Czym powinien kierować się mężczyzna przy dobieraniu skarpet?
© nataliakabliuk/Adobe Stock

Czym powinien kierować się mężczyzna przy dobieraniu skarpet?

Czym powinien kierować się mężczyzna przy dobieraniu skarpet?
© nataliakabliuk/Adobe Stock

Wielu mężczyzn wychodzi z założenia, że skarpety są mało istotną częścią stylizacji i dlatego poświęcają jej niewiele czasu. Prawda jest jednak taka, że źle dobrane skarpety potrafią zepsuć nawet najlepszy strój. Aby odpowiednio dopasowywać skarpety zarówno pod względem długości, jak i kolorystyki, warto stosować się do kilku sprawdzonych zasad.

 

Stylizacyjne błędy ze skarpetami w roli głównej stały się w Polsce częstym elementem żartów na temat męskiej mody. Łączenie skarpet z sandałami, to prawdopodobnie najczęściej wyśmiewane zestawienie, ale panowie popełniają też wiele innych błędów.

Skarpety męskie: jakość i rodzaj mają znaczenie

Niezależnie od stylu ubierania oraz chęci znalezienia odpowiednich skarpet do konkretnej stylizacji należy zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Najwygodniejsze i zarazem najlepsze dla stopy są skarpety bawełniane bez domieszki sztucznych tworzyw oraz bambusowe. W tym drugim przypadku również trzeba zwracać uwagę, by nie zawierały zbyt dużo sztucznych domieszek. W supermarketach i „sieciówkach“ można znaleźć bardzo tanie skarpety bambusowe, ale z różnymi dodatkami w składzie, które są kiepskiej jakości i mogą powodować dyskomfort stopy podczas chodzenia.

 

Kolejną ważną kwestią jest długość. Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje skarpet pod względem długości:

  • długie (zachodzące na łydkę),
  • krótkie (zakrywające kostkę),
  • stopki (kończą się poniżej kostki).

Jakie skarpety do długich spodni, a jakie do krótkich spodenek?

W przypadku długich spodni na oficjalne okazje należy zwracać uwagę na to, aby podczas siedzenia lub zakładania nogi na nogę nie była widoczna łydka. Należy zatem wybrać skarpety długie, które będą zachodziły na łydkę. Jeśli natomiast strój jest bardziej codzienny, to do długich spodni można założyć zarówno skarpety krótkie lub stopki. Te ostatnie dobrze pasują też do krótkich spodenek.

 

Jeśli chodzi o grubość skarpet, to najwięcej zależy od pory roku, rodzaju używanego obuwia, jak i samego stylu stroju. Przyjęło się, że do eleganckich outfitów najlepiej pasują cienkie skarpety, ponieważ mają estetyczne wykończenie i nie psują całej stylizacji. Grubszy rodzaj skarpet można stosować do stylizacji sportowych, ponieważ pełnią one dodatkowo funkcję ochronną stopy.

Przeładuj

Metamorfozy uczestniczek "Hotel Paradise"! Która z nich przeszła największą przemianę?

zobacz 01:27