uśmiechnięta kobieta w okularach przeciwsłonecznych
©Stasique/Fotolia.com

Okulary przeciwsłoneczne a kształt twarzy (owalna, kwadratowa, trójkątna, prostokątna, podłużna)

uśmiechnięta kobieta w okularach przeciwsłonecznych
©Stasique/Fotolia.com

Wybierając okulary, które będą chroniły oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, warto zwrócić uwagę na kształt oprawek. Powinny pasować do rysów twarzy, tak by podkreślały urodę. Okulary dla kobiet oraz mężczyzn różnią się od tych przeznaczonych dla dzieci, ponieważ oczy maluszka są bardziej delikatnie i wrażliwe.

Kultowe modele okularów przeciwsłonecznych wyprodukowała firma Ray-Ban. Należą do nich aviatory, clubmastery oraz wayfarery, które nosiła Audrey Hepburn w filmie „Śniadanie u Tiffany’ego”. Do kultowych modeli zaliczane są również okulary PO 714 ze składanymi oprawkami wyprodukowane przez markę Persol czy okulary zaprojektowane przez Toma Forda dla Daniela Craiga w filmie „Skyfall”.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych?

Kupując okulary przeciwsłoneczne, można zauważyć na szkiełku naklejkę z napisem „cat.3”, która oznacza kategorię filtra zaciemnienia. Wyróżnia się pięć stopni przyciemnienia soczewki:

  • 0 - clear or very clear hint
  • 1 - light tint
  • 2 - medium
  • 3 - dark
  • 4 - very dark

Najbardziej uniwersalną kategorią filtra jest „dark”, ponieważ przepuszcza 8-18 % promieni słonecznych. Na co dzień sprawdzą się okulary wykonane z plastiku, metalu lub poliwęglanu. Warto zwrócić uwagę także na nanośniki (tzw. noski), które nie mogą uciskać nozdrzy. Natomiast zauszniki powinny przylegać do twarzy. Można wybrać okulary z regulowanymi nanośnikami i zausznikami, które poprawią komfort noszenia okularów.

Okulary przeciwsłoneczne a kształt twarzy

W zależności od kształtu twarzy kobiet i mężczyzn, warto wybrać okulary przeciwsłoneczne, które podkreślą urodę. Do owalnej twarzy pasują wszystkie typy okularów, zarówno kwadratowe oprawki, jak i półokrągłe w kształcie orzecha. Okrągłą buzię warto wyszczuplić poprzez założenie prostokątnych oprawek. Można również dobrać okulary bez oprawek lub modele zwężające się ku dołowi. Aviatory oraz kocie oprawki sprawdzą się na kwadratowej buzi, ponieważ złagodzą rysy twarzy. Natomiast trójkątna buzia najładniej będzie wyglądała w okularach, które mają miękkie i zaokrąglone oprawki. Na twarzy prostokątnej idealnie sprawdzą się lenonki oraz owalne okulary.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny mieć plastikowe soczewki w brązowym, ciemnozielonym lub szarym kolorze. Ważne jest również, aby okulary posiadały filtr polaryzacyjny, który nie przepuszcza światła odbijającego się od jasnej przestrzeni. Dziecku warto kupić okulary na gumce, ponieważ nie będą się zsuwały z głowy w trakcie zabawy.

Przeładuj

Kuchnie gwiazd. Minimalizm u Siwiec, przepych u Przetakiewicz. A Szelągowska? Połączyła dwa nietypowe kolory

zobacz 00:55