©Picture-Factory/fotolia
Styl życia

Diagnostyka i leczenie zespołu Cushinga. Obniżanie poziomu kortyzolu

Leczenie nadczynności kory nadnerczy uzależnione jest od przyczyn choroby. W niektórych wypadkach objawy choroby ustąpią po zmniejszeniu dawki kortykosteroidów, a w innych niezbędna będzie chirurgiczna interwencja neurochirurga.

Leczenie nadczynności kory nadnerczy uzależnione jest od przyczyn choroby. W niektórych wypadkach objawy choroby ustąpią po zmniejszeniu dawki kortykosteroidów, a w innych niezbędna będzie chirurgiczna interwencja neurochirurga.

 

Zespół Cushinga to nadczynność kory nadnerczy spowodowana nadmiarem kortyzolu. Zespół Cushinga może być chorobą trudną do diagnozowania ze względu na nie specyficzne objawy, jakie mu towarzyszą. Oznaki zespołu Cushinga mogą często towarzyszyć także innym chorobom np. nadciśnieniu lub niedoczynności tarczycy.

Diagnostyka zespołu Cushinga – badania poziomu kortyzolu, specjalistyczne testy i tomografia

Podstawą diagnostyki zespołu Cushinga jest wywiad i ogólne badanie. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie badań dodatkowych – badanie krwi i moczu, w których mierzony jest poziom kortyzolu. W diagnostyce wykorzystywane są także specjalne testy, które oceniają źródło nadmiaru kortyzolu. Testy te polegają zwykle na badaniu krwi przed i po podaniu środków hamujących bądź stymulujących określone funkcje układu hormonalnego. W przypadku podejrzenia zespołu Cushinga niezbędne jest wykonanie badania USG lub tomografii komputerowej.

Leczenie zespołu Cushinga

Leczenie zespołu Cushinga polega przede wszystkim na obniżeniu poziomu kortyzolu w organizmie osoby chorej. Dobór sposobu leczenia uzależniony jest od przyczyn choroby:

  • jeśli przyczyną zespołu Cushinga było nadmierne zażywanie kortykosteroidów, objawy choroby powinny ustąpić po zmianie leku lub obniżeniu dawki. Takich zmian nie należy jednak przeprowadzać samodzielnie, a jedynie w oparciu o konsultację z lekarzem. Niekontrolowane zmiany dawek i rytmu zażywania środków steroidowych mogą znacznie obniżyć naturalny pozom kortyzolu i doprowadzić do wyłączenia funkcji nadnerczy;
  • jeżeli nadmierna ilość kortyzolu w organizmie jest spowodowana nowotworem, w wielu wypadkach możliwe jest usunięcie guza. Guzy przysadki wycinane są przez nos. Zabieg taki wymaga interwencji neurochirurga. Operacja guza nadnerczy wymaga przez pewien czas suplementacji hormonami. Z czasem dawka leku powinna być stopniowo zmniejszana, aż do momentu, w którym organizm sam zacznie prawidłowo regulować poziom hormonów. Suplementacja może trwać około roku, a jeżeli organizm nie odzyska dawnej sprawności, zażywanie hormonów może być konieczne nawet do końca życia;
  • w przypadku nieoperacyjnych guzów skutecznym sposobem leczenia jest radioterapia.

Czas rekonwalescencji po chorobie nadczynności kory nadnerczy jest uzależniony od stopnia zaawansowania choroby. Choroba rozwija się powoli i powoli przechodzą jej objawy. W czasie, gdy osoba powraca do zdrowia zalecane jest odpowiednie żywienie (dieta bogata w witaminę D3 i wapń) i wysiłek fizyczny. U osób, które cierpiały na zespół Cushinga należy zwracać uwagę na zdrowie psychiczne Wiele z tych osób zmaga się z depresją, dlatego zalecane jest wsparcie psychologa i psychiatry.  

mężczyzna zamyślony i przejęty patrzy w okno
©Monkey Business/fotolia
Styl życia
Przyczyny nadczynności kory nadnerczy, czyli zespołu Cushinga
Nadczynność nadnerczy może być spowodowana zbyt długotrwałym zażywaniem kortykosteroidów lub samoistną nadczynnością nadnerczy. Zespół Cushinga mogą także wywołać: nowotwór przysadki mózgowej, nowotwór ektopowy lub pierwotna choroba nadnerczy.

Nadczynność nadnerczy może być spowodowana zbyt długotrwałym zażywaniem kortykosteroidów lub samoistną nadczynnością nadnerczy. Zespół Cushinga mogą także wywołać: nowotwór przysadki mózgowej, nowotwór ektopowy lub pierwotna choroba nadnerczy.   Nadnercza to nieduże gruczoły, które są położone w górnych granicach obu nerek . Nadnercze złożone jest z dwóch części – korowej i rdzeniastej. Budowa nadnerczy ma znaczenie dla wydzielniczych funkcji gruczołu. Kora nadnerczy stanowi około 80-90% całości nadnerczy . Odpowiedzialna jest za wytworzenie glikokortykosteroidów (np. kortyzolu – wpływa na metabolizm białek, tłuszczy i cukrów oraz funkcje tkani łącznej), mineralokortykosteroidów (aldosteronu – reguluje ciśnienie krwi w organizmie) oraz w niewielkim stopniu za produkcję hormonów płciowych (androgenów). Pozostałą część zajmuje rdzeń nadnerczy. Rdzeń wytwarza niewielkie ilości adrenaliny i noradrenaliny. Nadczynność nadnerczy zwykle związana jest z nadczynnością kory nadnerczy, nazywanej zespołem Cushinga. Przyczyny nadczynności kory nadnerczy – nadmiar kortykosteroidów i nowotwory Bezpośrednią przyczyną nadczynności kory nadnerczy, czyli zespołu Cushinga jest nadmierna ilość kortyzolu w organizmie . Podniesiony poziom kortyzolu może być efektem długotrwałego zażywania nadmiernych dawek kortykosteroidów, których działanie jest podobne do działania kortyzolu (np. prednizonu lub prednizolonu). Leki te często bywają przepisane w przypadku chorób takich jak: astma , toczeń , zapalenie jelit lub reumatoidalne zapalenie stawów. Zalecane są także jako środki zapobiegające odrzuceniu organu po przeszczepie. Lecznicze dawki sterydów przekraczają naturalny poziom hormonu w organizmie. Choroba wywołana nadmiernym przyjmowaniem sterydów określana jest jako jatrogenny zespół Cushinga. Przyczyną zespołu Cushinga może być także...

