

Ubrania z bawełny organicznej: nie wywołują podrażnień oraz uczuleń i są trwałe
Bawełna organiczna jest uprawiana bez użycia sztucznych nawozów i oprysków. Jest zbierana ręcznie i obrabiana w naturalny sposób. Dzięki temu ubrania wykonane z tego włókna są trwalsze niż ze zwykłej (konwencjonalnej) bawełny.
Warto wiedzieć, w jaki sposób uprawiane są surowce, z których szyte są ubrania. Dzięki temu można stać się świadomym konsumentem. Oznacza to m.in. wybór elementów garderoby przy których produkcji nie niszczy się środowiska.
Uprawa bawełny organicznej i zwykłej – porównanie
Do uprawy bawełny zwykłej (tzw. konwencjonalnej) używane są bardzo duże ilości pestycydów. Stanowią aż 10% globalnego zużycia tych substancji. Są one jedną z przyczyn wywołujących alergie skórne i podrażnienia, w szczególności u dzieci. Pestycydy pozostają częściowo na materiale, z którego wykonywane są ubrania. Uprawa konwencjonalnej bawełny wymaga też zastosowania środków owadobójczych – to aż 25% światowego zużycia. Bawełna organiczna jest natomiast uprawiana bez użycia chemicznych oprysków i sztucznych nawozów. Chwasty są wyrywane ręcznie bądź np. z pomocą motyki. Zbierana jest również ręcznie. Włókna organicznej bawełny są bardziej wytrzymałe niż zwykłej, jest ich jednak mniej. Z tego powodu ubrania kosztują nieco więcej niż z tradycyjnie uprawianej odmiany. Za T-shirt wyprodukowany z trwałej bawełny organicznej trzeba zapłacić około 35-40 zł.
Obróbka bawełny
Bawełnę po zebraniu należy poddać obróbce. Konwencjonalna odmiana włókien jest myta, wybielana, farbowana i niekiedy drukowana. Do produkcji jednej koszulki jest zużywane około 20 litrów wody. Przedostaje się ona wraz z barwnikiem wykorzystywanym do drukowania do wód gruntowych. Z kolei bawełna organiczna jest myta przy użyciu naturalnych środków, dzięki czemu jej włókna nie są tak niszczone w trakcie tego procesu. Ubrania wykonane z niej są trwalsze niż ze zwykłej bawełny. Do barwienia koszulek i innych elementów garderoby używane są m.in. glinki. Dzięki eliminacji sztucznych środków, materiał nie powoduje zmian skórnych. Jest też bardzo przewiewny.
Zasady fair trade a produkcja organicznej bawełny
Warto wiedzieć, że przy uprawie konwencjonalnej bawełny zatrudniane są dzieci od 5. do 10. roku życia. Ich praca trwa nawet 12 godzin dziennie, a wynagrodzenie jest niskie. To jeden z powodów, dla którego niska jest też cena wyrobów wytworzonych z tego materiału. Uprawa i produkcja ubrań z bawełny organicznej nie obejmuje wyzysku. Są tam stosowane zasady fair trade, przestrzegane prawa pracowników, którzy dostają godziwą wypłatę. Nie zatrudnia się też dzieci.
Najlepsze Promocje i Wyprzedaże
EOBUWIE
Najlepsze obuwie w najmodniejszych wzorach!
EOBUWIE
TIMBERLAND Kultowe trapery objęte wysokim rabatem!
MOSQUITO
Kobiece sukienki na specjalne okazje!
EOBUWIE
MOON BOOT Kultowe śniegowce w ekstra promocji!