Buty w pudełku
Image by Lifetimestock.com

U szewca, sprejem lub młotkiem, czyli jak rozciągnąć buty ze skóry, które gniotą i cisną

Buty w pudełku
Image by Lifetimestock.com

Buty skórzane po pewnym czasie powinny dopasować się do stopy w trakcie chodzenia w nich. Jednak gdy skóra jest wyjątkowo twarda, np. lakierowana, żeby uniknąć otarć pęcherzy i innych nieprzyjemnych dolegliwości – trzeba obuwie rozciągnąć. Jak rozciągnąć buty ze skóry? Najprościej jest zabrać je do szewca, ale można wypróbować też domowe sposoby, np. nasączyć skórę buta denaturatem.

Przed wizytą u szewca – najprostsze domowe metody rozciągania butów ze skóry

Jeśli buty cisną, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest wyjęcie wkładki – jeśli jest to możliwe. Zdarza się, że fabrycznie umieszczone w obuwiu wkładka jest gruba i może przyczyniać się do tego, że buty cisną. Jeśli to nie pomoże albo gdy wkładka jest przytwierdzona bardzo mocno i pojawia się obawa przed uszkodzeniem buta, trzeba sięgnąć po inne metody. Bolesną, ale i skuteczną techniką jest po prostu rozchodzenie butów. Skóra naturalna delikatnie się rozciąga i dopasowuje do stopy. Jednak jak rozciągnąć buty ze skóry, które cisną tak bardzo, że grożą otarciami, odciskami i bólem?

 

Domowym sposobem jest założenie wilgotnych skarpetek i noszenie problematycznych butów. Wilgoć sprawi, że skóra stanie się bardziej elastyczna i lepiej dopasuje się do stopy. Jednak jest to metoda na dłuższą metę uciążliwa. Dlatego zaleca się też zwilżenie obuwia letnią wodą, chodzenie w nim, a następnie, gdy jest jeszcze lekko wilgotne, wypchanie go prawidłami albo papierem. Wypełnienia powinno być tyle, by faktycznie rozciągnęło but. W niektórych przypadkach może pomóc mechaniczne rozbicie skóry od wewnątrz buta, dzięki czemu stanie się ona bardziej elastyczna. Taki zabieg przeprowadzają specjaliści, w domowych warunkach trzeba uważać, żeby nie uszkodzić struktury buta ostrym kantem młotka.

Pianki, spreje i alkohol sposobami na to, jak rozciągnąć buty ze skóry

Jeśli rozciąganie wodą się nie powiodło, można użyć specjalnych preparatów przeznaczonych do rozciągania obuwia. Najczęściej to pianka lub sprej, które aplikuje się w miejscach, gdzie but ciśnie. Po użyciu produktu w butach trzeba pochodzić aż do całkowitego wyschnięcia. Niezbyt bezpieczny jest natomiast alkohol (warto sprawdzić, czy zakupiony preparat go zawiera, czy nie). O ile w niektórych przypadkach nasączenie cisnących butów denaturatem czy alkoholem i wypchanie ich papierem czy prawidłami może pomóc, o tyle metoda ta jest niebezpieczna – istnieje ryzyko zniszczenia obuwia. Alkohol zmienia strukturę skóry i ją utwardza, ponieważ rozpuszcza naturalne włókna. Może też powodować odbarwienia skóry. Skutecznym sposobem na to, jak rozciągnąć buty ze skóry, jest zabranie ich do szewca.

Wizyta u szewca – to na pewno pomoże rozciągnąć buty ze skóry

Szewc najpierw zlokalizuje problem, a potem wybierze właściwą metodę jego rozwiązania. Przeważnie do rozciągania zbyt ciasnych butów używa się specjalnej maszyny. Oznacza się problematyczne miejsca i oddziałuje tylko na nie, nie zmieniając struktury buta. Niekiedy wystarczy rozbicie skóry od wewnątrz buta, zwłaszcza gdy otarcia i pęcherze pojawiają się na piętach. Usługa rozciągania obuwia u szewca nie jest droga. Przewagą domowych metod nie jest więc ekonomia, a wygoda – buty rozciągane w domu idealnie dopasowują się do stopy, natomiast po wizycie u specjalisty nadal będą potrzebowały czasu, by w pełni się dopasować.

Więcej na temat modowe know-how obuwie
Przeładuj

Sylwia i Jan zostali rodzicami! Sylwia Bomba zdradza, jaką są parą! Te słowa wzruszają do łez

zobacz 01:50