Szycie ubrań
©milanmarkovic78/Fotolia

Sukienka z szyfonu: jak krok po kroku uszyć sukienkę na tańce?

Szycie ubrań
©milanmarkovic78/Fotolia

Sukienka z szyfonu najbardziej popularna jest w czasie wakacji, bo zwiewna sukienka jest idealnym wyborem na upalne dni. Jest również odpowiednia na parkiet, ponieważ lekka tkanina (szyfon) nie krępuje ruchów oraz dobrze układa się w tańcu. Szycie takiej sukienki jest wyzwaniem, głównie z powodu materiału – szyfon jest delikatną, nieusztywnioną tkaniną, którą trudno „ujarzmić” podczas szycia. Efekt końcowy jest jednak zjawiskowy – sukienki szyfonowe są niezwykle kobiecie i zmysłowe.

 

Szycie sukienki powinniśmy rozpocząć od wyboru materiału (najlepiej jak najbardziej cienki szyfon o wymiarach 2,5 metra na 2,5 metra), koloru tkaniny i podjąć decyzję, czy chcemy uszyć sukienkę długą czy krótką. Sukienka z szyfonu najlepiej się układa, gdy jest skrojona tuż przed kolano, zwiewnie porusza się podczas wirowania w tańcu oraz odkrywa zmysłowo nogi.

Wykorzystaj kod rabatowy Orsay i kup najmodniejszą w sezonie sukienkę szyfonową bez obaw o koszty.

Jak uszyć sukienkę z szyfonu – krótka instrukcja krok po kroku:

1. Dekatyzacja – szyfonu nie potrzeba dekatyzować (prać w gorącej wodzie przed szyciem). Większość materiałów wymaga tego zabiegu, jednak tak lekkie materiały jak szyfon nie wymagają dodatkowych czynności przed uszyciem ubrania.

 

2. Krojenie – tkanina szyfonowa jest bardzo lekka, dlatego przy krojeniu poszczególnych elementów ubioru powinniśmy położyć ciężar na jej końcach (książka, ciężarki do ćwiczeń). Przyłóż do tkaniny papierowy wykrój, który wcześniej przygotujesz na podstawie zebranych wymiarów. Papier trzymaj stabilnie, aby nie ślizgał się po materiale. Najlepiej wykroić szyfon za pomocą noża krojczego, a gdy korzystasz z tradycyjnych nożyczek, warto materiał położyć na prześcieradle, aby wciąż pozostawał na swoim miejscu.

 

3. Fastrygowanie – fastrygowanie konturów rób tylko cienkimi igłami, uważaj na naprężenie nici – gdy będzie zbyt napięta, materiał będzie łatwo falować i się marszczyć.

 

4. Szycie – szyfon bardzo łatwo się marszczy, dlatego szyj ten materiał przez papier toaletowy, który zapobiegnie ześlizgiwaniu się na boki i falowaniu materiału. Maszyna do szycia powinna być wyposażona w cienką nić (60-70).

 

5. Wzmocnienie szwów – aby w naprężonych miejscach nie była widoczna nitka wystająca ze szwu, przed zszyciem naprasuj cienką warstwę fizeliny. Usztywnić materiał możemy również za pomocą krochmalu lub żelatyny.

 

6. Wykończenie – najbardziej efektowne wykończenie sukienki można wykonać za pomocą overlocka (ścieg, który ozdobnie wykańcza krańce ubrań, ale również zabezpiecza przed niszczeniem się materiału).

 

Sukienkę z szyfonu można szyć również szwem francuskim lub krytym – są eleganckie i efektowne. Cienki szyfon jest tkaniną przezroczystą, dlatego lepiej uszyć sukienkę z kilku warstw, szycie takiego ubrania jest niestety podwójnie trudne, ponieważ poszczególne warstwy materiału będą się ślizgać na sobie.


Przeładuj

Doda przerywa milczenie! Zabrała głos w sprawie małżeństwa z Emilem. Mają kryzys?

zobacz 00:39