Kobiety w futrach
©dina777/Fotolia

Futra: wybrać naturalne czy sztuczne?

Kobiety w futrach
©dina777/Fotolia

Na zimowe, chłodne miesiące futra to dobry wybór dla eleganckich kobiet, które cenią sobie ekskluzywny styl. Do wyboru mamy sztuczne futra i te naturalne, które najczęściej szyte są ze skóry norek, lisów, królików czy jenotów. Sztuczne tworzywo jest oczywiście bardziej szorstkie, a naturalne włosie miękkie i delikatniejsze w dotyku.

 

Spór o to, czy wybrać podczas zakupu sztuczne futro czy naturalne, trwa od dłuższego czasu. Ekolodzy przekonują, że lepiej wybrać sztuczny materiał, chroniąc tym samym gatunki zwierząt, z których futra są szyte. Z drugiej strony producenci zapewniają, że naturalnego włosia nigdy nie uda się podrobić i jest duża różnica pomiędzy prawdziwym futrem lisa czy norki, a jej syntetyczną podróbką.

 

Należy również podkreślić, że futro prawdziwe jest o wiele kosztowniejsze niż sztuczne. Aby wybrać świadomie przejdźmy przez trzy próby:

 

1. Próba w dotyku – futro naturalne jest miękkie, delikatne i przyjemne w dotyku, a sztuczne jest o wiele bardziej szorstkie. Włosie skóry lisa czy jenota jest cieniutkie i gęstsze, kiedy syntetyczne tworzywo jest grubsze i rzadsze.

 

2. Próba w noszeniu – futro sztuczne może okazać się lżejsze, a naturalne bardziej masywne. Aby to sprawdzić wybierz dwa futra o tej samej długości i nałóż je kolejno, robiąc w nich krótki spacer po sklepie. W futrze sztucznym poczujesz się lekko, a w naturalnym możesz czuć się przytłoczona (wyrób z prawdziwej skóry jest zwykle cięższy od sztucznego).

 

3. Próba w użytkowaniu – czyszczenie futra sztucznego jest o wiele prostsze niż prawdziwego. Prawdziwe futro może stać się naturalnym siedliskiem bakterii, może również z czasem zacząć wypadać z niego włosie. Naturalne futro ma tendencje do wywołania reakcji alergicznej.

 

Gdy przed zakupem przemyślisz te trzy aspekty, o wiele łatwiej przyjdzie podjęcie właściwej decyzji. Nie należy kierować się aktualnymi trendami, ponieważ one szybko się zmieniają – przy wyborze należy słuchać rozsądku. Jedno jest pewne – czy sztuczne czy naturalne – oba na pewno dobrze ogrzeją przed mrozem.

 

Więcej na temat modowe know-how
Przeładuj

Hotel Paradise. One zrobiły operacje plastyczne: Ania zoperowała nos, a Martyna powiększyła biust... To nie wszystko!

zobacz 01:44