kozaki w różnych kolorach
© celeste clochard/Fotolia.com

Dobre buty zimowe to takie, które zapewnią ciepło oraz wygodę, będą dobrze trzymały się śliskiego podłoża i nie zniszczą od wilgoci, niskich temperatur oraz soli, którą posypuje się chodniki.

 

Żeby dokonać dobrego wyboru butów zimowych, należy zwrócić uwagę m.in. na materiał, z którego są wykonane, oraz rodzaj podeszwy.

Z jakiego materiału powinny być wykonane buty zimowe?

Jeśli nie występują przeszkody natury etycznej (np. wegetarianizm), wybieraj buty uszyte ze skóry naturalnej. Jest ona najbardziej wytrzymała na zmiany temperatury, nie pęka ani nie odkształca się pod ich wpływem. Skóra dopasowuje się do kształtu stopy, dzięki czemu wykonane z niej buty są bardziej komfortowe. Ponadto skóra naturalna przepuszcza powietrze. Zapobiega to nie tylko przegrzaniu i przepoceniu stopy, ale też rozwinięciu się grzybicy. Najłatwiej jest utrzymać w dobrym stanie skórę gładką, o ile pamięta się o regularnym czyszczeniu i impregnowaniu obuwia.

Jaką podeszwę powinny mieć buty zimowe?

Co prawda nie ma chyba bardziej kobiecych butów niż kozaki na wysokim, wąskim obcasie, jednak taki obcas nie jest dobrym wyborem, jeśli chodzi o buty zimowe. Podeszwa zimowych butów powinna być stabilna, płaska, najlepiej z ząbkami, które będą zapobiegały poślizgnięciu na lodzie. Najlepiej wybierać buty na gumowej lub kauczukowej podeszwie, której grubość ma przynajmniej 1,5 cm. Grubsza podeszwa będzie lepiej ocieplała stopę.

Jaką wysokość powinna mieć cholewka zimowych butów?

Podczas wybierania butów na zimę, należy także zwrócić uwagę na wysokość cholewki. Jeśli chcesz uniknąć śniegu wpadającego do butów, wybierz buty, których cholewki sięgają przynajmniej do połowy łydki.

Jak powinny być ocieplone zimowe buty?

Zimowe buty powinny też być ocieplone od środka. Sprawdź, czy ocieplenie nie jest jedynie elementem estetycznym, np. wystające z buta futerko, i znajduje się także tam, gdzie go nie widać. Najbardziej korzystne jest ocieplenie naturalne np. z owczej wełny. Nie tylko doskonale ociepla ono stopę, ale zapobiega też przepoceniu się stopy, powstawaniu przykrego zapachu i rozwojowi grzybicy.

Jaki rozmiar powinny mieć zimowe buty?

Buty zimowe powinny być przynajmniej o 0,5 rozmiaru większe od rozmiaru innych butów, które nosisz. Nie chodzi tutaj tylko o to, żeby do środka zmieściła się stopa w grubej skarpecie. Ważniejszy jest obieg powietrza w bucie. Większy rozmiar, zarówno ich tęgość, długość, jak i szerokość noska umożliwią ciepłemu, ogrzanemu przez ciało, powietrzu swobodny obieg, dzięki czemu będzie ci cieplej.

Ile kosztują dobre zimowe buty?

Na zimowych butach nie warto oszczędzać. Buty kiepskiej jakości niszczą się podczas jednego sezonu. Ponadto na droższe buty często jest udzielana dłuższa gwarancja, jeśli ujawni się jakaś ich wada, producent lub sprzedawca na swój koszt naprawi je lub wymieni na nowe. Solidne, wytrzymałe buty możesz kupić już za ok. 300 zł.

Na zakupy wybierz się wtedy, kiedy będziesz miała dużo czasu. Warto poświęcić go na dokładne sprawdzenie wszystkich cech obuwia, które sprawią, że od przemoczonych stóp nie nabawisz się zimą przeziębienia ani odcisków, otarć i chorób skóry.


Więcej na temat stylizacje obuwie