Mężczyzna z brodą w zielonym garniturze
©ysbrandcosijn/Fotolia

Marynarka i spodnie, czyli jak dobrać garnitur, aby wyglądał szykownie i estetycznie

Mężczyzna z brodą w zielonym garniturze
©ysbrandcosijn/Fotolia

Garnitur powinien być dopasowany do wzrostu i postawy. Wystarczy kilka centymetrów różnicy w obwodzie klatki piersiowej, aby marynarka źle układała się na ciele.

 

Podstawowym wymiarem podawanym dla fabrycznie szytych garniturów jest wzrost. W sklepach można znaleźć zestawy skrojone dla mężczyzn o wzroście od 164 cm do 200 cm. Wymiary, na które należy zwrócić uwagę to także obwód klatki piersiowej i obwód pasa.

Marynarka do garnituru

Dobrze dobrany garnitur to przede wszystkim odpowiednia marynarka. Może być ona zapinana jedno lub dwurzędowo (guziki na klapie umieszczone w jednym lub dwóch pionowych rzędach). Miejsca wszycia rękawów marynarki powinny znajdować się poza naturalną linią ramion. Rękawy mają lekko zaokrąglać się a barkach, a kołnierzyk znajdować się 1,5-2 cm poniżej kołnierza koszuli. Materiał na plecach powinien delikatnie przylegać do ciała, aby nie tworzyły się nieestetyczne pionowe lub poziome fałdy. Długość marynarki powinna kończyć się na linii, w której rozpoczynają się biodra (powinna zakrywać całe pośladki). Cięcia z tyłu (szlice) nie mogą się rozchodzić, a klapy odstawać od bioder. Rękawy marynarki powinny kończyć się ok. 2 cm ponad przegubem nadgarstka i odsłaniać mankiet koszuli.

Spodnie garniturowe

W wyborze spodni znaczenie ma zarówno długość nogawek, jak i ich szerokość. Spodnie węższe powinny być krótsze, a spodnie o szerokim kroju dłuższe. Nogawka wąskich spodni powinna eksponować but, a nawet odsłaniać fragment skarpetki. W przypadku szerokich spodni garniturowych nogawki powinny swobodnie opadać na obuwie i sięgać z tyłu połowy cholewki. Długość spodni jest prawidłowa, jeżeli po ich założeniu u dołu tworzy się jedno załamanie materiału. W przypadku wielu załamań, przypominających harmonijkę, nogawki spodni są zbyt długie.

Jak dobrać garnitur dla wysokiego i postawnego mężczyzny?

Dla wysokich i dobrze zbudowanych panów zalecane są dwurzędowe marynarki, które optycznie zmniejszają sylwetkę. Należy pamiętać, że dwurzędowa marynarka powinna być zawsze zapięta na wszystkie guziki. Błędem jest noszenie jej rozpiętej lub zapiętej tylko na część guzików. W niektórych modelach marynarek stosowane są wypełnienia dodające objętości ramion. Mężczyźni z szerokimi ramionami powinni ich unikać.

Jak dobrać garnitur dla szczupłego mężczyzny?

W przypadku panów o szczupłej i drobnej postawie najlepiej sprawdzają się garnitury typu slim. Marynarka jest w nich taliowana – szersza na wysokości klatki piersiowej a węższa w talii, dzięki czemu dobrze dopasowuje się do sylwetki, a spodnie są węższe niż w garniturach tradycyjnych. Mężczyźni o wąskich ramionach powinni wybierać marynarki z wypełnieniem, które optycznie wymodeluje sylwetkę i pomoże zachować właściwe proporcje. Należy jednak uważać, by wypełnienie na ramionach nie sięgało za daleko – poza linię barków. W górnej części rękawów tworzy się wtedy brzydka fałda, ujawniająca poduszki na ramionach. 


Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36