Właściciel trymuje psa.
©djoronimo/Fotolia.com
Styl życia

Trymowanie sierści, czyli zabieg pielęgnacyjny dla psów szorstkowłosych

Trymowanie sierści psa to zabieg pielęgnacyjny polegający na usunięciu martwych włosów. Stosowany jest głównie u pupili szorstkowłosych, gdyż ich sierść naturalnie nie wypada, jak w przypadku np. miękkowłosych, które linieją. Martwy włos zostaje na swoim miejscu, skóra nie oddycha, pies zaczyna się drapać i z czasem robi sobie rany. Trymowanie psa wykonuje się zatem nie tyko dla urody, ale i zdrowia czworonoga.

Trymowanie sierści psa to zabieg pielęgnacyjny polegający na usunięciu martwych włosów. Stosowany jest głównie u pupili szorstkowłosych, gdyż ich sierść naturalnie nie wypada, jak w przypadku np. miękkowłosych, które linieją. Martwy włos zostaje na swoim miejscu, skóra nie oddycha, pies zaczyna się drapać i z czasem robi sobie rany. Trymowanie psa wykonuje się zatem nie tyko dla urody, ale i zdrowia czworonoga.

 

Trymowanie robi się u psów szorstkowłosych, takich jak: sznaucery, pinczery, teriery, irlandzkie wilczarze, wyżły i jamniki szorstkowłose. Zabieg wykonuje się raz na 2-4 miesiące. W razie trudności w określeniu częstotliwości trymowania, najlepiej poradzić się lekarza weterynarii lub pracownika psiego salonu fryzjerskiego. 

Co warto wiedzieć o trymowaniu psa

Trymowanie ma za zadanie poprawić szorstkość sierści. Bezbolesny zabieg przeprowadza się za pomocą palców lub nożyka trymerskiego. Polega on na usunięciu martwej sierści, by dać miejsce do wzrostu nowej. Przed trymowaniem nie należy kąpać czworonoga. Po zabiegu futro psa myje się szamponem, który nie zmiękcza sierści. To, czy pies jest gotowy na trymowanie, można sprawdzić skubiąc jego sierść. Jeżeli na dłoni zostają martwe włosy, oznacza to, że można przeprowadzić zabieg.

Trymowanie psa w domu

Trymowanie można wykonać za pomocą palców lub specjalnych noży – mniejszych do głowy, a większych do boków i grzbietu. Osobom niemającym jeszcze wprawy mniej problemów sprawi użycie naparstka lub paluszków do trymowania niż noży. Jedną ręką dociska się skórę psa, a drugą wyjmuje martwe włosy razem z obumarłymi cebulkami.

Trymowanie sierści w psich salonach fryzjerskich

Cena trymowania w psich salonach fryzjerskich zależy do wielkości psa. Im większy pupil, tym trzeba więcej zapłacić. Kwota, jaką płaci się za pojedynczy zabieg waha się od około 75 do 300 złotych.  


Maja Sablewska w marynarce w kratkę
Fleszstyle
Maja Sablewska zachwyciła fryzurą na ramówce! Ty też zadbaj o włosy na wiosnę
Maja Sablewska zachwyciła fryzurą na ramówce! Ty też zadbaj o włosy na wiosnę
©Alexey Kuznetsov/Fotolia
Styl życia
Pielęgnacja sierści psa – czesanie, trymowanie i strzyżenie
Sierść psa, nazywana szatą, musi być pielęgnowana stosownie do rasy i owłosienia. Zdrowa i lśniąca odzwierciedla prawidłową kondycję psa. Pogorszenie jej stanu może świadczyć o niedoborze składników mineralnych lub chorobach np. nadczynności tarczycy, chorobach alergicznych czy też grzybiczych.

