Jak wybrać buty męskie na okres jesienno-zimowy?
© Panot/Adobe Stock

Mężczyźni z reguły nie są fanami częstej zmiany obuwia. Wielu z nich preferuje całoroczne chodzenie w obuwiu wiosenno-letnim, uważając, że zakup ocieplanych butów przeznaczonych na jesień i zimę jest tylko stratą pieniędzy. Prawda jest jednak taka, że jesienno-zimowe obuwie nie tylko poprawia komfort chodzenia podczas niesprzyjającej aury, jak również pozwala zmniejszyć ryzyko przeziębienia lub innych chorób wywołanych wyziębieniem stóp.

 

O ile zakup butów na lato nie jest skomplikowany i nie zajmuje wiele czasu, o tyle w przypadku butów zimowych trzeba być przygotowanym na poświęcenie czasu na poszukiwania. To również odstrasza wielu mężczyzn przed zakupami.

Na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu butów jesienno-zimowych?

Miesiące od października do marca wiążą się ze zdecydowanie gorszymi warunkami atmosferycznymi aniżeli ma to miejsce w pozostałych miesiącach w roku. Deszcz, śnieg, porywisty wiatr i niska temperatura mogą sprawić, że pokonanie nawet krótkiego dystansu pieszo może stanowić wyzwanie. Poza odpowiednio dobraną odzieżą ważne jest też dostosowane na wypadek takich warunków pogodowych obuwie. Każdy mężczyzna przed rozpoczęciem poszukiwań powinien zapoznać się z zasadami, które nie tylko pozwolą mu wybrać odpowiednie buty, ale również skrócą czas spędzony w sklepach. Należy zwracać uwagę na:

  • wysokość obuwia – uważa się, że buty jesienno-zimowe powinny sięgać przynajmniej do kostek, aby ewentualny zalegający na chodnikach śnieg nie wpadał do środka,
  • grubość podeszwy – wskazane jest wybieranie butów z grubą podeszwą, najlepiej typu traper. Mimo że może być dosyć ciężka, to zapewnia stabilność podczas chodzenia zaśnieżonymi i oblodzonymi trasami,
  • ocieplenie wewnątrz butów – grubsze „futerko” znajdujące się w środku obuwia pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę pomimo niskich wartości na zewnątrz,
  • materiał wykonania – najlepsze, ale zarazem najdroższe są buty wykonane ze skóry naturalnej. Zazwyczaj są one trwałe, dzięki czemu można z nich korzystać dłużej niż jeden sezon.

Jak dbać o buty jesienno-zimowe?

Aby zakupione obuwie służyło przynajmniej przez 2-3 sezony, musi być właściwie użytkowane i pielęgnowane. Jeszcze przed pierwszym użytkowaniem należy je zaimpregnować specjalnym preparatem (w sklepach obuwniczych są dostępne takie, które są dopasowane do konkretnego rodzaju butów). Później czynność tę należy powtarzać około raz na miesiąc. Ponadto po każdym powrocie do domu wskazane jest wyczyszczenie i osuszenie obuwia. Trzeba przy tym pamiętać, że nie wolno suszyć butów na kaloryferze lub bezpośrednio przy nim, ponieważ wzrasta ryzyko ich uszkodzenia. Najlepiej, aby obuwie schło w temperaturze pokojowej.