pierścionek z dużym kamieniem ametystowym
©Rozaliya/Fotolia

Do jakiej biżuterii i stroju założyć pierścionek z ametystem?

pierścionek z dużym kamieniem ametystowym
©Rozaliya/Fotolia

Dobór biżuterii do stylizacji, ale i łączenie kosztowności, które pochodzą z różnych kompletów, jest dla kobiety trudnym zadaniem. Pierścionek z ametystem, który ma kolor od jasnowrzosowego po ciemnopurpurowy, powinien pasować do stroju oraz do kolczyków i naszyjnika, jeśli kobieta jednocześnie nosi te elementy biżuterii.

Charakterystyka ametystu

Ametyst to kamień szlachetny, który należy do grupy kwarców. Występuje w kolorze ciemnopurpurowym, fioletowoczerwonym, jasno- i ciemnofioletowym, a także wrzosowym i jasnowrzosowym. Ametyst ma szklisty połysk, który przypomina połysk czystej powierzchni ze szkła. Biżuterię z ametystem należy czyścić pod bieżącą wodą. Odmiany ametystu ciemnego mogą blednąć na skutek działania światła, w związku z tym należy przechowywać je w zacienionym miejscu.

Pierścionek z ametystem a strój

Duży pierścionek z ametystem, który powinna wybrać kobieta o szczupłych palcach, z powodzeniem może stanowić jedyny biżuteryjny dodatek do stylizacji. Jego oryginalny charakter będzie przykuwać uwagę. Ponadto może stanowić ozdobę nie tylko codziennej stylizacji, ale też wieczorowej kreacji. Jeśli jest duży, to sprawdzi się w połączeniu ze skromnym strojem, natomiast pierścionek z niewielkim kamieniem można zestawić z ubraniem z połyskujących materiałów. Pierścionki z małym kamieniem powinny wybierać kobiety o krótkich palcach, które zostaną w ten sposób wysmuklone.

 

Kolor biżuterii powinien współgrać z kolorystyką stroju kobiety. Czasami połączenie kolorów, które nie komponują się ze sobą, może być ryzykowne. Dlatego też pierścionek z ametystu należy łączyć z klasyczną czernią i bielą. Odpowiednie dla pierścionka z ametystem będą też ubrania brązowe, beżowe czy w odcieniach szarości i oliwki.

Z jaką biżuterią zestawić pierścionek z ametystem?

Jeżeli pierścionek z ametystem ma kamień dużych rozmiarów, to nie powinno się go zestawiać z długimi, masywnymi kolczykami czy dużą liczbą bransoletek. Najlepiej w takim wypadku wybrać kolczyki delikatne, tzw. sztyfty.

 

Wszystkie elementy biżuterii, które jednocześnie ma na sobie kobieta, powinny mieć jeden styl. Dlatego też w przypadku wyboru pierścionka z ametystem należy zrezygnować z naszyjnika z zawieszką z piór w stylu hippie albo kolorowej bransoletki ze sznurków w stylu etno. Taki misz-masz spowoduje, że elementy biżuterii o różnej stylistyce będą ze sobą konkurować, zamiast współgrać, zatem efekt będzie odwrotny od zamierzonego.

 

Jeśli pierścionek z ametystem jest wykonany ze srebra, to będzie odpowiedni do stylizacji dziennych dla dojrzałych kobiet o jasnej cerze, które powinny wybierać biżuterię wykonaną właśnie z tego metalu i kamieni naturalnych. Nastolatki i młode kobiety mają większy wybór, jeśli chodzi o rodzaj biżuterii. Mogą bowiem nosić pierścionki z takimi kamieniami jak turkus, agat, kwarc, malachit czy onyks.

 

Srebrny pierścionek z ametystem można połączyć z kolczykami lub naszyjnikiem ze złota i odwrotnie. Ważne jest, by poszczególne elementy biżuterii dobrać na zasadzie podobieństwa. Dotyczy ona zarówno kształtu, rodzaju kamienia i jego koloru, a także rodzaju powierzchni – czy jest prążkowana czy matowa. Nie zaleca się zakładać kompletu biżuterii, to znaczy pierścionka, kolczyków i naszyjnika z ametystem, chyba że jego stylistyka jest klasyczna. 

Więcej na temat stylizacje inspiracje modowe
Przeładuj

Michał Szpak ostro do swojej przyjaciółki w "The Voice of Poland"! Jej udział zaszkodzi ich prywatnym relacjom?

zobacz 01:04