Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Kobieta poddawana jest zabiegowi borowinowemu
© nenteus/Adobe Stock
Styl życia

Jonoforeza borowinowa – przeciwwskazania, wskazania, na czym polega zabieg?

Jonoforeza borowinowa polega na wprowadzaniu w głąb ciała, za pomocą prądu galwanicznego, jonów kwasów huminowych, które są jednym z najcenniejszych składników borowiny. Wskazaniem do zabiegu są: choroby reumatyczne, stany pourazowe, zwyrodnienia kręgosłupa.

Jonoforeza borowinowa polega na wprowadzaniu w głąb ciała, za pomocą prądu galwanicznego, jonów kwasów huminowych, które są jednym z najcenniejszych składników borowiny. Wskazaniem do zabiegu są: choroby reumatyczne, stany pourazowe, zwyrodnienia kręgosłupa.

 

Zastosowanie prądu galwanicznego podczas zabiegu powoduje, że cenne dla organizmu składniki borowiny wnikają w ciało głębiej, co dodatkowo wzmacnia ich działanie zdrowotne. Przed podjęciem decyzji o zabiegu, należy skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego wykonania.

 

Jonoforeza – co to jest?

 

Jonoforeza to nieinwazyjny zabieg, który wykorzystuje przepływ prądu galwanicznego. Dzięki wykorzystaniu prądu o stałym natężeniu możliwie jest przeniknięcie określonego leku w głąb organizmu, bez obciążania układu pokarmowego. Metoda leczenia za pomocą jonoforezy jest całkowicie bezbolesna, a podany pacjentowi lek trafia idealnie w miejsce bólu. Jonoforeza to zabieg, który najczęściej wykonywany jest w ośrodkach rehabilitacyjnych oraz salonach kosmetycznych, ale można ją również wykonać samodzielnie w domu. Istnieje kilka rodzajów jonoforezy, w zależności od leku, jaki się podaje. Rozróżnia się między innymi, jonoforezę wapniową, jodową, cynkową, przeciwbólową, a także borowinową.

 

Jonoforeza borowinowa – na czym polega zabieg?

 

Jonoforeza borowinowa, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje oprócz prądu galwanicznego, borowinę, a dokładniej zawarte w niej jony kwasów huminowych. Borowina jest cenna dla organizmu ludzkiego, w szczególności poprzez zawartość organicznych składników, takich jak: pektyny, bituminy, hemiceluloza, celuloza oraz, wspomniane wcześniej, kwasy huminowe. Związki wykazują właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe. Skutecznie dotleniają tkanki, pobudzają proces przemiany materii i pozytywnie wpływają na pracę całego organizmu. Borowina, czyli nieodwodniony torf, jest również cennym źródłem soli mineralnych, ja: sód, związki krzemu, żelaza oraz wapnia, siarczany magnezu, glin czy potas. Z tego względu jonoforeza borowinowa polecana jest w chorobach reumatycznych, nerwobólach, różnego rodzaju urazach czy zwyrodnieniach kręgosłupa oraz stawów, a przez pozytywne oddziaływanie na wewnętrzne narządy organizmu, nawilża i odżywia również włosy oraz paznokcie.

 

W zabiegach kosmetycznych i uzdrowiskowych nie wykorzystuje się borowiny w naturalnej postaci. Należy ją wcześniej odpowiednio przygotować. Borowinę rozdrabnia się i miesza z wodą na charakterystyczną papkę bądź rozkrusza na proszek, z którego powstaje pasta borowinowa. Gotową borowinę do wykorzystania w domu można kupić bezpośrednio w aptece, taką jak: borowina do kąpieli, sól do stóp, szampon do włosów czy okłady borowinowe.

 

Jonoforeza borowinowa to zabieg, który trwa zwykle od 10 do 20 minut. Pełna seria zabiegów zawiera 10 seansów, które wykonuje się najczęściej co 2 dni. Wyjątek stanowią ostre schorzenia bądź silne przykurcze. Wówczas zabiegi wykonuje się, o ile lekarz nie wykaże przeciwwskazań, nawet codziennie.

 

Jonoforeza borowinowa - elektroda

 

Jonoforeza borowinowa to zabieg elektroleczniczy. Lek wprowadza się do organizmu za pomocą specjalnych elektrod, które działają na zasadzie przyciągania ładunków różnoimiennych a odpychania jednoimiennych. Czynną elektrodę układa się tuż nad tkanką i wprowadza do niej substancję leczniczą. Na skórze układa się również specjalny podkład. Elektroda bierna zamyka obwód i najczęściej układana jest po przeciwległej stronie w stosunku do czynnej elektrody.

 

Jonoforeza borowinowa – przeciwwskazania

 

Zabieg z wykorzystaniem prądu galwanicznego nie jest dla każdego. Do głównych przeciwwskazań do podjęcia leczenia jonoforezą borowinową należy: ciąża, rozrusznik serca, ostre zapalenie żył i zakrzepy, podrażniona skóra z ropnymi zmianami, uczulenie na stosowany lek, stan podgorączkowy, ostre stany zapalne, spastyczne porażenie mięśni i zaburzenia czucia. Zabiegu nie zaleca się stosować również wtedy, gdy pacjent choruje na nowotwór, zarówno złośliwy, jak i łagodny, a także gdy w jego ciele znajdują się metale w miejscach przepływu prądu podczas zabiegu.

 

Jonoforeza borowinowa – wskazania

 

Wskazaniem do jonoforezy borowinowej są, przede wszystkim, problemy z układem ruchu, takie, jak: stany pourazowe mięśni oraz stawów, przykurcze, stany bólowe kręgosłupa, kończyn, stany zapalne miękkich tkanek, nerwobóle, nieprawidłowy zrost kości. Zabieg polecany jest również na blizny oraz zaburzenia krążenia obwodowego w organizmie.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
lekarz ogląda zatoki kobiety
Flickr/COM SALUD Agencia de comunicación/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Zabieg jonoforezy pomoże na zatoki
Jonoforeza, czyli bezbolesny sposób na zapalenie zatok. To zabieg elektroleczniczy, stosowany w fizykoterapii. Wykorzystuje działanie prądu do wprowadzenia w tkanki substancji leczniczych.

Jonoforeza, czyli bezbolesny sposób na zapalenie zatok. To zabieg elektroleczniczy, stosowany w fizykoterapii. Wykorzystuje działanie prądu do wprowadzenia w tkanki substancji leczniczych. Czym jest jonoforeza? To zabieg elektroleczniczy, który wykorzystuje działanie prądu stałego . Prąd ten, wprowadza do tkanek jony substancji leczniczych, co wpływa zdrowotnie na organizm. Jony dostające się do organizmu tą drogą, kumulują się na granicy skóry właściwej i naskórka, a przy pomocy obiegu krwi zostają wprowadzone w głąb ustroju. Prąd przyczynia się do powstawania ciepła w tkankach, odżywiając je i poprawiając w ten sposób krążenie . Zabieg ten działa też przeciwzapalnie i resorpcyjnie. Do jonoforezy mogą być użyte wyłącznie takie związki chemiczne, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej – rozpadowi cząsteczek na dodatnie i ujemne. Dzięki tej metodzie substancję leczniczą można wprowadzić w konkretny obszar chorobowy. Zapewnia to skrócenie procesu wchłaniania i zwiększenie efektywności działania leku. Przebieg jonoforezy Zabieg rozpoczyna się aplikacją leku na tę partię ciała, która ma być poddana jonoforezie. Fizjoterapeuta przykłada następnie elektrody z podkładem gazowym – w miejscu podania leku elektrodę czynną, po stronie przeciwnej bierną. W momencie uruchomienia urządzenia, prąd przepływa tylko przez miejsca, które są poddawane zabiegowi, przenosząc w ten sposób substancję leczniczą. Prawidłową reakcją u osoby poddającej się zabiegowi jest odczucie mrowienia. Jonoforeza – wskazania i przeciwwskazania Wskazania dla jonoforezy to nerwobóle, zwyrodnienia stawów kręgosłupa, zaburzenia krążenia, utrudniony zrost kostny, zapalenia zatok. W kosmetologii działanie jonoforezy najczęściej stosuje się w leczeniu różnego rodzaju zmian...

Borowina do kąpieli.
©Роксолана Осыка/Fotolia.com
Fleszstyle
Borowina – torf o licznych właściwościach leczniczych. Przygotowanie leczniczej kąpieli z borowiny
Kąpiel borowinowa wykazuje właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu jest stosowana w wielu uzdrowiskach przy zwalczaniu różnych chorób, np. reumatycznych. Lecznicza kąpiel ma gęstą i ciężką konsystencję. Skutecznym zabiegiem są również okłady z borowiny, które można stosować samodzielnie w domu.

Kąpiel borowinowa wykazuje właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu jest stosowana w wielu uzdrowiskach przy zwalczaniu różnych chorób, np. reumatycznych. Lecznicza kąpiel ma gęstą i ciężką konsystencję. Skutecznym zabiegiem są również okłady z borowiny, które można stosować samodzielnie w domu.   Kąpiel borowinowa jest stosowana w licznych uzdrowiskach. Można ją również przygotować samodzielnie w domu. Borowina jest rodzajem torfu, który wykazuje wiele właściwości leczniczych. Wśród nich można wymienić łagodzenie dolegliwości związanych z menopauzą czy chorobami reumatycznymi .   Właściwości borowiny   Borowina w swoim składzie zawiera dużą ilość cennych dla zdrowia składników, m.in. garbniki, białka, składniki mineralne, kwasy humusowe oraz węglowodany. Dostarcza również związków o działaniu estrogennym, które pobudzają czynność jajników . Dzięki temu borowina skutecznie zwalcza dolegliwości kobiece . Zawartość kwasów organicznych i soli powoduje, że borowina wykazuje właściwości przeciwzapalne, bakteriostatyczne (hamujące rozwój bakterii) i bakteriobójcze.   Kiedy zaleca się stosować kąpiel borowinową?   Kąpiel borowinowa jest wskazana przy wielu chorobach. Znajduje zastosowanie w stanach zapalnych narządu ruchu – mięśni, kości, stawów. Łagodzi bóle szyjne, lędźwiowe oraz kręgosłupa. Borowina zalecana jest w chorobach układu pokarmowego, takich jak: wrzody żołądka oraz przewlekłe stany zapalne jelit . Kąpiele z borowiny wykorzystywane są również w chorobach kobiecych, wśród których należy wymienić zapalenie pochwy, nadżerki oraz zaburzoną czynność jajników. Zabiegi borowinowe przyczyniają się do łagodzenia dolegliwości...

Twarz młodej kobiety
Flickr/ribena_wrath/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Fleszstyle
Galwanizacja – wykorzystanie prądu w kosmetyce
Galwanizacja to rodzaj elektrolecznictwa, który służy głównie rehabilitacji osób z zaburzeniami układu nerwowego, stawów, tkanki mięśniowej i układu krwionośnego, ale wpływa też bardzo korzystnie na skórę – uelastycznia ją, regeneruje i odżywia.

Galwanizacja to rodzaj elektrolecznictwa, który służy głównie rehabilitacji osób z zaburzeniami układu nerwowego, stawów, tkanki mięśniowej i układu krwionośnego, ale wpływa też bardzo korzystnie na skórę – uelastycznia ją, regeneruje i odżywia. Na czym polega galwanizacja? Galwanizacja to zabieg elektroleczniczy oparty na działaniu stałego prądu generowanego przez dwie elektrody. Działanie prądem powoduje zwiększenie przepuszczalności błon w tkankach , które dzięki temu są bardziej odżywione. Poprawia się także ich metabolizm. Kluczową rolę w zabiegu galwanizacji odgrywają płyny tkankowe, w których zachodzi ruch jonów ujemnych (kationów) i dodatnich (anionów). Im bardziej uwodniona jest tkanka, tym swobodniejszy przepływ zachodzi w jej obrębie. Przez skórę prąd może swobodnie przepływać dzięki ujściom gruczołów potowych i łojowych. Na co działa katoda, a na co anoda? Najprościej galwanizację dzieli się na ogólną (np. kąpiele wodno-elektryczne) i miejscową (działanie prądem na konkretny odcinek ciała). W elektrolecznictwie zastosowanie ma najczęściej galwanizacja miejscowa typu poprzecznego, która polega na przepływie prądu prostopadle do przebiegu naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz mięśni. Galwanizację poprzeczną dzieli się na: 1. Anodową (działanie anodą [+]). 2. Katodową (działanie katodą [-]).   Działanie anodą w układzie poprzecznym stosuje się przy: nerwobólach, przewlekłym zapaleniu stawu obwodowego, świeżych odmrożeniach i odmrozinach, I stadium trądziku różowatego, teleangiektazji (tzw. pajączków), nerwicy naczyniowej skóry, rozszerzonych porach, migrenach i naczyniowych bólach głowy, rwie kulszowej i ramiennej.   Katoda...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner