Kobieta leży na ziemi w eleganckiej bieliźnie i rajstopach.
©sergiophoto/Fotolia.com

Na co zwracać uwagę podczas zakupu rajstop. Jak i w czym prać rajstopy?

Kobieta leży na ziemi w eleganckiej bieliźnie i rajstopach.
©sergiophoto/Fotolia.com

Rajstopy będą doskonale dopełniać każdą kreację, jeśli zostaną skrupulatnie dobrane pod względem grubości i rozmiaru. Ważnymi parametrami przy zakupie tej części garderoby są również kolor, faktura oraz wykończenie, które wpływają znacząco na wygląd oraz komfort noszenia rajstop.

 

Dostępne na rynku rajstopy w sprayu to idealne rozwiązanie w czasie upałów. Na skórze rozprowadza się matową, jednolitej barwy warstwę, która tworzy niemal niewidoczny, subtelny kamuflaż.

Jak wybrać grubość rajstop (den) oraz rozmiar

Znajdujące się na opakowaniach rajstop oznaczenie sygnowane literami: den, pozwala wybrać idealną grubość materiału.

 

Rajstopy mogą być bardzo cienkie, niemal niewidoczne na skórze lub całkowicie ją kryjące i zapewniające uczucie komfortu i ciepła nawet w czasie największych chłodów. Bardzo ważne jest by dobierać rajstopy zawsze do warunków atmosferycznych. Ultra delikatne rajstopy, przez które będą widoczne czerwone z zimna nogi to nie najlepsza decyzja w mroźne dni.

 

Opakowania rajstop opatrzone są symbolem den bądź dtex z liczbą. Jest to informacja dotycząca wagi przędzy, co ma bezpośredni wpływ na gęstość splotu włókien. Im więcej den lub dtex, tym rajstopy mocniej kryją i są bardziej wytrzymałe.

 

Oznaczenia rajstop:

 • 0 den (11 dtex) – 15 den (17 dtex): najcieńsze i bardzo zwiewne rajstopy, są delikatne i znakomite w czasie upałów;
 • 15 den (17 dtex) – 30 den (33 dtex): rajstopy, które w delikatny sposób kryją skórę, są półprzezroczyste;
 • 30 den (33 dtex) – 40 den (44 dtex): rajstopy oznaczone w ten sposób lekko kryją nogi, ale miejscami skóra może jeszcze być widoczna;
 • 40 den (44 dtex) – 60 den (66 dtex): taki znaczek znajduje się na rajstopach kryjących, jednak warto pamiętać, że w miejscach, gdzie tkanina jest mocno naciągnięta (np. na udach, zgiętych kolanach) mogą zdarzać się niewielkie prześwity;
 • 60 den (66 dtex) – 250 den (280 dtex): rajstopy takie kryją bardzo mocno, są też bardzo ciepłe.

 

Rozmiary rajstop (1, 2, 3, 4, 5 lub I, II, II, IV, V) odpowiadają następującym parametrom, popularnych odzieżowych oznaczeń:

 • XS (34) – rajstopy w rozmiarze 1 lub I,
 • S (36 – 38) – rajstopy w rozmiarze 2 lub II,
 • M (40 – 42) – rajstopy w rozmiarze 3 lub III,
 • L (44 – 46) – rajstopy w rozmiarze 4 lub IV,
 • XL (48 – 50) – rajstopy w rozmiarze 5 lub V.

 

Dobierając rajstopy, trzeba wziąć również wzrost. Osoby wyższe, noszące odzież w rozmiarze M mogą potrzebować rajstop o numer większych, czyli 4.

 

Niektóre firmy stosują własne oznaczenia oraz tabele służące obliczeniom, dzięki którym można idealnie dobrać rozmiar rajstopy do sylwetki.

Połysk i wzór rajstop ich wpływ na pogrubienie lub wyszczuplenie sylwetki

Decydując się na wzorzyste rajstopy, warto przestrzegać kilku zasad:

 • duże geometryczne wzory, poprzeczne paski, groszki, łączki, jasne barwy – w celu zwiększenia gabarytów nóg i ich skrócenia,
 • prążkowania wzdłuż, szerokie podłużne pasy lub plecenia, ciemne, jednolite kolory – w celu wysmuklenia nóg i całego ciała.

 

Ponadto wszelkiego typu błyszczenia uwypuklają mankamenty urody, a przez odbijanie światła również dodają kilogramów. Matowe rajstopy są nie tylko bardziej eleganckie, ale również optycznie kamuflują niedoskonałości sylwetki.

Ręczne oraz mechaniczne: sposoby prania rajstop

Pranie rajstop po każdym noszeniu to przede wszystkim wymóg higieniczny. Zabieg ten powoduje, również że rajstopy stają się gładsze i bardziej elastyczne (dotyczy to szczególnie rajstop cienkich, przezroczystych). Rajstopy najlepiej prać w letniej wodzie (gorąca spowoduje skurczenie się tkaniny) z dodatkiem delikatnego płynu do prania (np. do wełny). Nie należy ich mocno szorować, a do prania konieczne jest zdjęcie ozdób z palców, by nie pozaciągać delikatnego materiału. Po upraniu, rajstop najlepiej nie wyżymać, ale rozwiesić (bez użycia klamerek) nad miską lub wanną by swobodnie woda z nich spłynęła. Innym sposobem na suszenie rajstop jest rozłożenie ich, po delikatnym odsączeniu w dłoniach, na grubym ręczniku. Rajstopy grube, bawełniane można prać w pralce w temperaturze 30 stopni Celsjusza, najlepiej w ochronnej siatce do prania (do kupienia za kilka złotych w każdym sklepie z AGD lub chemią domową). Należy unikać suszenia rajstop na kaloryferze lub w elektrycznych suszarkach. Ciekawym domowym sposobem na przedłużenie trwałości bardzo cienkich rajstop jest włożenie ich (jeszcze nie noszonych) na noc do zamrażalnika. Dzięki niskiej temperaturze włókna stają się mocniejsze i mniej podatne na zaciągnięcia. 


Więcej na temat ubrania modowe know-how
Przeładuj

Hotel Paradise 2. Łukasz pojechał ostro po Ivanie: "To się wytnie?! Jest pantoflem Ani!"

zobacz 02:08