Mężczyzna trzymający się za głowę
©Kurhan/Fotolia
Styl życia
Niedoczynność kory nadnerczy: dlaczego choroba Addisona jest niebezpieczna?
Choroba Addisona jest inaczej nazywana jest pierwotną niedoczynnością kory nadnerczy. Spowodowana jest niedoborem hormonów produkowanych przez korę nadnerczy - kortykosteroidów. Objawia się osłabieniem organizmu, brakiem apetytu oraz drażliwością.

Choroba Addisona jest inaczej nazywana jest pierwotną niedoczynnością kory nadnerczy. Spowodowana jest niedoborem hormonów produkowanych przez korę nadnerczy - kortykosteroidów. Objawia się osłabieniem organizmu, brakiem apetytu oraz drażliwością. Przyczyny choroby Addisona Przyczyną choroby Addisona zwykle jest autoimmunologiczne zapalenie kory nadnerczy . Inne czynniki mogące powodować chorobę Addisona to: choroby zakaźne, gruźlica , przerzuty nowotworowe, skaza krwotoczna, spowodowane lekami uszkodzenia nadnerczy, zaburzenia wrodzone i metaboliczne. Objawy choroby Addisona Choroba Addisona objawia się przede wszystkim osłabieniem organizmu, spadkiem wagi , utratą apetytu, osłabieniem masy mięśniowej i szybką męczliwością. Osoba cierpiąca na to zaburzenie może stać się apatyczna i drażliwa. Choroba Addisona często powoduje obniżenie ciepłoty ciała. Dodatkowymi objawami są również uporczywe biegunki, cierpnięcie kończyn, niedociśnienie i przebarwienia skórne. Leczenie choroby Addisona Diagnoza choroby Addisona najczęściej odbywa się na podstawie testu pobudzenia tetrakozaktydem (substancją pobudzającą pracę nadnerczy). Brak reakcji świadczy o niewydolności organizmu. Wtedy należy podjąć leczenie u endokrynologa, który zleca uzupełnianie niedoborów hormonów produkowanych przez korę nadnerczy. W większości przypadków leczenie trwa nawet przez całe życie, gdyż zażywanie leków hormonalnych nie pobudza nadnerczy do pracy. Dlatego poleca się noszenie specjalnych bransoletek z informacją o chorobie Addisona i przyjmowanych w niej lekach. Jest to ważne podczas wypadku lub osłabnięcia w miejscu publicznym.  

mężczyzna u lekarza
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Rak nadnercza – objawy i sposoby leczenia u dzieci i dorosłych
Rak nadnercza u dzieci objawia się androgenizacją, a u dorosłych zespołem Cushinga. Jego leczenie odbywa się operacyjnie i poprzez farmakoterapię (stosowanie specjalistycznych leków).

Rak nadnercza u dzieci objawia się androgenizacją, a u dorosłych zespołem Cushinga. Jego leczenie odbywa się operacyjnie i poprzez farmakoterapię (stosowanie specjalistycznych leków).   Nowotwór nadnercza atakuje dwie na milion osób. Najczęściej pojawia się u dzieci poniżej 6. roku życia i u osób w okolicach 40-tki.   W naszym organizmie znajdują się dwa nadnercza w kształcie piramidy, które umiejscowione są nad nerkami. Składają się z kory i rdzenia. Regulują procesy metabolizmu i gospodarki wodnej. Objawy raka nadnercza Objawy nowotworu nadnercza są zależne od wieku chorego. U małych pacjentów oznaką choroby jest zazwyczaj androgenizacja, czyli nadmiar męskich hormonów , który może objawiać się: otyłością, niepłodnością, zaburzeniami miesiączkowania , zmianami skórnymi, trądzikiem na twarzy i plecach. U dorosłych symptomem raka nadnercza jest występowanie zespołu Cushinga . Objawia się on: osteoporozą, zaburzeniami miesiączkowania, chwiejnością emocjonalną, łojotokiem, obniżoną odpornością organizmu, powiększoną łechtaczką, rozstępami koloru czerwonego lub purpurowego. Miejsce występowania guza ustala się poprzez wykonanie badań brzucha. Składają się na nie tomografia komputerowa i obrazowanie sposobem rezonansu magnetycznego. Badania te pomagają ustalić strategię leczenia i usunięcia raka. Leczenie raka nadnercza Nowotwór nadnercza zdiagnozowany we wczesnej fazie jest możliwy do całkowitego wyleczenia. Niestety w wielu przypadkach choroba jest rozpoznawana zbyt późno. Niezbędna jest wtedy chemioterapia i operacyjne usunięcie nadnercza wraz z rakiem. Po zabiegu zaleca się systematycznie badania tomograficzne jamy brzusznej. Wykonuje się je w celu kontroli nawrotu choroby. Pacjenci z wykrytym nowotworem mają do 25% szans na przeżycie zaledwie 5 lat ( zobacz...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner