Party Stories
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Kobieta u ginekologa
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia

Przerost łechtaczki: objawy, przyczyny, leczenie

Przerost łechtaczki zwykle jest wrodzony, ale może powstać też na skutek nieprawidłowości hormonalnych spowodowanych chorobą nowotworową lub zespołem policystycznych jajników. Przyjmuje się, że prawidłowa łechtaczka powinna mieć około 3-4 milimetry.

Przerost łechtaczki zwykle jest wrodzony, ale może powstać też na skutek nieprawidłowości hormonalnych spowodowanych chorobą nowotworową lub zespołem policystycznych jajników. Przyjmuje się, że prawidłowa łechtaczka powinna mieć około 3-4 milimetry.

 

Jedyną rolą łechtaczki jest dawanie przyjemności. Jej zewnętrzna część ma kilka tysięcy zakończeń nerwowych, dzięki czemu łechtaczka to najbardziej czułe miejsce erogenne na kobiecym ciele. Większość kobiet łatwiej osiąga orgazm łechtaczkowy (w wyniku stymulacji łechtaczki) niż orgazm pochwowy (w wyniku penetracji pochwy).

Zbyt duże genitalia u kobiety – przerost łechtaczki i warg sromowych

Przerost łechtaczki i warg sromowych może być przyczyną wielu kompleksów, wycofania z relacji intymnych oraz powodem do poddania się operacji. O przeroście genitaliów można mówić, gdy wewnętrzne wargi sromowe są znacznie większe niż wargi zewnętrzne, a ich długość od ciała do części zewnętrznej jest większa niż 4 centymetry. W przypadku łechtaczki przerost oznacza, że jest ona w większa niż ½ centymetra. W trakcie podniecenia łechtaczka nieco powiększa się, ponieważ tak jak penis składa się z ciał jamistych, które wypełniają się krwią.

 

Przerost łechtaczki, czyli klitoromegalia, może być na tyle duży, że łechtaczka wygląda jak mały penis. Nie określono konkretnych wartości dla oceny, czy występuje przerost łechtaczki, ale funkcjonuje subiektywna skala Pradera, określająca stopnień maskulinizacji (posiadania cech męskich) zewnętrznych narządów płciowych u kobiet. Skala ta jest pięciostopniowa. Piąty stopnień oznacza łechtaczkę przypominającą członka, całkowite zrośnięcie warg sromowych i zatokę moczowo-płciową uchodzącą na szczycie żołędzi łechtaczki.

Przyczyny przerostu łechtaczki

Przerost łechtaczki jest zwykle wynikiem wrodzonego przerostu nadnerczy lub zespołu Edwardsa (jego objawy to m.in. deformacje ciała, szkieletu, wady serca, wady narządów płciowych). Najczęściej jest wrodzony, ale może pojawić się także u dziewczynek i kobiet na skutek zaburzeń hormonalnych. Przyczynami przerostu łechtaczki mogą być nowotworowe guzy hormonalne, w tym gonad (gruczołów płciowych), nadnerczy i pęcherza moczowego. Anomalie w obrębie narządów płciowych mogą być objawem zespołu policystycznych jajników.

 

Przerost łechtaczki bardzo często wiąże się ze zbyt dużą ilością androgenów (męskich hormonów) u kobiet – w wyniku raka nadnerczy lub zespołu policystycznych jajników. Zwykle w takich przypadkach widoczne są także cechy męskie, czyli wirylizm.

Leczenie przerostu łechtaczki

Przerost łechtaczki leczy się operacyjnie. Ta gałąź chirurgii nazywa się klitoroplastyką i jest praktykowana zarówno przez chirurgów ginekologów, jak i innych chirurgów skupionych na precyzyjnych zabiegach. Możliwym niepożądanym skutkiem operacji zmniejszeni

Kobieta stojąca z założonymi rękami
©Karin&Uwe Annas/Fotolia
Styl życia
Hiperandrogenizm, czyli nadmiar męskich hormonów u kobiet
Hiperandrogenizm to patologiczny stan układu hormonalnego u kobiet, który polega na nadmiarze męskich hormonów. Przyczyną hiperandrogenizmu mogą być niektóre zażywane leki (np. podawany przy endometriozie danazol), menopauza i choroby jajników (np. zespół policystycznych jajników). Leczenie polega na usunięciu przyczyny.

Hiperandrogenizm to patologiczny stan układu hormonalnego u kobiet, który polega na nadmiarze męskich hormonów. Przyczyną hiperandrogenizmu mogą być niektóre zażywane leki (np. podawany przy endometriozie danazol), menopauza i choroby jajników (np. zespół policystycznych jajników). Leczenie polega na usunięciu przyczyny.   Hiperandrogenizm dotyczy 5-10% kobiet w wieku rozrodczym. Czym jest hiperandrogenizm? Hiperandrogenizm to wzmożone wydzielanie androgenów (hormonów steroidowych pochodzących, np. z jajników i nadnerczy) u kobiet. Głównym androgenem u kobiet jest testosteron. Hiperandrogenizm objawia się słabnięciem właściwości charakterystycznych dla dojrzałych kobiet (defeminizacja) i nasileniem się cech męskich (maskulinizacja).   Objawy defeminizacji: nieregularne miesiączkowanie, zaburzenia metaboliczne, zanik cech płciowych (np. gruczołów sutkowych). Objawy maskulinizacji , np.: hirsutyzm (nadmierne owłosienie ciała), obniżenie libido i tonu głosu, przyrost mięśni. Przyczyny hiperandrogenizmu: menopauza, niektóre leki, wady genetyczne i choroby Przyczynami hiperandrogenizmu mogą być: menopauza, wady genetyczne ( wrodzony przerost nadnerczy ) i zażywanie niektórych leków (np. danazolu i minoksydylu). Czynniki chorobowe zwiększające ryzyko wystąpienia wzmożonego wydzielania androgenów u kobiet to, np.: zespół policystycznych jajników , przerost komórek osłonki jajnika (hipertekoza), guzy wydzielające androgeny, zespół Cushinga . Leczenie wzmożonego wydzielania androgenów Leczenie hiperandrogenizmu polega na likwidacji przyczyny (np. odstawieniu leków lub usunięciu guzka). Jeżeli androgenizacja jajnikowa spowodowana jest przyczynami genetycznymi (np. wrodzonym przerostem nadnerczy) zaleca się podawanie glikokortykosteroidów. W przypadku, gdy przyczyna hiperandrogenizmu jest niemożliwa do usunięcia (np....

Przerost kory nadnerczy
© psdesign1/Fotolia.com
Styl życia
Przerost nadnerczy – przyczyny i objawy niedoboru hormonów kory nadnerczy
Przerost nadnerczy objawia się nieprawidłowym wyglądem narządów płciowych i wczesnym pokwitaniem. Przyczyną jest przede wszystkim nadmiar hormonu adrenokortykotropowego wydzielanego przez przysadkę mózgową.

Przerost nadnerczy objawia się nieprawidłowym wyglądem narządów płciowych i wczesnym pokwitaniem. Przyczyną jest przede wszystkim nadmiar hormonu adrenokortykotropowego wydzielanego przez przysadkę mózgową. Gdzie są nadnercza? Nadnercza to gruczoły znajdujące się tuż powyżej nerek. Przerost nadnerczy związany jest z rozrostem komórek nadnerczy. Wrodzony przerost nadnerczy objawia się niedoborem kortyzolu (hormonu wytwarzanego przez korę nadnerczy). Przerost nadnerczy a hormon adrenokortykotropowy Za przerost tkanki gruczołowej i kory nadnerczy odpowiedzialny jest hormon adrenokortykotropowy (ACTH), wydzielany przez przysadkę mózgową. Stany związane z nadmiarem tego hormonu nazywane są przerostem kory nadnerczy. Wszystkie zmiany w organizmie związane z nadmiarem hormonu adrenokortykotropowego objawiają się przerostem nadnerczy, co powoduje między innymi: chorobę Cushinga, wydzielanie ACTH z innego źródła niż przysadka mózgowa, np. poprzez nowotwory oskrzeli oraz wrodzony przerost nadnerczy. Wrodzony przerost nadnerczy – przyczyny Wrodzony przerost nadnerczy wynika z braku bądź niedoboru 21-hydroksylazy i 11-β hydroksylazy, czyli hormonów kory nadnerczy. Ubytek 11-β hydroksylazy powoduje niedobór kortyzolu, który jest przyczyną wrodzonego przerostu nadnerczy. Jest to choroba dziedziczna – w 95 procentach przypadków wynika z mutacji genetycznej powodującej zaburzenia pracy enzymów biorących udział w syntezie hormonów nadnerczy. Wrodzony przerost nadnerczy może występować w formie klasycznej, związanej z utratą soli i bez utraty soli, oraz formie nieklasycznej z łagodnym nadmiarem androgenów (męskich hormonów płciowych). Wrodzony przerost nadnerczy - objawy Objawy wrodzonego przerostu nadnerczy uzależnione są od tego czy występują w formie klasycznej...

ciało kobiety w bikini
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Przerost warg sromowych mniejszych – czym się objawia i jak się go leczy?
Przerost warg sromowych mniejszych to odmienność anatomiczna narządów płciowych. Może on występować po jednej stronie, po dwóch stronach lub asymetrycznie. Jeśli przerośnięte wargi sromowe powodują dyskomfort kobiety, której dotyczy problem, można zmniejszyć je chirurgicznie.

Przerost warg sromowych mniejszych to odmienność anatomiczna narządów płciowych. Może on występować po jednej stronie, po dwóch stronach lub asymetrycznie. Jeśli przerośnięte wargi sromowe powodują dyskomfort kobiety, której dotyczy problem, można zmniejszyć je chirurgicznie. Co jest przyczyną przerostu warg sromowych mniejszych? Przyczyny przerostu warg sromowych mniejszych nie są do końca jasne. Niektóre kobiety po prostu się z nim rodzą. Podejrzewa się, że za deformację warg sromowych mogą odpowiadać też takie czynniki, jak: masturbacja , częste odbywanie stosunków płciowych lub kolczyki w wargach sromowych . Przyczyną przerostu może też być leczenie hormonalne w dzieciństwie, przewlekłe zapalenia w następstwie nietrzymania moczu oraz krwiak wargi sromowej, który powstał podczas porodu. Kiedy można mówić o przeroście warg sromowych mniejszych? Uważa się, że wargi sromowe mniejsze są przerośnięte, kiedy ich długość od podstawy do krawędzi wynosi więcej niż 5 cm . Przerost może występować po prawej lub po lewej stronie lub po obu stronach. Przerośnięte wargi mogą być symetryczne, po obu stronach podobnej wielkości, lub asymetryczne, większe po jednej stronie, mniejsze po drugiej. Kobiety, które zgłaszają się na zabieg, doświadczają dyskomfortu związanego ze zbyt dużymi wargami sromowymi . Są to trudności związane ze współżyciem, z utrzymaniem higieny, z uprawianiem niektórych sportów, niemożność noszenia obcisłej bielizny czy strojów kąpielowych. Najczęściej jednak o zgłoszeniu się na zabieg decydują kwestie estetyczne, chęć poprawy wyglądu warg sromowych. Jak leczy się przerost warg sromowych mniejszych? W celu zmniejszenia warg sromowych mniejszych przeprowadza się zabieg chirurgiczny, którego celem jest usunięcie nadmiaru śluzówki. Przed...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner