medycyna estetyczna

 

Próby usunięcia przebarwień wydają się nieraz syzyfową pracą. Dlaczego tak ciężko się ich pozbyć, wyjaśnia dr n. med. Magdalena Łopuszyńska.

 

Zobacz: Mezoterapia kolagenowa- na czym polega, wskazania, przeciwwskazania, efekty

 

Skąd biorą się przebarwienia na skórze? Czy da się ich uniknąć?

- Hiperpigmentacja, czyli nierównomierne gromadzenie się melaniny w komórkach naskórka, związana jest z uszkodzeniem skóry na poziomie cząsteczkowym oraz biochemicznym i różnie się objawia. Może przybierać formę piegów, melasmy, plam soczewicowatych czy przebarwień pozapalnych. Zaburzenia pigmentacji najczęściej dotykają kobiety w okresie zwiększonej ekspozycji na słońce przy zmianach hormonalnych, zażywaniu leków czy podczas ciąży. Ryzyko pojawienia się przebarwień wzrasta z wiekiem. U kobiet po 40. roku życia problem ten dotyczy około 30 proc. z nich, a po 60. roku życia obejmuje zaś prawie 90 proc. Czasami zaburzenia pigmentacji pojawiają się po użyciu preparatów światłouczulających albo po wystawieniu na słońce skóry ze stanami zapalnymi czy sinikami. Pewną rolę przypisuje się też predyspozycjom genetycznym. 

 

Dlaczego tak trudno jest je usunąć?

- Powstawanie przebarwień jest procesem niezwykle złożonym, spowodowanym przez wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Ich redukcja jest trudna ze względu na to, że nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich czynników, np. genetycznego. Aby skutecznie pozbyć się plam, należy podjąć kompleksowe działania, ukierunkowanie na usunięcie już powstałych zmian oraz na zapobieganie ich nawrotowi i powstawaniu nowych. 

 

Zobacz: Botoks czy mezoterapia - czego teraz potrzebujesz?

 

Jakie są najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody? 

- Złożona etiopatogeneza powstawania przebarwień sprawia, że do ich usuwania nie wystarczają zabiegi działające wyłącznie złuszczająco. Najskuteczniejsze kuracje to te, które wpływają na reakcje zachodzące w skórze i odwracają zaburzone procesy chemiczne. Tym samym działają nie tylko objawowo, lecz także zwalczają przyczyny. Najlepszy czas na wykonywanie zabiegów rozjaśniających to jesień i zima ze względu na mniejsze promieniowanie UV. Do najpopularniejszych metod należą: złuszczanie naskórka za pomocą peelingów chemicznych, laseroterapia, czasami mezoterapia dostarczająca substancji o działaniu rozjaśniającym lub mezoterapia osoczem, która naprawia procesy biochemiczne w skórze. Ponieważ powstawanie zmian pigmentacyjnych jest zaburzeniem nawracającym, niezwykle ważne jest stosowanie kompleksowych rozwiązań, czyli połączenia zabiegów profesjonalnych z odpowiednio dobraną pielęgnacją domową i fotoprotekcją. Konieczne jest wprowadzenie do codziennej pielęgnacji kremów zawierających substancje rozjaśniające i regulujące pracę melanocytów. Uważam, że najważniejsze jest dokładne wytłumaczenie pacjentowi, że nie ma idealnego zabiegu, który jednorazowo usuwa plamy całkowicie i na zawsze. Musimy uświadomić naszym pacjentom, że jeśli ktoś ma przebarwienia, musi walczyć z nimi całe życie. Raz na rok, na ogół jesienią, robimy porządny zabieg chemiczny lub laserowy, a cały rok stosujemy filtry i kremy rozjaśniające, hamujące syntezę patologicznej melaniny.

 

Jakie zabiegi najczęściej wykonuje Pani w swoim gabinecie?

- Jeśli chcę być skuteczna, muszę zaproponować coś, co naprawdę działa, czyli Cosmelan lub Perfect Peel. Uważam, że Cosmelan jest zabiegiem najskuteczniejszym. Pozwala pozbyć się plam prawie całkowicie co najmniej na rok (co i tak jest dużym sukcesem. O skuteczności terapii decyduje połączenie kilku substancji rozjaśniających, m.in. kwasów kojowego i fitowego, arbutyny oraz retinolu. Po otrzymaniu tak intensywnej dawki aktywnych składników skóra może być silnie podrażniona i zaczerwieniona. Procedura skłąda się z zabiegu w gabinecie oraz terapii podtrzymującej w domu, która powinna trwać minimum 3 miesiące. Dodatkową zaletą Cosmelanu jest to, że ma także działanie odmładzające i regulujące wydzielanie łoju. Oczywiście dobre rezultaty dają również peelingi średniogłębokie, które wywołują mniejsze podrażnienie niż Cosmelan. Jednak takich zabiegów należy wykonać całą serię, a mimo to nie uzyskamy tak dobrego efektu jak po jednorazowym Cosmelanie. Takie peelingi możemy wykonywać później w celu podtrzymania uzyskanego efektu. Dobry będzie np. Ferulac z witaminą C lub inne preparaty z retinolem zamkniętym w nanosomach (po to, żeby działał, a przy tym nie wywoływał podrażnień). Takie peelingi wykonywane przez cały rok co 1-2 miesiące, uzupełnione stosowaniem preparatów z filtrem oraz kremów depigmentacyjnych, pozwolą nam długo zachować porcelanową i młodą skórę. 

 

Zobacz: Wampirzy lifting - co to jest, jak działa i dlaczego to taki hit?

 

Z dr n. med. Magdaleną Łopuszyńską rozmawiała Jolanta Zakrocka 

dr n. med. Magdalena Łopuszyńska

 

Więcej na temat medycyna estetyczna