Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Impotencja
© georgerudy/Fotolia.com
Styl życia

Nadmiar estrogenu u mężczyzn - objawy i leczenie ginekomastii, czyli „męskiego biustu”

Nadmiar estrogenu u mężczyzn prowadzi do powstawania fałd tłuszczu na brzuchu oraz przerostu gruczołu piersiowego. Skutkuje także spadkiem libido i problemami z erekcją.

Nadmiar estrogenu u mężczyzn prowadzi do powstawania fałd tłuszczu na brzuchu oraz przerostu gruczołu piersiowego. Skutkuje także spadkiem libido i problemami z erekcją.

 

Do grupy estrogenów zalicza się: estriol, estradiol oraz estron. Prawidłowe stężenie każdego z nich u mężczyzny wynosi:

  • estriol: poniżej 7 ng/ml (namogramów na mililitr),
  • estradiol: 8-36 pg/ml (pikogramów na mililitr),
  • estron: 30-70 pg/ml.

Estrogen czyli żeński hormon płciowy

Estrogen to żeński hormon płciowy odpowiedzialny między innymi za rozwój piersi i regulację cyklu miesiączkowego. Estrogen u mężczyzn powstaje na skutek reakcji aromatyzacji hormonów płciowych u mężczyzn – androgenów. Poziom estrogenu u mężczyzn, choć znacznie niższy w porównaniu ze stężeniem u kobiet, ma istotny wpływ np. na proces dojrzewania plemników. W produkcję estrogenów zaangażowane są także komórki germinalne (wady wrodzone wywołujące nowotwory) nabłonka pleminikotwórczego mężczyzn oraz komórki nabłonkowe przewodu najądrza. Poziom estrogenów u mężczyzn naturalnie zwiększa się wraz z wiekiem.

Nadmiar estrogenu u mężczyzn - objawy

Wysoki poziom estrogenów u mężczyzn prowadzi do problemów z przemianą materii, przez co organizm traci zdolność szybkiego spalania tkanki tłuszczowej. Efektem tego są rozrastające się gruczoły piersiowe oraz fałdy tłuszczu w okolicach brzucha i bioder. Nadmiar estrogenu u mężczyzn objawia się także osłabieniem popędu płciowego oraz problemami z erekcją. Wysoki poziom estrogenu u mężczyzn powoduje powiększenie gruczołu krokowego, przez co większe jest prawdopodobieństwo ryzyka chorób prostaty.

Estradiol u mężczyzny przyczyną „męskiego biustu”

Estradiol jest podstawowym estrogenem, którego nadmiar może prowadzić do przerostu sutka u mężczyzny, czyli ginekomastii. Schorzenie jest wynikiem rozrostu tkanki gruczołowej, tłuszczowej oraz włóknistej. Objawem takiego stanu rzeczy są powiększone piersi u mężczyzny z jednej lub obu stron jednocześnie. Przerost tkanki gruczołowej może być bolesny, a także powodować swędzenie i pieczenie sutków.

Leczenie nadmiaru estrogenów u mężczyzn

Ginekomastię leczy się chirurgicznie, gdy terapia nieinwazyjna nie przynosi skutków (np. przyjmowanie leków syntetycznych blokujących wydzielanie estrogenów), a także kiedy schorzeniu towarzyszą zmiany wytwórcze tkanki łącznej, np. powstawanie narośli. Kiedy przerost gruczołu sutkowego jest związany z nadmiarem estradiolu, złagodzenie objawów ginekomastii nastąpi po podaniu domięśniowo testosteronu lub doustnym podaniu antyestrogenów (hormonów blokujących działanie żeńskich hormonów).

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta trzyma ręce na piersiach
©Piotr Marcinski/Fotolia
Styl życia
Lipomastia a ginekomastia. Leczenie lipomastii
Lipomastia i ginekomastia objawiają się podobnie, choć są to schorzenia o różnym podłożu. Groźniejsza ginekomastia jest efektem zaburzeń hormonalnych, natomiast łatwiejsza do wyleczenia lipomastia wiąże się z przerostem tkanki tłuszczowej.

Lipomastia i ginekomastia objawiają się podobnie, choć są to schorzenia o różnym podłożu. Groźniejsza ginekomastia jest efektem zaburzeń hormonalnych, natomiast łatwiejsza do wyleczenia lipomastia wiąże się z przerostem tkanki tłuszczowej. Jak odróżnić lipomastię od ginekomastii? Lipomastię łatwo pomylić z ginekomastią (fachowo określa się ją mianem ginekomastii pozornej). Skutkiem obydwu schorzeń jest powiększenie piersi u mężczyzn, niejednokrotnie do tego stopnia, że zaczynają one przypominać piersi kobiece.   Przypadłość tę łączy się zwykle z otyłością, lecz nie zawsze słusznie. Przerost tkanki tłuszczowej i odkładanie się jej w okolicach klatki piersiowej rzeczywiście bardzo często bywa powodem powiększenia piersi u mężczyzn – wówczas można mówić o lipomastii. Zdarza się jednak również, że ta przypadłość jest wynikiem nadmiernego rozwoju gruczołu piersiowego, co ma związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu. W drugim przypadku mamy do czynienia z ginekomastią, która zwykle jest objawem innego, poważniejszego schorzenia, np. zaburzeń pracy gruczołu tarczowego czy wątroby lub skutkiem zażywania sterydów anabolicznych.   Lipomastię od ginekomastii odróżni tylko lekarz (na podstawie zleconych badań hormonalnych), ale można dokonać również samodzielnego wstępnego rozpoznania za pomocą dotyku. Piersi obrosłe tkanką tłuszczową są miękkie i nie bolą podczas uciskania, natomiast przy powiększonym gruczole piersiowym daje się wyczuć pod palcami zgrubienia, a ból jest silniejszy. Jak zredukować powiększone piersi u mężczyzny? Sposoby na lipomastię Lipomastię da się wyleczyć o wiele łatwiej niż ginekomastię (tutaj metoda leczenia zależy od konkretnego schorzenia powodującego powiększenie piersi). Z nadmiarem tkanki tłuszczowej na...

