odpowiada za dojrzewanie płciowe młodzieży , zwiększa odporność organizmu. Czym skutkuje zaburzenie pracy szyszynki? Pod wpływem chorób oraz szkodliwych substancji...

kobieta trzymająca się za brzuch
©sorrapongs/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie torbieli jajników, stawów i szyszynki
Torbiel jajników leczy się środkami antykoncepcyjnymi. Torbiel stawów powstaje zwykle na kostkach, biodrach i kolanach (torbiel Bakera). Torbiel szyszynki skutkuje zaburzeniami pamięci i problemami w widzeniu. Chorobę w zaawansowanej fazie leczy się chirurgicznie.

Torbiel jajników leczy się środkami antykoncepcyjnymi. Torbiel stawów powstaje zwykle na kostkach, biodrach i kolanach (torbiel Bakera). Torbiel szyszynki skutkuje zaburzeniami pamięci i problemami w widzeniu. Chorobę w zaawansowanej fazie leczy się chirurgicznie. Torbiel to patologiczna komora, która jest wypełniona płynem lub galaretowatą substancją. Wyróżnia się torbiele prawdziwe, rzekome i krwotoczne. Torbiele jajników – przyczyny i leczenie Torbiel jajników to przestrzeń w okolicy jajnika, która jest oddzielona błoną od zdrowej tkanki. Schorzenie najczęściej występuje u kobiet w okresie rozrodczym. W początkowych fazach choroba nie daje żadnych objawów, więc ciężko ją rozpoznać. Torbiel na jajniku często jest wykrywana podczas badań kontrolnych z wykorzystaniem USG. Na wstępie należy zrobić też test ciążowy, aby wykluczyć inne przyczyny rozwoju tkanek. Badacze twierdzą, że głównym powodem powstawania torbieli na jajnikach są: nieleczony stan zapalny dróg rodnych, zaburzenia hormonalne lub choroby genetyczne. Leczenie choroby polega na podawaniu leków antykoncepcyjnych w celu wyregulowania gospodarki hormonalnej. Gdy torbieli jest wiele, należy usunąć cały jajnik, jednak nadal nie powoduje to problemów z zajściem w ciążę. Torbiel stawów – objawy i leczenie Torbiel stawów najczęściej dotyka kostek, kolan (torbiel Bakera) i biodra. Schorzenie sięga do 5 cm średnicy i jest łatwe do wykrycia metodą palpacyjną (za pomocą wyczuwania palcami). Torbiel na stawach jest elastyczna i wyraźnie oddziela się od zdrowych komórek. Choroba rozwija się bezobjawowo, a chory czuje tylko przemieszczanie się komory pod skórą. Schorzenie przyczynia się do zapalenia lub zwyrodnienia stawów, więc po wykryciu patologicznej przestrzeni należy natychmiast...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner