
Mycie okien to nie tylko zabieg estetyczny – brud niszczy powierzchnię szyb. Deszcz, wiatr, niska lub wysoka temperatura wpływają niekorzystnie na stan okien. Mycie okien zacznij od szyb, ponieważ ramy i parapet to najbardziej zanieczyszczone miejsca. Roztwór do mycia okien należy rozprowadzać od góry do dołu, a suszyć je w odwrotnym kierunku.
Mycie okien octem lub płynem do naczyń
Kasia gotuje z Polki.pl: tradycyjny rosół
- Mycie okien octem
Aby mycie okien szybko przyniosło rezultaty, wymieszaj w proporcji pół na pół ocet z wodą, a następnie przelej do butelki ze spryskiwaczem (np. po zużytym płynie do mycia okien). Wystarczy raz spryskać okna wodą z octem, a potem przetrzeć ściereczką z mikrofibry lub starą, bawełnianą podkoszulką, a szyby będą lśniły. Wadą takiego sposobu mycia okien jest nieprzyjemny zapach octu, ale warto się poświęcić, aby ujrzeć lśniące, czyste szyby.
- Płyn do mycia naczyń – sposób na brudne szyby
Jeśli zwlekałaś zbyt długo z myciem okien, użyj płynu do mycia naczyń. Ten środek sprawdzi się też doskonale przy oknach drewnianych. Do miski z wodą, dodaj jedną łyżeczkę płynu do naczyń. Zamiast ściereczki, możesz użyć starych, zmoczonych gazet.
Wskazówki – o czym warto pamiętać, myjąc okna:
- często płucz ściereczkę;
- jeśli zdecydujesz się na zakup detergentu do mycia okien, sprawdź dokładnie, do jakiej powierzchni jest przeznaczony;
- okna myj, kiedy nie świeci słońce;
- okien nie myj w zimie, ponieważ są wtedy kruche i mogą pękać;
- dzień pochmurny, ale bez deszczu będzie najlepszą porą na mycie szyb;
- okna możesz wypolerować starymi, nylonowymi rajstopami;
- w sklepach możesz kupić specjalny odkurzacz do okien – elektryczną ściągaczkę, która służy do wycierania szyb, na których znajduje się detergent,
- zanim zaczniesz myć okna, przygotuj wszystkie elementy potrzebne do czyszczenia: płyn, ściereczki (jedną do czyszczenia na mokro, np. bawełnianą, drugą do czyszczenia na sucho, np. z mikrofibry), wodę.