biustonosze
©JackF/fotolia

Rodzaje biustonoszy: wybierz model dla siebie

biustonosze
©JackF/fotolia

Gdy znasz rodzaje biustonoszy z łatwością przyjdzie wybór odpowiedniego modelu dla siebie. Na rynku mamy kilkanaście fasonów, jednak należy pamiętać, że dobieramy je do kształtu i wielkości biustu. Nie należy kierować się modą, choć ostatnio bardzo pożądanym modelem stanika jest biustonosz typu balkonetka.

 

Biustonosze dzielą się głównie na dwie grupy: ze względu na budowę i krój. Podstawową wiedzą, z którą udasz się do sklepu bieliźnianego, jest wielkość miseczki oraz obwód pod biustem. Coraz częściej można skorzystać tam z pomocy braffiterki – osoby zajmującej się profesjonalnie doborem odpowiedniego modelu stanika.

 

Rodzaje stanika ze względu na budowę

W tym podziale mamy kilka fasonów, projektowanych z uwzględnieniem wielkości biustu i funkcji użytkowej:

 • stanik miękki – stanik zaprojektowany z koronek i miękkich materiałów, bez usztywnień i fiszbin; szczególnie polecany paniom o małym biuście,
 • półusztywniany – stanik, którego część jest miękka i uszyta z lekkich materiałów, a reszta – usztywniona,
 • usztywniany – stabilnie utrzymujący piersi; model polecany dla kobiet z dużym biustem,
 • z fiszbinami – stanik najbardziej stabilny, ponieważ nie dość, że przeważnie w całości usztywniany, to dodatkowo wzmacniany drutem wszytym wzdłuż miseczki, który utrzymuje stanik w stałej pozycji,
 • bez fiszbin – bardzo wygodny ze względu na brak dodatkowych wzmocnień; stanik szczególnie polecany kobietom w ciąży i karmiącym piersią (musi wtedy jednak mieć zamykaną klapę na zaczepy),
 • bezszwowy – ze względu na sposób szycia - niewidoczny pod ubraniem; stanik polecany na uroczyste wyjścia i dobierany do ubrań bardzo przylegających do ciała ,
 • push-up – stanik z miseczkami wypełnianymi specjalną gąbką, aby unieść piersi i sprawić, by wyglądały na większe i pełniejsze; polecany paniom o małym biuście.

 

Rodzaje stanika ze względu na krój

Krój biustonosza to w pewnym stopniu kwestia mody. Która z nas nie pragnie mieć słynnej bardotki, którą ukochała Brigitte Bardot. Modne fasony to nie wszystko – przy wyborze stanika należy zwrócić uwagę na wielkość biustu oraz jego proporcje wobec całego ciała. Wyróżniamy tutaj:

 • Pełny – model bardzo zabudowany, którego miseczki do połowy są usztywniane, a ich górna część jest uszyta z przezroczystej siateczki lub koronki. Dzięki takiemu zabiegowi duże biusty są bardzo dobrze zabezpieczone i utrzymane w jednym miejscu.
 • Balkonetka – średniozabudowany stanik, który polecany jest do założenia przy lekkich dekoltach w sukience lub bluzce.
 • Niskozabudowany – to model, który powinien być zakładany do głębokich dekoltów, choć nie jest praktyczny przy dużych biustach, ponieważ odsłaniając większą część piersi, nie utrzymuje ich stabilnie.
 • Bardotkasamonośny model stanika ciasno przylegający do ciała; biustonosz jest przeważnie niskozabudowany i ma szerokie miseczki, przez co biust w nim jest obniżony.
 • Do dekoltów (w szpic) – fason po bokach jest wysokozabudowany i schodzi w stronę mostka coraz niżej w tzw. szpic, dzięki czemu pasuje do głębokich, amerykańskich dekoltów w sukienkach.

 

Rodzaje stanika ze względu na funkcję

Biustonosze projektowane są nie tylko dla podtrzymania biustu, nadania mu odpowiednich kształtów, ale również może posiadać dodatkowe funkcje. Zaliczamy do nich m.in.:

 • biustonosz sportowy – używany przez sportsmenki podczas treningów. Jest mocno zabudowany, ale nie usztywniany, a jego główną funkcją jest utrzymanie biustu w jednej pozycji podczas wykonywania intensywnych ruchów ciałem,
 • biustonosz do karmienia – biustonosz specjalnie zaprojektowany dla kobiet karmiących piersią, ponieważ posiada wbudowaną rozpinaną klapę na miseczkach. Zapinany na zaczepy  ułatwia karmienie piersią, 
 • biustonosz koronkowy – model stanika, który powstał z potrzeby... mody. Koronkowy materiał bardzo dobrze prezentuje się na skórze, jednak sam w sobie stanik jest mało praktyczny. Nie posiada żadnych wzmocnień, nie kształtuje biustu i polecany jest kobietom wyłącznie o małym biuście,
 • biustonosz samonośny – biustonosz samonośny, czyli model bez ramiączek, powinien być zakładany pod sukienki i bluzki bez ramiączek. To model usztywniany i niezwykle ciasny, a z wyglądu może przypominać bardotkę. Innym modelem samonośnym może być stanik silikonowy, który jest przyklejany do biustu i nie posiada zapięcia na plecach.

Jest jeszcze jeden model stanika z przedłużonym stanem – to model, po który powinny sięgać kobiety o dużym biuście. Jednak jego główny zamysł powstania to... moda. Miłośniczki stylu vintage i retro chętnie sięgają po ten model, ponieważ przypomina fason biustonosza sprzed kilku dekad.

Więcej na temat ubrania inspiracje modowe
Przeładuj

Mikołaj i Sylwia wystąpią w "Tańcu z Gwiazdami"? Mają jeden warunek!

zobacz 01:36