Party Stories
Chłopiec pod kocem
Pixabay/tkoscak/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Terapia habituacyjna i psychoterapia poznawczo-behawioralna w walce z mizofonią

Mizofonia, inaczej SSSS (Selective Sound Sensitivity Syndrome), to ograniczona tolerancja dźwięków. Jest jednym z rodzajów nadwrażliwości na dźwięki. Aby zapobiec nasilaniu się mizofonii należy rozpocząć terapię pod okiem specjalisty.

Mizofonia, inaczej SSSS (Selective Sound Sensitivity Syndrome), to ograniczona tolerancja dźwięków. Jest jednym z rodzajów nadwrażliwości na dźwięki. Aby zapobiec nasilaniu się mizofonii należy rozpocząć terapię pod okiem specjalisty.

 

Osoba cierpiąca na mizofonię doznaje negatywnej reakcji emocjonalnej na różne rodzaje odgłosów (szczególnie odgłosów wydawanych przez ludzi z najbliższego otoczenia, np. mlaskanie, chrząkanie, połykanie, plucie, ssanie, kichanie, żucie gumy, pociąganie nosem, klikanie, stukot naczyń). Reakcja osoby z mizofonią często jest kompilacją złości i bólu z pragnieniem walki bądź ucieczki. Pierwsze oznaki mizofonii można dostrzec już w dzieciństwie, a najczęściej objawiają się okresie dojrzewania. Choroba nie mija z wiekiem, a reakcja emocjonalna nie ulega osłabieniu. Wraz z upływem czasu pojawiają się kolejne bodźce, które dla osoby z mizofonią są nie do zniesienia. SSSS może powstać m.in. w efekcie urazu głowy, migreny lub boreliozy. Mizofonia jest powszechną dolegliwością wśród osób zmagających się z problemem szumów usznych (występuje u ok. 60% osób). Reakcja na dźwięk jest uzależniona od skojarzeń z przeszłości i cech pozaakustycznych (np. psychiki, okoliczności pojawienia się dźwięku).

Jak radzić sobie z mizofonią?

Na rynku farmaceutycznym lek na mizofonię nie jest dostępny. Niektórzy cierpiący na SSSS wykorzystują technikę unikania drażliwych dźwięków, jednak często skutkuje to izolacją i osłabieniem więzi społecznych. Czasowy wpływ ma także używanie słuchawek, pozytywne myślenie i dbanie o siebie. W leczeniu mizofonii ważna jest przede wszystkim współpraca z terapeutą. Osoba cierpiąca przez nadwrażliwość na dźwięki, sama nie jest w stanie zapobiec nasilaniu się mizofonii.

1. Terapia habituacyjna (TRT) w leczeniu mizofonii

TRT (Tinitus retraining therapy) to metoda mająca zahamować negatywne reakcje, które zostały wywołane przez sygnał pochodzący z wnętrza organizmu. Leczenie mizofonii jest złożone i trwa od 9 do 12 miesięcy. TRT polega na łagodzeniu funkcjonalnych połączeń w mózgu (połączeń układu słuchowego wraz z innymi systemami mózgowymi np. limbicznym i autonomicznym) przez tłumienie odruchów warunkowych. Odgłosy negatywne i przykre kojarzy się z dźwiękami lubianymi, np. z muzyką. Dźwięk drażniący jest mieszany z dźwiękiem, który sprawia przyjemność. W początkowych fazach odgłos przyjemny zagłusza negatywne dźwięki. W kolejnych etapach terapii ton przyjemny jest stopniowo zmniejszany. Leczenie jest zróżnicowane i zależy od konkretnej osoby, zakresu, w jakim osoba ta sprawuje kontrolę nad dźwiękiem i źródła dźwięku. Zdaniem lekarzy odpowiednio dopasowana terapia pozwala na sukces i całkowite wyleczenie mizofonii.

2. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jako sposób na mizofonię

Inną formą terapii dla osób z mizofonią są psychoterapie nurtu poznawczego i behawioralnego. Są one oparte na teoriach naukowych, które dotyczą psychicznego funkcjonowania człowieka. Podczas tych terapii osoby cierpiące na mizofonię współpracują z terapeutami nad zidentyfikowaniem problemu i próbą jego zrozumienia w kontekście związku z myślami, emocjami i reakcją konkretnej osoby. Terapeuta ustala ze swoim pacjentem cel, długość i metody terapii. Nie każdy psychiatra lub psycholog jest psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. Aby mieć takie uprawnienia terapeuta powinien posiadać specjalny certyfikat PTTPB (Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej) lub być w trakcie szkolenia z zakresu tej formy terapii. W trakcie trwania terapii poznawczo-behawioralnej osoby z mizofonią są zachęcane do wypróbowywania nowych sposobów radzenia sobie z problemem pomiędzy sesjami. Sposoby terapii oraz czas jej trwania są uzależnione od nasilenia problemu. Sesje trwają zwykle ok. 10-15 tygodni i odbywają się raz w tygodniu przez godzinę. Aby podtrzymać efekty leczenia po zakończonej terapii należy umówić się na kilka sesji w dłuższych odstępach czasu. 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Młoda kobieta przeciąga się na jednoosobowym łóżku.
©arthurhidden/stock.adobe.com
Styl życia
Jak skutecznie leczyć bezsenność? Oto pierwsza w Polsce aplikacja medyczna do terapii bezsenności

Terapiabezsennosci.pl to jedyna w Polsce aplikacja medyczna zawierająca niefarmakologiczny program terapeutyczny skierowany na bezsenność. Oparta jest o techniki terapii poznawczo – behawioralnej, które zgodnie z Wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Badań nad Snem zalecane są jako pierwszoplanowa metoda pracy nad poprawą snu. W październiku 2020 aplikacja otrzymała status wyrobu medycznego. Jak skutecznie leczyć bezsenność Jak pokazują badania blisko 30 proc. osób dorosłych ma problemy ze snem, a około 10 proc. cierpi na bezsenność przewlekłą. To zaburzenie, które pogarsza jakość codziennego życia, ale może być również czynnikiem wywołującym inne schorzenia. Wydawać się może, że najlepszym rozwiązaniem problemu jest farmakoterapia. Tymczasem najbardziej skuteczną, zdrowszą i nie wiążącą się z ryzykiem uzależnienia, metodą leczenia bezsenności jest terapia poznawczo-behawioralna (ang. cognitive - behavioral therapy for insomnia). Jej wysoką skuteczność potwierdzają badania – 70 - 80% pacjentów z bezsennością, którzy korzystają z terapii poznawczo – behawioralnej uzyskuje trwałą poprawę w zakresie snu, a 1/3 wszystkich badanych nie zgłasza po terapii objawów bezsenności. Niestety w Polsce stosuje ją zaledwie kilkunastu, przeszkolonych, terapeutów, a to oznacza, że dostęp do niej jest utrudniony. Rozwiązaniem tego problemu jest pierwsza w Polsce aplikacja medyczna do terapii bezsenności. Rewolucja w leczeniu bezsenności Terapiabezsennosci.pl - jedyna w Polsce aplikacja medyczna do poprawy snu to rewolucyjne narzędzie w walce z bezsennością. Opracowana została na podstawie wieloletnich doświadczeń wybitnych specjalistów z zakresu medycyny snu – dr n. med. Małgorzaty Fornal – Pawłowskiej - psychologa klinicznego i psychoterapeutki poznawczo-behawioralnej oraz psychiatry dr n. med. Michała...

Smutny mężczyzna na terapii
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Myśli, emocje, uczucia, zachowania – psychoterapia poznawczo-behawioralna
Psychoterapia poznawczo-behawioralna nastawiona jest na osiąganie szybkich i wymiernych rezultatów. Powodzenie psychoterapii poznawczo-behawioralnej zależy przede wszystkim od pracy osoby poddawanej terapii.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna nastawiona jest na osiąganie szybkich i wymiernych rezultatów. Powodzenie psychoterapii poznawczo-behawioralnej zależy przede wszystkim od pracy osoby poddawanej terapii.   Terapia poznawczo-behawioralna jest skuteczna szczególnie w oduczaniu fobii, leczeniu nerwic, lęków, zespołu stresu pourazowego oraz zaburzeń odżywiania. Podstawowe założenia terapii poznawczo-behawioralnej Psychoterapia poznawczo-behawioralna opiera się na założeniu, że temu, czego doświadczamy w życiu, towarzyszą określone: myśli, emocje, odczucia fizjologiczne, zachowania. Każdy z tych czynników jest powiązany z pozostałymi i ma na nie wpływ. Fobie oraz inne zaburzenia psychologiczne często są nabywane wskutek utrwalenia negatywnych wzorców myśli, emocji, uczuć i zachowań związanych z określonym bodźcem lub sytuacją. Wyobraźmy sobie, że osoba, która obawia się publicznych wystąpień, stanęła właśnie przed koniecznością wygłoszenia krótkiego przemówienia do kilkunastu słuchaczy. W takiej sytuacji w głowie tej osoby mogą pojawić się myśli, że nie poradzi sobie z wystąpieniem, zabraknie jej słów, pomyli się, jest do niczego, wszyscy wezmą ją za niekompetentną.   Tego rodzaju myśli mogą sprawić, że ta osoba straci dobry nastrój, stanie się spięta, zacznie się pocić, jej gardło zaciśnie się tak, że nie będzie w stanie mówić pełnym głosem. To sprawi, że poczuje się ona jeszcze gorzej i prawdopodobnie w przyszłości będzie unikać kolejnych wystąpień publicznych, odbierając sobie tym szansę na przełamanie schematu i skorygowanie błędnych wzorców. Jak działa terapia poznawczo-behawioralna? Terapia poznawczo-behawioralna pomaga osobie, która w niej uczestniczy, rozłożyć problem na czynniki pierwsze . Osoba ta wraz z psychoterapeutą...

zamyślona twarz kobiety
Flickr/Andrea Guerra/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Załamanie nerwowe – jak przetrwać kryzys?
Psycholodzy używają szeroko rozumianego pojęcia „kryzys” zamiast „załamanie nerwowe”. Mówi się także o kryzysach rozwojowych i załamaniu psychicznym. Jak przetrwać ten ciężki czas?

Psycholodzy używają szeroko rozumianego pojęcia „kryzys” zamiast „załamanie nerwowe”. Mówi się także o kryzysach rozwojowych i załamaniu psychicznym. Jak przetrwać ten ciężki czas?   W kontekście załamania nerwowego możemy mówić o kryzysie. Specjaliści zajmujący się interwencją kryzysową, wyróżniają cztery rodzaje kryzysów, w zależności od momentu, w jakim się pojawiają – rozwojowy, egzystencjalny, środowiskowy i sytuacyjny. Niezależnie jednak od rodzaju, objawy i przebieg są podobne. Załamanie nerwowe – objawy Załamaniu towarzyszy smutek, lęk, stres, ogólne napięcie emocjonalne. W związku z tym czasem jest mylone z depresją lub nerwicą . Różni się od nich czasem trwania – zazwyczaj człowiek potrafi przeanalizować swoją sytuację i zmobilizować się do dokonania zmian w życiu . Można powiedzieć, że w wyniku załamania można nauczyć się nowych sposobów reagowania i radzenia sobie w różnych sytuacjach.   Objawy kryzysu możemy podzielić na trzy grupy: objawy somatyczne – problemy ze snem, ciągłe zmęczenie, brak apetytu, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, kołatanie serca , nadmierna potliwość; objawy poznawcze – zaburzenia pamięci, brak koncentracji uwagi, zaburzenia myślenia, natręctwa, amotywacja; objawy emocjonalne – drażliwość, lęk, nastroje depresyjne, wybuchy gniewu, wrogość. Sposoby radzenia sobie z kryzysem Kiedy mamy poczucie, że świat się wali, podstawową pomocą jest obecność kogoś, kto zamiast oceniać i pouczać, wesprze i wysłucha. Przede wszystkim porozmawiaj z zaufaną osobą . Wyrzucenie z siebie wszystkich emocji pomaga je oswoić i przejść do kolejnego etapu. Dopiero wtedy przychodzi czas na racjonalne przeanalizowanie, co właściwie się stało i jakie są w tym momencie możliwości rozwiązania sytuacji. Psychoterapeuta i terapia poznawczo-behawioralna Gdy...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner