Bawełna organiczna na jasnym tle.
©Zoja/Fotolia.com

Ubrania z bawełny organicznej: nie wywołują podrażnień oraz uczuleń i są trwałe

Bawełna organiczna na jasnym tle.
©Zoja/Fotolia.com

Bawełna organiczna jest uprawiana bez użycia sztucznych nawozów i oprysków. Jest zbierana ręcznie i obrabiana w naturalny sposób. Dzięki temu ubrania wykonane z tego włókna są trwalsze niż ze zwykłej (konwencjonalnej) bawełny.

 

Warto wiedzieć, w jaki sposób uprawiane są surowce, z których szyte są ubrania. Dzięki temu można stać się świadomym konsumentem. Oznacza to m.in. wybór elementów garderoby przy których produkcji nie niszczy się środowiska.

 

Uprawa bawełny organicznej i zwykłej – porównanie

 

Do uprawy bawełny zwykłej (tzw. konwencjonalnej) używane są bardzo duże ilości pestycydów. Stanowią aż 10% globalnego zużycia tych substancji. Są one jedną z przyczyn wywołujących alergie skórne i podrażnienia, w szczególności u dzieci. Pestycydy pozostają częściowo na materiale, z którego wykonywane są ubrania. Uprawa konwencjonalnej bawełny wymaga też zastosowania środków owadobójczych – to aż 25% światowego zużycia. Bawełna organiczna jest natomiast uprawiana bez użycia chemicznych oprysków i sztucznych nawozów. Chwasty są wyrywane ręcznie bądź np. z pomocą motyki. Zbierana jest również ręcznie. Włókna organicznej bawełny są bardziej wytrzymałe niż zwykłej, jest ich jednak mniej. Z tego powodu ubrania kosztują nieco więcej niż z tradycyjnie uprawianej odmiany. Za T-shirt wyprodukowany z trwałej bawełny organicznej trzeba zapłacić około 35-40 zł.

 

Chcesz kupić odzież z bawełny organicznej? Koniecznie wykorzystaj oferowany przez Van Graaf kod rabatowy.

Obróbka bawełny

 

Bawełnę po zebraniu należy poddać obróbce. Konwencjonalna odmiana włókien jest myta, wybielana, farbowana i niekiedy drukowana. Do produkcji jednej koszulki jest zużywane około 20 litrów wody. Przedostaje się ona wraz z barwnikiem wykorzystywanym do drukowania do wód gruntowych. Z kolei bawełna organiczna jest myta przy użyciu naturalnych środków, dzięki czemu jej włókna nie są tak niszczone w trakcie tego procesu. Ubrania wykonane z niej są trwalsze niż ze zwykłej bawełny. Do barwienia koszulek i innych elementów garderoby używane są m.in. glinki. Dzięki eliminacji sztucznych środków, materiał nie powoduje zmian skórnych. Jest też bardzo przewiewny.

 

Zasady fair trade a produkcja organicznej bawełny

 

Warto wiedzieć, że przy uprawie konwencjonalnej bawełny zatrudniane są dzieci od 5. do 10. roku życia. Ich praca trwa nawet 12 godzin dziennie, a wynagrodzenie jest niskie. To jeden z powodów, dla którego niska jest też cena wyrobów wytworzonych z tego materiału. Uprawa i produkcja ubrań z bawełny organicznej nie obejmuje wyzysku. Są tam stosowane zasady fair trade, przestrzegane prawa pracowników, którzy dostają godziwą wypłatę. Nie zatrudnia się też dzieci.

Więcej na temat ubrania
Przeładuj

"Rolnik szuka żony": Ania i Grzegorz Bardowscy planują drugi ślub! Tylko nam zdradzili, dlaczego!

zobacz 02:17