czarne szpilki na platformie
©Piotr Marcinski/fotolia

5 zasad zakupu wygodnych szpilek

czarne szpilki na platformie
©Piotr Marcinski/fotolia

Wygodne szpilki oprócz właściwego rozmiaru powinny być stabilne i miękkie. Stopa w szpilce musi mieć swobodę i możliwość zgięcia. But nie powinien być ani zbyt wąski, ani zbyt szeroki.

 

1. Obcas

Aby szpilki były wygodne i stabilnie utrzymywały nogę obcas powinien być umieszczony pod samym środkiem pięty. Jeżeli zdecydujemy się na kupno butów, w których obcas jest wysunięty do tyłu, mogą one zaburzać równowagę podczas chodzenia.

 

2. Platforma

Wygodne szpilki powinny mieć grubą platformę (ok. 3-4 cm). Platforma zamiast cienkiej podeszwy jest szczególnie wskazana w przypadku osób, które dopiero uczą się chodzić w butach na obcasie. Dzięki platformie zmniejszony jest kąt nachylenia stopy, a wysokość szpilki jest mniej odczuwalna.

 

3. Elastyczna podeszwa

Noga w bucie powinna mieć możliwość swobodnego zgięcia, dlatego, aby szpilki były wygodne podeszwa powinna być miękka i elastyczna. W butach o twardych drewnianych lub plastikowych podeszwach stopa szybko się męczy, a na podbiciu łatwo tworzą się bolesne odciski.

 

4. Właściwa szerokość

Aby wybrać wygodne szpilki należy zwrócić uwagę na szerokość buta. Zbyt wąskie buty będą powodować ucisk, a zbyt luźne szpilki mogą spadać ze stóp w trakcie chodzenia. Należy kupić buty, które w trakcie mierzenia będą mały nie więcej niż 1-2 mm luzu wokół stopy.

 

5. Wnętrze buta

Wygodne szpilki powinny mieć miękkie wnętrze, np. może być ono wykonane ze skóry. Lepiej unikać butów, które od wewnątrz wyłożone są sztucznym i śliskim materiałem, ponieważ stopa będzie się w nich pociła i ślizgała, co negatywnie wpłynie na komfort chodzenia i utrudni utrzymanie równowagi.  

Więcej na temat inspiracje modowe obuwie
Przeładuj

Julia Wieniawa szczerze o swoich obawach związanych z "Tańcem z gwiazdami"? "To jest najgorsze..."

zobacz 01:01