kobieta przed zabiegiem z botoksu
©armina/Fotolia

Botoks to jedna z naturalnych trucizn, znana także jako jad kiełbasiany, toksyna botulinowa. W małych dawkach jest bezpieczny i znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej, dermatologii, a nawet neurologii. Najczęściej botoks jest wykorzystywany do redukcji zmarszczek mimicznych i powiększania ust.

 

Jak to możliwe, że tak toksyczna substancja może być bezpieczna? Owszem, może być bezpieczna, ale tylko pod pewnymi warunkami.

 

Po pierwsze, botoks podawany jest w bardzo małych dawkach. Działa jedynie miejscowo, paraliżując mięśnie na danym obszarze. Po kilku miesiącach jego efekt powoli zaczyna zanikać, co oznacza, że botoks opuszcza organizm. Jego ilość musi być więc dostosowana do potrzeb.

 

Po drugie, doświadczony lekarz doskonale wie, w jaki sposób przeprowadzić zabieg, by zminimalizować efekty uboczne. Profesjonalista poprzedza wstrzyknięcie substancji dokładnym wywiadem, zbiera informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta i przyjmowanych przez niego leków, a także dobiera preparat do konkretnej osoby. Słowem – dobry lekarz traktuje każdą osobę bardzo indywidualnie. W związku z tym lepiej zainwestować w prawdziwego specjalistę, niż szukać najtańszej opcji.

 

Po trzecie, dużo zależy od zachowania pacjenta – od szczerości podczas pierwszej konsultacji i od zastosowania się do zaleceń przed i po zabiegu. Z terapii botoksem nie powinny korzystać osoby mające problemy z układem sercowo-naczyniowym oraz cierpiące na choroby autoimmunologiczne. Dla własnego dobra nie należy niczego ukrywać przed lekarzem. Masowanie, ugniatanie czy drapanie miejsca, w które wstrzyknięto botoks, może spowodować przemieszczenie substancji. W konsekwencji zabieg zamiast upiększyć, może oszpecić.

 

Stosowanie się do tych zaleceń zminimalizuje niepożądane efekty, niemniej jednak mogą się one pojawić także w przypadku przestrzegania wszystkich zasad. Do najczęstszych powikłań należą bóle głowy, opadanie powiek, uczucie ciężkich brwi i niewielkie siniaki w miejscu ukłucia.

 

Z pewnością botoks jest o wiele bezpieczniejszy niż operacje plastyczne, gdyż nie ingeruje tak mocno w organizm, jednak i przy jego stosowaniu warto zachować środki ostrożności.


Więcej na temat pielęgnacja twarzy botoks