Kobieta z tatuażem na ramieniu
© dmitry_zubarevo/Fotolia.com

Tatuaże dla dziewczyn to najczęściej motywy kwiatowe, mandale, rzadziej u kobiety spotyka się np. tatuaże biomechaniczne. Męskie tatuaże to często mroczne wzory lub motywy steampunkowe. Mimo to w tatuowaniu najważniejsze są preferencje i wybory osoby, która decyduje się w ten sposób ozdobić własne ciało.

Tatuaż biomechaniczny i tatuaż steampunkowy

Tatuaż biomechaniczny uważany jest za tatuaż męski, ponieważ to mężczyźni właśnie najczęściej decydują się na taką stylistykę. Zawiera elementy, które zastępują części ciała człowieka i wykonane są w taki sposób by sprawiały wrażenie, że pod skórą ukryte jest mechaniczne wnętrze np. ręki, klatki piersiowej, nogi a nawet twarzy, często również z elementami mięśni i ścięgien. Tatuaż steampunkowy jest podobny, z tą różnicą, że nacisk kładziony jest na wykorzystanie elementów maszyn parowych. Tego typu tatuaże cechują się bardzo wysoką dbałością o detale, są trójwymiarowe i realistyczne. Najlepiej wykonywać je u tatuatorów, którzy się w nich specjalizują.

Tatuaż tribal, chińskie znaki, napisy, cytaty

W przypadku cytatów lub liter – szczególnie w obcym języku, którego nie znasz, dokładnie sprawdź ich tłumaczenie. Często zdarza się, że mała literówka całkowicie zmienia znaczenie słowa. Tribale to jedne z najpopularniejszych tatuaży, charakteryzujących się graficznymi, często geometrycznymi elementami, wykonywanymi prawie zawsze czarnym tuszem. Są to wzory zaczerpnięte ze sztuki plemiennej, często bardzo archaicznej. Dlatego wybierając np. wzór charakterystyczny dla wojowników wysp Borneo, najpierw poznaj znaczenie tego typu ozdoby. W pewien sposób utożsamiasz się i identyfikujesz ze społecznością, z której pochodzi. Tribale są chętnie wykorzystywane na motyw tatuażu zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

Tatuaż róża, jaskółka, piórko, mandale, reprodukcje obrazów i grafik

Motywy kwiatowe są najczęściej zaliczane do tzw. kobiecych tatuaży. Jednak rośliny i wszelkiego rodzaju botaniczne nawiązania są obecne w rozmaitych stylistykach. Tatuażem może stać się reprodukcja ulubionego obrazu czy grafiki. Ostatnio hitem stały się jaskółki i piórka, które szczególnie chętnie tatuują sobie kobiety. Pióra często bywają używane w motywie indiańskiego łapacza snów. Jaskółki pikujące w dół to wzór spotykany na obojczykach. Popularnym i bardzo efektownym wzorem są również mandale – mające swój rodowód w tradycji hinduskiej wzory na bazie koła zawierające elementy ornamentów.

Tatuaż – rękaw

Szczególnie mężczyźni, ale coraz częściej również kobiety decydują się na tzw. rękaw, czyli pokrycie wzorem całej ręki od ramienia do nadgarstka. Może to być jedna spójna kompozycja zaprojektowana i wykonana przez jednego artystę lub kilka niezwiązanych ze sobą motywów 'zbieranych' w różnych studiach tatuażu.

Tatuaże dla par

Wiele osób decyduje się na wspólny tatuaż. Często bywa to ta sama wersja podobnego motywu lub identyczny wzór tatuowany na różnych częściach ciała. Najbardziej popularne są serca, puzzle lub wzory składające się z 2 elementów. Jest to ciekawsza wersja wyrażenia swoich uczuć względem ukochanej osoby niż wytatuowanie sobie jej imienia.

 

W tatuowaniu nie ma wyraźnego podziału na płeć, nie istnieją też zakazane lub nieodpowiednie wzory dla kobiet czy mężczyzn.