Kobieta gra na gitarze, w tle świecą lampki choinkowe
©maria_savenko/Fotolia.com

7 oryginalnych prezentów na mikołajki dla gitarzysty

Kobieta gra na gitarze, w tle świecą lampki choinkowe
©maria_savenko/Fotolia.com

Prezent mikołajkowy dla gitarzysty powinien składać się przede wszystkim z praktycznych akcesoriów niezbędnych do gry na gitarze. Fan gitary zawsze będzie potrzebował kostek do gry różnej grubości czy wygodnego paska.

 

Prezent dla gitarzysty wbrew pozorom bardzo łatwo wybrać. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele akcesoriów, takich jak m.in. metronomy, stroiki, zatyczki do uszu, kostki, paski czy struny, które każdy prawdziwy fan gitary musi mieć.

Kostki do gry na gitarze

Dla gitarzysty nie ma nigdy za wiele kostek. Ciągle się gubią, szybko zużywają, a czasem trzeba je pożyczyć innemu muzykowi już bezpowrotnie. Na mikołajki warto więc kupić zestaw specjalnie zdobionych kostek, najlepiej z grafikami i obrazkami zespołów, którymi interesuje się nasz gitarzysta. Koszt w zależności od ilości plastikowych piórek w pudełku może wahać się między 10 a 20 złotych.

Pasek do gitary

Paski dodawane do gitar zazwyczaj są marnej jakości i nie wyróżniają się zbytnią wygodą. Gitarzyści jednak nigdy nie mogą zebrać się do kupienia czegoś porządniejszego, co pozwoliłoby uniknąć bólu pleców już po godzinie próby gry. W sklepach internetowych i stacjonarnych można znaleźć mnóstwo pasków, zarówno z grafikami, jak i bez, wykonane ze skóry lub z materiału płóciennego. Najtańsze zaczynają się od 20-50 złotych, zaś za te wykonane z naturalnej skóry trzeba zapłacić nawet do 200 zł.

Straplocki – czyli blokowane zaczepy na pasek do gitary

Jeśli nasz gitarzysta ma już porządny pasek, warto sprawdzić też czy posiada w swojej gitarze straplocki. Ich koszt to około 50 zł. Pozwalają one na blokadę paska w zaczepie gitary, nawet podczas ekstremalnych akrobacji. Przydają się głównie, jeśli gitarzysta gra już na koncertach, na których prócz muzyki musi zrobić również małe show.

Korbka do strojenia strun gitarowych

Choć struny można nawijać ręcznie, jest to proces niesamowicie żmudny i nużący. Dzięki specjalnej korbce można go przyspieszyć wielokrotnie. Ten mały gadżet przyda się wszystkim gitarzystom, którzy często zmieniają struny w gitarze. Kosztuje on około 10-20 złotych.

Slide do grania muzyki country i bluesa

Slide to mała rurka na palec wykonana z aluminium lub szkła, która pozwala wzbogacić brzmienie i nadać muzyce styl lekko bluesowy lub country. Dodatkowo jest to wspaniałe akcesorium, które pozwoli ćwiczyć ucho gitarzysty, ponieważ dzięki niemu progi gitarowe przestają się liczyć. Slide w wersji szklanej to wydatek około 20 złotych, zaś w wersji metalowej ponad 30.

Metronom dla początkujących gitarzystów

Metronom to urządzenie, które uczy gry w równym rytmie. Jest szczególnie polecane początkującym gitarzystom, którzy z reguły mają problemy z jego utrzymaniem. Metronom w zależności od tego, czy jest mechaniczny, czy elektroniczny może kosztować od 30 do nawet 100 złotych.

Kapodaster do zmiany tonacji strojenia gitary

Większość utworów muzycznych można zagrać w jednej tonacji. Istnieją jednak piosenki, które zostały skomponowane nieco inaczej. By łatwo i bez problemów móc zmieniać tonację instrumentu, powstał kapodaster. Jest to świetny prezent mikołajkowy dla gitarzysty, który lubuje się w muzyce mniej popularnej lub śpiewa. Dzięki kapodastrowi dużo prościej dopasować swoją skalę głosu do oryginalnej tonacji utworu. Kosz takiego urządzenia to około 30 złotych. 

 

Więcej na temat akcesoria prezenty Mikołajki
Przeładuj

Doda zdradziła nam, gdzie odbędzie się druga edycja koncertu "Artyści przeciw nienawiści"

zobacz 00:49