Operacja nosa, operacja plastyczna nosa
Image by LifetimeStock.com

Operacje plastyczne nosa uważane są za jedne z najtrudniejszych. Wymagają od lekarza zegarmistrzowskiej precyzji. Jakie są oczekiwania pacjentów? Z jakich powodów decydują się na rynoplastykę? Opowiada chirurg plastyczny dr Maciej Charaziński z Kliniki Promedion, jeden z najbardziej znanych i cenionych chirurgów plastycznych w Polsce.

 

Panie doktorze, o co najczęściej proszą Pana pacjenci chcący zoperować nos?

 

Najczęściej oczekują usunięcia garbu, wyprostowania grzbietu nosa czy też zmniejszenia czubka lub całego nosa. Zdecydowana większość moich pacjentów to kobiety, które nie są zadowolone z nosa, jakim obdarzyła je natura. Skarżą się, że nos jest garbaty, za duży, za bardzo zadarty albo za bardzo opadający. Korekta nosa to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów, a jego efekty są naprawdę spektakularne, ponieważ zmieniają całościowo wizerunek twarzy: jej rysy czy proporcje.

 

Czyli tylko względy estetyczne?

 

Nie, to nieprawda. Do Kliniki Promedion zgłaszają się także pacjenci, u których szwankuje podstawowa funkcja nosa, jaką jest oddychanie. Dzieje się tak np. z powodu krzywej przegrody. Skrzywienie może wynikać z budowy anatomicznej pacjenta lub może być efektem urazu. Jeśli chodzi o operację obejmującą wyłącznie prostowanie przegrody, są to z reguły zabiegi wykonywane metodą zamkniętą przez laryngologów. Jeśli jednak pacjentowi zależy na poprawie funkcji oddychania oraz jednoczesnej zmianie wyglądu nosa, powinien on trafić do doświadczonego chirurga plastycznego specjalizującego się w operacjach nosa. Według mnie najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest operacja plastyczna nosa metodą otwartą. Obejmuje ona zarówno przywrócenie drożności nosa, jak i poprawę jego wyglądu.

 

Zatem takie dwa w jednym.

 

W przypadku operacji nosa zdecydowanie lepiej jest wykonać jeden połączony i bardziej skomplikowany zabieg niż dwie oddzielne procedury, czyli najpierw laryngologiczną, a następnie estetyczną. Wynika to z tego, że kolejna ingerencja chirurgiczna w nos operowany już w przeszłości niesie za sobą sporo większe ryzyko niepowodzenia w uzyskaniu zakładanego efektu. Stopień skomplikowania operacji plastycznej nosa jest duży i dobrze, jeśli operujący lekarz ma pełen dostęp do całej konstrukcji nosa i nie operuje „w ciemno”. Metoda otwarta właśnie to zapewnia. Cały zabieg korekty nosa składa się z wielu małych, bardzo precyzyjnych kroczków, wykonywanych kolejno po sobie. Ważne, aby po każdym etapie chirurg plastyczny miał pełną możliwość sprawdzenia, czy uzyskał najlepszy z możliwych efektów.

 

To też korzystniejsze rozwiązanie dla pacjenta…

 

Wykonując rocznie średnio ok. 120 korekt nosa metodą otwartą, doskonale zdaję sobie sprawę z jej atrybutów. Z punktu widzenia pacjenta istotny jest przede wszystkim fakt, że przy metodzie otwartej prawdopodobieństwo uzyskania dobrego efektu estetycznego jest większe niż przy zamkniętej, a ryzyko konieczności ewentualnej poprawki mniejsze. Dzięki temu, że uczestniczę w konferencjach, sympozjach, a także operacjach nosa na całym świecie, w pracy mogę wykorzystywać najnowsze metody zabiegowe pozwalające minimalizować ryzyko powikłań. Bezpieczeństwo w medycynie jest absolutnym priorytetem, dlatego operuję w Klinice Promedion, jednej z najbardziej nowoczesnych prywatnych klinik chirurgii plastycznej w Polsce, gdzie sale operacyjne spełniają najwyższe międzynarodowe standardy.

 

Na pytania odpowiedział dr Maciej Charaziński z Kliniki Promedion, jeden z najbardziej znanych i cenionych chirurgów plastycznych w Polsce.

dr Maciej Charaziński z Kliniki Promedion, jeden z najbardziej znanych i cenionych chirurgów plastycznych w Polsce.
Party. Medycyna Estetyczna

Więcej na temat operacja plastyczna