Sierść psa, nazywana szatą, musi być pielęgnowana stosownie do rasy i owłosienia. Zdrowa i lśniąca odzwierciedla prawidłową kondycję psa. Pogorszenie jej stanu może świadczyć o niedoborze składników mineralnych lub chorobach np. nadczynności tarczycy, chorobach alergicznych czy też grzybiczych.   Zrównoważona dieta i odpowiednia pielęgnacja sierści pozwala zachować naturalny wygląd włosów psa oraz wzmocnić jego odporność . Dla przykładu czworonogi z długą szatą muszą być czesane codziennie, zaś te o krótkim włosiu raz na kilka tygodni. Pielęgnacja sierści Pielęgnacja sierści psa polega na zapewnieniu mu zrównoważonego żywienia oraz przeprowadzania systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Ich typ i częstotliwość wykonywania zależy głównie od rasy czworonoga , charakterystyki jego włosia oraz warunków, w których przebywa. Czesanie psa Czesanie psa pozwala usunąć martwe włosie, poprawia ukrwienie skóry i sprawia, że sierść jest miękka i gładka. Dodatkowo to świetna okazja do sprawdzenia kondycji zwierzęcia , tego czy nie ma kleszczy, pcheł, skaleczeń czy zadrapań . Częstotliwość czesania zależy od długości włosa czworonoga. U dobermana czy dalmatyńczyka może odbywać się raz na kilka tygodni przy użyciu gumowej szczotki. Przy sierści długiej, takiej jak u owczarków szkockich, czesać powinno się codziennie, przy zastosowaniu metalowych szczotek i grzebieni. Trymowanie czworonoga Psy szorstkowłose takie jak sznaucery czy teriery, powinno poddawać się co 2-3 miesiące zabiegowi trymowania. Polega on na usuwaniu martwego włosa za pomocą nożyka trymerskiego . Służy to poprawie jakości sierści, ubarwienia i ogranicza wzrost podszerstka. Podczas trymowania należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca, w których mogą powstawać...

Groomer trymuje białego teriera.
©sergo321/Fotolia.com
Styl życia
Trymowanie psów rasy west highland white terier. Dlaczego warto usuwać sierść i jak to zrobić?
Trymowanie westa można wykonywać nożykiem trymerskim lub palcami. Drugi sposób z łatwością wykonamy samodzielnie. Trymowanie w przeciwieństwie do strzyżenia psów pozwala zachować ładną, błyszczącą sierść.

Trymowanie westa można wykonywać nożykiem trymerskim lub palcami. Drugi sposób z łatwością wykonamy samodzielnie. Trymowanie w przeciwieństwie do strzyżenia psów pozwala zachować ładną, błyszczącą sierść.   Futro psów rasy west highland white terier jest białe, więc łatwo się brudzi - psa należy  regularnie kąpać. Niezbędne jest też czesanie i trymowanie westa. Czym jest trymowanie i jakie psy wymagają tego zabiegu? Trymowanie jest wykonywane u psów, aby usunąć martwą sierść. Używa się do tego nożyka trymerskiego. Dzięki temu zabiegowi włosy psa są zdrowsze i mają ładniejszy kolor. Podszerstek po trymowaniu rośnie wolniej. Strzyżenie psów usuwa włosy okrywowe: martwe i żywe . Martwy włos nie zawsze wypadnie, co utrudnia wzrost kolejnych włosów. Warstwa pozostałych w skórze martwych włosów wygląda bardzo niekorzystnie. Sierść jest matowa, czasem zaczyna się też kręcić. Przy trymowaniu włosy martwe usuwane są przy samej skórze, a zamiast nich odrasta nowy szorstki włos. Jest on lśniący i zachowuje naturalną barwę. Odrastające włosy dłużej pozostają czyste. Do szorstkiej sierści trudniej przykleja się brud. Nie pojawiają się też na niej kołtuny i trudniej ją zamoczyć. Dzięki trymowaniu włosy westa łatwiej pielęgnować. Pies nie wymaga też tak częstych kąpieli jak ten, który jest tylko strzyżony. Trymowanie jest polecane właścicielom psów szorstkowłosych m.in. większości terierów, w tym foksterierów i westów, a także sznaucerów i kundelków o szorstkich włosach. Trymowanie westa – jak powinno wyglądać? Sierść west highland white teriera składa się z dwóch warstw: podszerstka przy samej skórze i szorstkiego włosa okrywowego. Psa należy zarówno trymować, jak i czesać, aby...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner