Jennifer Lopez w kostiumie kąpielowym

Co do włoska! Jak raz na zawsze pozbyć się zbędnego owłosienia? Czyli cała prawda o... laserowej depilacji!

Jennifer Lopez w kostiumie kąpielowym

Zabiegi z użyciem energii laserowej pozwalają skutecznie rozprawić się ze zbędnymi włoskami. Aby terapia była skuteczna, konieczna jest seria kilku zabiegów. Jest to dość kosztowna inwestycja, ale… naprawdę się opłaca! Tylko pomyśl. Skóra będzie seksownie gładka przez lata, a w dodatku zapomnisz o nieprzyjemnej depilacji woskiem czy o drobnych wpadkach z niedogolonymi włoskami. Masz jakieś „ale”? Rozwiejemy wszystkie wątpliwości.

 

Jak działa laserowa depilacja?

Zabieg polega na zniszczeniu cebulki włosa za pomocą światła lasera. Urządzenie emituje energię, która jest pochłaniana przez melaninę (czyli ciemny barwnik znajdujący się m.in. we włosach). W efekcie cały włos zostaje podgrzany nawet do 60 stopni Celsjusza, a żywe komórki w jego korzeniu i macierzy ulegają całkowitemu zniszczeniu. Następnie włos wypada.

 

Dlaczego potrzebna jest seria zabiegów?

Laser działa tylko na włoski będące w fazie aktywnego wzrostu (czyli w fazie anagenu). Każdy włosek przechodzi tę fazę cyklicznie i w swoim rytmie. Dlatego potrzebnych jest kilka zabiegów, by trafić na ten właściwy moment. Najlepiej poddawać się im co 6–8 tygodni. Liczba zabiegów w serii to indywidualna sprawa. Zależy m.in. od szybkości wzrostu włosków i od ich koloru. Dla uzyskania pełnego efektu zazwyczaj potrzeba od 3 do 6 wizyt w gabinecie.

 

Czy depilacja laserowa jest naprawdę skuteczna?

Najłatwiej zlikwidować ciemne włosy na jasnej skórze. To dlatego, że większość laserów działa na melaninę (a im jest jej więcej we włosie, tym jest on ciemniejszy). Do niedawna usunięcie dość jasnych włosków było sporym wyzwaniem. Na szczęście technologie są ciągle udoskonalane, tak aby lasery coraz lepiej wychwytywały barwnik, nawet ten w jasnych włosach. Np. nowoczesny laser Diolaze InMode emituje jednocześnie dwie długości fal, dzięki czemu można uzyskać świetne efekty depilacji nawet przy jasnych i cienkich włoskach. Natomiast laser Vectus wyposażony jest w czytnik melaniny, który umożliwia indywidualne dobranie mocy urządzenia, co korzystnie wpływa nie tylko na skuteczność, lecz także na bezpieczeństwo zabiegu. Innym popularnym laserem diodowym jest Light Sheer Duet z systemem vacuum, który zasysa skórę podczas zabiegu. Dzięki temu jest on efektywniejszy i bardziej precyzyjny. Wielu specjalistów docenia też lasery aleksandrytowe, np. GentleLase Pro o krótszej długości fali, a wyłapujące szeroki zakres barw owłosienia.

 

Jaki laser do usunięcia owłosienia wybrać?

Decydując się na zabieg, warto wybierać urządzenia uznanych producentów. Dobrym drogowskazem w tym zakresie jest, niestety, cena. Jeśli zabieg jest dużo tańszy niż inne oferowane na rynku, powinno to wzbudzać podejrzenia. Lasery z prawdziwego zdarzenia to bardzo drogie urządzenia (stąd dość wysoka cena pojedynczego zabiegu), a tylko takie maszyny są w stanie wygenerować odpowiednią moc, by trwale usunąć włoski.

 

Jak się przygotować do zabiegu depilacji laserowej?

Kiedyś bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu była opalenizna. Obecnie wiele urządzeń umożliwia jego bezpieczne przeprowadzenie nawet na opalonej skórze. Jednak taki zabieg może okazać się nieco mniej skuteczny, gdyż w trakcie procedury trzeba będzie ustawić mniejszą moc urządzenia. Dlatego, jeśli możesz, najlepiej miesiąc przed zabiegiem powstrzymaj się od opalania (energia lasera ma być bowiem pochłaniana przez barwnik we włosie, a nie w skórze). Odstaw też depilator, pęsetę, wosk, pastę cukrową – generalnie zrezygnuj z metod depilacji, które usuwają włoski wraz z cebulkami. Przez ten czas spokojnie możesz używać maszynki do golenia. Zrezygnuj ze stosowania kosmetyków z retinolem, ponieważ uwrażliwiają skórę na działanie światła. Podobne właściwości mają zioła, takie jak dziurawiec i nagietek (znajdziesz je m.in. w składzie wielu herbatek wspomagających odchudzanie), dlatego najlepiej ich unikać. Zadbaj za to o właściwe nawilżanie skóry i regularnie stosuj balsamy. Przed samym zabiegiem trzeba jednak oczyścić skórę, aby na jej powierzchni nie było żadnych kosmetyków.

 

Czy laserowa depilacja boli?

Wszystko zależy od mocy lasera i indywidualnego progu odczuwania bólu. W trakcie impulsu możesz czuć ciepło lub krótkie ukłucie. Dla podniesienia komfortu pacjenta producenci wyposażają urządzenia w specjalne systemy chłodzące (zimno łagodzi bolesne doznania). Jeśli jesteś bardzo wrażliwa na ból, godzinę przed zabiegiem można też znieczulić skórę kremem, np. Emlą. Żadnego znieczulenia nie wymaga zabieg z użyciem nowoczesnego lasera Motus – jest naprawdę bezbolesny!

Przeładuj

Dlaczego Michał Gała odszedł z Teamu X? Skomentował też "ucieczkę" Lexy Chaplin!

zobacz 03:47