
Właściwości miodu rzepakowego docenią przede wszystkim osoby, które mają kłopoty z ciśnieniem i sercem, chorzy na miażdżycę. Zalety miodu wykorzystuje się w kosmetyce – jest to składnik maseczki na twarz czy włosy.
Pszczoły zbierają nektar z rzepaku w maju. Miód rzepakowy bardzo szybko się krystalizuje – kilka dni po miodobraniu. W stanie płynnym jest bezbarwny lub słomkowy, po krystalizacji – biały bądź kremowy.
Kasia gotuje z Polki.pl: pulpety w sosie pomidorowym
Miód rzepakowy – właściwości leku z natury
Substancje zawarte w miodzie rzepakowym stymulują metabolizm organizmu. Sprawdzi się w trakcie leczenia stanów zapalnych dróg oddechowych. Wzmacnia serce, dzięki zawartości potasu i magnezu normalizuje ciśnienie krwi. Miód rzepakowy regeneruje organizm osłabiony wysiłkiem psychicznym lub fizycznym. Wspomaga pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego, wpływa korzystnie na układ pokarmowy – pomaga pozbyć się zgagi i wrzodów. Miód wykorzystuje się jako lek na oparzenia – po przyłożeniu w podrażnione miejsce chroni skórę przed powstaniem pęcherzy i rozwojem zakażenia. Miód rzepakowy jest najszybciej przyswajalny przez organizm w porównaniu z innymi miodami.
Słodkie właściwości miodu rzepakowego
Miód rzepakowy jest bardzo słodki, dlatego niektórzy słodzą nim kawę, herbatę, ciasta. Niestety – wysoka temperatura niszczy właściwości odżywcze miodu, dlatego aby cieszyć się pełnią smaku, ale i zdrowia, należy dodawać go do produktów, których temperatura nie przekracza 40 stopni. Miód rzepakowy wzmacnia organizm, dostarcza dużo glukozy, jest o wiele zdrowszy niż słodycze. Świetnie sprawdza się mieszanka: ciepła woda z miodem i cytryną. Kiedy organizm jest osłabiony najlepiej zaczynać dzień od takiego bardzo zdrowego izotoniku.
Miód rzepakowy – zastosowanie w kosmetyce
Po wymieszaniu łyżki miodu z łyżką oliwy miód można zastosować jako maseczkę na twarz. Po około 20 minutach naturalny kosmetyk można zmyć za pomocą zimnej wody. Kolejnym zastosowaniem miodu rzepakowego jest użycie go do masażu – 4 łyżki stołowe miodu należy lekko podgrzać, a następnie rozprowadzić delikatnie po skórze. Miód stosuje się także jako składnik maski do włosów, emulsji do kąpieli, kremu do szorstkich rąk, dodatek do kąpieli, a także ratunek dla spierzchniętych ust.
- Chcesz przyspieszyć wydalanie toksyn? Miód z mniszka lekarskiego dobrze wspomaga odtruwanie organizmu.
- Jeśli palisz, pijesz kawę i alkohol, zastanów się nad wprowadzeniem zmian do diety. Zacznij jeść miód spadziowy!
- Regularnie odtruwaj organizm. Postaw na miód gryczany, polecany także przy problemach z krążeniem i wątrobą.
- Nie lecz się antybiotykami! Poznaj właściwości miodu lipowego.
- Czy pokrzywa jest zdrowa? Miód pokrzywowy stosowany jest na wzmocnienie odporności oraz oczyszczenie krwi.