Młoda kobieta stoi w kurtce skórzanej i krótkich szortach.
©Dmitry Tsvetkov/Fotolia.com

Ubrania w stylu indie rock: dopasowane spodnie, muzyczne koszulki i kolorowe trampki

Młoda kobieta stoi w kurtce skórzanej i krótkich szortach.
©Dmitry Tsvetkov/Fotolia.com

Styl indie, kojarzony z subkulturą rocka alternatywnego, to luźny i niekonwencjonalny sposób ubierania się. Jego głównym wyznacznikiem jest manifestowanie strojem swojej osobowości, poglądów czy gustu muzycznego. Osoby preferujące ten styl wybierają dopasowane spodnie, luźne bluzki, kolorowe trampki, długie łańcuszki oraz duże torby.

 

Nazwa stylu indie pochodzi od angielskiego słowa „independent”, co oznacza osobę niezależną, wolną i samodzielną. Za początek tego stylu można uznać lata 80. XX w., kiedy to rozwinęła się subkultura nazywana rock indie.

Spodnie rurki, legginsy i krótkie spodenki

Osoby preferujące styl indie zwykle wybierają ciemne dopasowane spodnie o fasonie rurek. Niekiedy kobiety, najczęściej nastolatki, zastępują je legginsami. Natomiast na cieplejsze dni zazwyczaj wybierają krótkie spodenki, również o stonowanym kolorze – najczęściej czarnym lub granatowym. Ważnym elementem stylizacji indie są ćwieki, przetarcia i naszywki na spodnie. Bardzo rzadkim elementem stylu indie rock są spódnice. Jeśli już się pojawiają, to są zazwyczaj krótkie i dopasowane.

Muzyczne koszulki i bluzy

T-shirty i bluzy w stylu indie najczęściej związane są z rockowymi zespołami. Na tego typu koszulkach pojawiają się napisy charakterystyczne dla subkultury indie rock, np. fragmenty piosenek. Równie często są to nazwy zespołów czy twarze ulubionych muzyków. Zazwyczaj T-shirty i bluzy w stylu indie utrzymane są w ciemnej tonacji kolorystycznej. Osoby preferujące tego typu ubiór, często wykonują tzw. prasowanki, czyli nadruki na koszulkach. Wykorzystują do tego papier transparentny z wybranym wzorem, który obijają na T-shircie, a następnie przeprasowują żelazkiem.

Dodatki w stylu indie rock

Bardzo ważnym dopełnieniem ubrań w stylu indie rock są dodatki: ćwieki, duże przeciwsłoneczne okulary, nieśmiertelniki (blaszki z nazwiskiem, imieniem, grupą krwi i wyznaniem, zawieszone na długim łańcuszku) oraz przypinki z nazwami zespołów. Ważnym elementem stylizacji rock indie są także nakrycia głowy. Zazwyczaj są to kapelusze z małym rondem lub czapki „smerfetki” (długie, z zwisającym tyłem). Osoby preferujące ten styl, żeby urozmaicić swoją stylizację utrzymaną w stonowanej kolorystyce często wybierają kolorowe trampki lub glany. Kobiety chętnie noszą również duże, przewieszane przez ramię, torby.

Więcej na temat ubrania inspiracje modowe obuwie
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05