Kobieta w marynarce
©Christian Schwier/Fotolia

Modne kroje damskich żakietów: żakiet w stylu Chanel, baskinka i oversize

Kobieta w marynarce
©Christian Schwier/Fotolia

Żakiet damski powinien znaleźć się w każdej kobiecej szafie. Jest nieodłącznym elementem eleganckiego stroju na specjalne okazje, a także biurowego dress codu. Pomysły projektantów na żakiety ewoluowały na przestrzeni dekad, a obecnie historia zatacza koło – znów modne są kroje, które po raz pierwszy trafiły na wybiegi przed wieloma laty.

Żakiet w stylu Chanel

Fason żakietu zaprojektowany przez Chanel jest zawsze na topie. Ikona klasy i elegancji nadała kierunek rozwojowi mody na długie lata i choć jej ascetyczna wizja żakietu spuściła dziś trochę z tonu, nadal jest bazą, która w niewielkim tylko stopniu ulega modyfikacjom. Żakiet w stylu Chanel nie ma kołnierza, a wykończenie pod szyją przypomina owalny dekolt bluzki, co wyraźnie widać po szczelnym zapięciu. Cechą charakterystyczną żakietu w stylu Chanel jest prostota, a jedyne zdobienia, na jakie w pierwotnej wersji można było sobie pozwolić to funkcjonalne guziki. Dziś częściej zastępuje je suwak, projektanci eksperymentują też z kieszeniami, skórzanymi wstawkami i pikowaniem.

Żakiet z baskinką

Historia baskinki sięga XVI-wiecznych królewskich dworów hiszpańskich, ale jest żywa do dziś, bo również współczesnym paniom zależy na wyeksponowaniu kobiecych kształtów. Baskinka to dolna część bluzki lub żakietu doszyta na wysokości talii, która przypomina kształtem falbankę. Jej funkcją jest wymodelowanie kształtu sylwetki przez wyraźne odcięcie talii od bioder. Niegdyś baskinka była stosowana powszechnie, teraz powraca, aby przełamać uniwersalny model prostego kroju żakietu i pożegnać stereotyp marynarki jako typowo męskiego elementu garderoby.

Żakiet oversize

Inspiracje modowe nie zawsze sięgają daleko w przeszłość, czego dowodzi najnowszy hit wybiegów – żakiet oversize, który był trendem obowiązującym w latach 80. Dziś jego nieodłącznym elementem nie są już bufki i poduszeczki na ramionach. Widać za to nawiązania do kultury Dalekiego Wschodu – żakiety tego typu łudząco przypominają kimona, zwłaszcza jeśli ich materiał pokryty jest bardzo modnym kwiecistym wzorem. 

Więcej na temat stylizacje ubrania
Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41