kobieta zakłada szpilki
©gstockstudio/fotolia

Nauka chodzenia na wysokich obcasach krok po kroku

kobieta zakłada szpilki
©gstockstudio/fotolia

Aby nauczyć się, jak właściwie chodzić na wysokich obcasach, zacznij od podstaw – czyli chodzenia na boso. Trening z książką na głowie pomoże utrzymać prawidłową postawę ciała, a chodzenie bez przeprostów (wyprostowywanie nóg maksymalnie w kolanach) sprawi, że unikniesz „podskakiwania” całego ciała.

 

Banałem jest stwierdzenie, że kobiety uwielbiają chodzić na wysokich obcasach. Skąd bierze się ta miłość do szpilek? Po pierwsze, kilka dodatkowych centymetrów wzrostu nie zaszkodzi. Po drugie, szpilki wysmuklają ciało, poprawiają wygląd nóg i pośladków, a po przyjęciu odpowiedniej postawy – cała sylwetka wygląda na bardziej atrakcyjną.

Lekcja pierwsza: jak chodzić na obcasach bez obcasów?

Sekret tkwi w pięcie. Prawidłowe stawianie stopy chodząc boso lub na płaskim obcasie wyrabia nawyk chodzenia, co przekłada się znacznie na późniejsze noszenie wysokich szpilek. Na co zwrócić uwagę:

  • stawianie na podłodze najpierw palców, a dopiero później reszty stopy (nieprawidłowe jest stawianie całej stopy na naraz albo co gorsze – najpierw pięty, a następnie reszty stopy),
  • unikanie maksymalnego prostowania nóg w kolanie (tzw. przeprostów, które w tańcach latynoamerykańskich są mile widziane, jednak w codziennym chodzeniu powodują podskakiwanie ciała w ruchu i nienaturalnie poruszanie się),
  • trening z książką na głowie – aby nauczyć się poprawnie chodzić, należy położyć stosunkowo grubą książkę (np. encyklopedię) na głowie i chodzić z nią po domu przez mniej więcej 10 minut codziennie. Ćwiczenie wyrobi nawyk wyprostowanej postawy i uważnego chodzenia.

Lekcja druga: jak chodzić na obcasach?

Gdy potrafisz chodzić poprawnie na płaskim podłożu, możesz nałożyć szpilki na stopy. Ważne jest, aby pierwsze buty o wysokim obcasie były zabudowaną szpilką lub butami na koturnie – są stabilniejsze. Jak stawiać pierwsze kroki:

  • nie śpiesz się w butach na wysokim obcasie,
  • staraj się utrzymywać stabilnie nogę w okolicy kostki,
  • staraj się stawiać mniejsze kroki,
  • podnoś nogi lekko w kolanach (nogi nie powinny sunąć się po ziemi).

Najważniejszą kwestią w chodzeniu na wysokich obcasach, jest chęć ich noszenia. Jeżeli czujesz, że to nie są buty dla ciebie, nie czujesz się w nich dobrze, nie powinnaś na siłę ich zakładać. Szpilka na nodze kształtuje sylwetkę. Dodatkowo ściągając łopatki i unosząc lekko brodę, możesz sprawić, że będziesz wyglądać atrakcyjniej, a nawet młodziej!

Lekcja trzecia: relaks bolących nóg po chodzeniu na obcasach

Chodzenie na wysokich obcasach męczy nogi. Dlatego zawsze po ich noszeniu wymasuj stopy ręcznie lub za pomocą masażera.

 

Więcej na temat akcesoria inspiracje modowe
Przeładuj

Julia Wieniawa szczerze o swoich obawach związanych z "Tańcem z gwiazdami"? "To jest najgorsze..."

zobacz 01:01