Młody mężczyzna bez koszulki stoi okryty ręcznikiem.
©brainsil/Fotolia.com
Styl życia
Ginekomastia u dzieci, chłopców i mężczyzn: objawy, przyczyny, leczenie i operacja
Rozrost tkanki piersi u mężczyzn może być fizjologiczny u noworodków i w okresie dojrzewania. Ginekomastia u innym wieku może być skutkiem nadwagi i otyłości lub objawem poważnych chorób. Leczenie ginekomastii powinno być przyczynowo-objawowe. Często stosuje się metodę chirurgiczną.

Rozrost tkanki piersi u mężczyzn może być fizjologiczny u noworodków i w okresie dojrzewania. Ginekomastia u innym wieku może być skutkiem nadwagi i otyłości lub objawem poważnych chorób. Leczenie ginekomastii powinno być przyczynowo-objawowe. Często stosuje się metodę chirurgiczną.   Ginekomastia to zjawisko powiększenia się piersi u przedstawicieli płci męskiej w różnym wieku. Pierś może stać się wystająca, może przybrać wygląd piersi kobiecej. Powstaje na skutek rozrostu tkanek gruczołowej, włóknistej oraz tłuszczowej.   Przyczyny ginekomastii: choroby powodujące rozrost piersi u mężczyzn   Najczęstsze przyczyny ginekomastii to otyłość oraz nadmiar prolaktyny . Zjawisko rozrostu piersi u płci męskiej jest fizjologiczne u noworodków (powinno zaniknąć między 4. a 5. tygodniem życia) oraz w wieku dojrzewania (także jest stanem przejściowym, zanika u 90 procent dotkniętych nią osób).   Nadmiar prolaktyny powodujący ginekomastię może być efektem guza przysadki mózgowej. Należy podjąć diagnostykę w tym kierunku zwłaszcza wtedy, gdy występuje ginekomastia u dzieci oraz młodych mężczyzn.   Inne przyczyny ginekomastii to: nadczynność tarczycy , zbyt duża wrażliwość gruczołu sutkowego na żeńskie hormony płciowe, guzy produkujące hormony (także poza przysadką mózgową), przewlekła niewydolność nerek, marskość wątroby, rak jądra lub prostaty, przyjmowanie niektórych leków, np. stosowanych w leczeniu przewlekłej niewydolności serca z arytmią, chorób układu krążenia, w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, przeciwlękowych i przeciwgrzybiczych.   U niektórych ginekomastia pojawia się w okresie andropauzy , czyli gdy produkcja męskich hormonów...

marynarka i krawat
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Ginekomastia – wstydliwy problem mężczyzn
Ginekomastia polega na zwiększeniu tkanki gruczołowej piersi. Przyczyn powiększonych piersi u mężczyzn jest mnóstwo: mogą je wywołać leki, piwo, choroby, takie jak marskość wątroby, guzy jądra, nowotwory, a także zaburzenia hormonów: hipogonadyzm, andropauza (niedobór hormonów męskich), hiperprolaktynemia (nadmiar hormonu przysadki). Ważne jest odróżnienie ginekomastii od steatomastii – powiększenia piersi spowodowanego otyłością (w pierwszym przypadku tkanka jest twarda, w drugim miękka).

Ginekomastia polega na zwiększeniu tkanki gruczołowej piersi. Przyczyn powiększonych piersi u mężczyzn jest mnóstwo: mogą je wywołać leki, piwo, choroby, takie jak marskość wątroby, guzy jądra, nowotwory, a także zaburzenia hormonów: hipogonadyzm, andropauza (niedobór hormonów męskich), hiperprolaktynemia (nadmiar hormonu przysadki). Ważne jest odróżnienie ginekomastii od steatomastii – powiększenia piersi spowodowanego otyłością (w pierwszym przypadku tkanka jest twarda, w drugim miękka). Ginekomastia – diagnoza Lekarz może postawić diagnozę na podstawie wywiadu (należy opowiedzieć o przebytych chorobach i zażywanych lekach). Ginekomastię można potwierdzić na podstawie badania laboratoryjnego (oznacza się liczbę poszczególnych hormonów płciowych). Ginekomastię mogą wywoływać nowotwory, dlatego w niektórych przypadkach wykonuje się także mammografię (badanie piersi przy użyciu promieni rentgenowskich), ultrasonografię (badanie przy użyciu fal akustycznych), biopsję (pobranie materiału do badań za pomocą igły lub przez wycięcie kawałka tkanki). Wyeliminowanie przyczyny ginekomastii Jeśli lekarz dojdzie do wniosku, że podłożem ginekomastii są lekarstwa o dużej dawce estrogenów (żeńskiego hormonu płciowego), zleci zażywanie substytutu. W przypadku otyłości należy w pierwszej kolejności zrzucić zbędną tkankę tłuszczową. Ćwiczenia na pozbycie się powiększonych piersi u mężczyzn Nieinwazyjne sposoby pozbycia się ginekomastii powinny być wypróbowane jako pierwsze. Najlepszy efekt dają ćwiczenia aerobowe (spalające tłuszcz) w połączeniu z siłowymi (formującymi mięśnie) . Najlepiej zacząć od 30 minut ćwiczeń 3-5 razy w tygodniu, np. spacerów, biegania, jazdy na rowerze. Dieta na pozbycie się biustu u mężczyzn W walce z ginekomastią należy...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner