Prof. Paweł Surowiak
Mat. pras.

Jeśli wybierasz się na zabieg osocza bogatopłytkowego – idź na piechotę...

Prof. Paweł Surowiak
Mat. pras.

Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego w ostatnich latach cieszą się bardzo dużą popularnością w medycynie estetycznej. Zastosowanie materiału pochodzącego od pacjenta oraz jego potencjał do stymulowania procesów regeneracyjnych, to najważniejsze cechy budzące zainteresowanie. Pojawiające się w mediach zdjęcia celebrytów poddających się tej procedurze utwierdzają w przekonaniu, że metoda ta jest skuteczna.

Pochodzenie

Pojęcie osocza bogatopłytkowego pojawiło się po raz pierwszy w latach siedemdziesiątych XX wieku dla preparatu osocza zawierającego większą liczbę płytek w porównaniu z krwią obwodową. Początkowo materiał ten był stosowany przez hematologów w leczeniu małopłytkowości. Dopiero około dziesięciu lat później zaczęło być ono stosowane jako tzw. klej tkankowy w chirurgii szczękowo-twarzowej. Szybko zauważono, że osocze posiada potencjał do stymulacji procesów regeneracyjnych. Koncepcja ta rozwijała się przez wiele lat i zaowocowała powstanie komercyjnie dostępnych zestawów pozwalających na szybkie i proste pozyskiwanie standaryzowanego materiału. Zdolność do stymulacji procesów naprawczych spowodowała, że zaczęto je stosować w medycynie estetycznej.

Jak to działa

Podstawową zasadą zabiegów z użyciem osocza bogatopytkowego jest pozyskiwanie koncentratu płytek krwi pacjenta i wstrzykiwanie go w leczony obszar w celu uzyskania efektu stymulacyjnego. Płytki krwi to komórki, których naturalną funkcją jest zapoczątkowanie procesu krzepnięcia krwi oraz inicjacja procesu gojenia rany. Wydzielają one liczne czynniki stymulujące różne procesy naprawcze – podziały komórek, syntezę kolagenu, elastyny, a nawet migrację komórek macierzystych. Dzięki ich działaniu rany goją się. Zastosowane w medycynie stymulują procesy naprawcze.

Jak przebiega zabieg

Zabieg osocza bogatopłytkowego składa się z kilku etapów. Najpierw pobierana jest krew pacjenta. Z reguły jest to mała objętość od 1 do 4 probówek. Następnie krew pobrana do specjalnej probówki jest w odpowiednich warunkach odwirowywana. Proces ten trwa kilka minut. Siła odśrodkowa i konstrukcja probówki powodują, że po kilku minutach roztwór płytek krwi w osoczu jest oddzielany od pozostałych jej składników. Osocze bogatopłytkowe jest następnie wstrzykiwane w leczony obszar za pomocą bardzo cienkiej igły. Skóra pacjenta jest znieczulana do zabiegu kremem znieczulającym.

Miejsce w medycynie estetycznej

Według ankiety przeprowadzonej w 2019 roku wśród członków Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego stanowią 9% wśród przeprowadzanych zabiegów. Zabiegi te stosowane są w wielu różnych wskazaniach. Jako samodzielny zabieg mezoterapii pozytywnie wpływają na jakość skóry. Badanie kliniczne przeprowadzone przez Alessio Redaelliego wykazały wysoką satysfakcję pacjentów z tego typu zabiegów. Jednak najważniejszym zastosowaniem osocza bogatopłytkowego jest wspomaganie zabiegów laserowych oraz mikrookłuwania. Powstało wiele badań klinicznych, których wyniki zostały opublikowane w czasopismach medycznych. Wykazały one wysoką skuteczność osocza bogatopłytkowego jako metody przyspieszającej gojenie oraz zwiększającej efektywność zabiegów laserowych i zabiegów mikrookłuwania, dlatego jeśli chcemy uzyskać najwyższą efektywność w stymulacji procesów naprawczych w skórze, warto poddawać się zabiegom łączącym lasery frakcyjne i osocze bogatopłytkowe. Warto pamiętać, że obecnie na rynku istnieje wiele różnych technologii laserów frakcyjnych i wiążą się one z różnych czasem rekonwalescencji. W przypadku laserów ablacyjnych warto mieć kilka dni wolnego, natomiast lasery nieablacyjne to często tzw. zabiegi weekendowe. Przebojem staje się tzw. zimny laser, czyli laser frakcyjny pikosekundowy, który nie tylko wiąże się z krótką rekonwalescencją, ale także jest praktycznie bezbolesny i można go wykonywać również w ciepłych porach roku. Reasumując, najlepszym zastosowaniem osocza bogatopłytkowego jest łączenie go z zabiegami z użyciem laserów frakcyjnych oraz z mikrookłuwaniem.

Osocze pozwala zwalczać różne problemy zdrowotne

Obecnie dostępnych jest dużo cennych badań klinicznych opisujących zastosowanie osocza bogatopłytkowego w leczeniu takich problemów jak różne typy łysienia oraz bielactwo. Obecnie bardzo ciekawą propozycją jest zastosowanie osocza bogatopłytkowego w połączeniu z laserem frakcyjnym CO2 w leczeniu bielactwa.

Osocze osoczu nie równe

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych zestawów do pozyskiwania osocza bogatopłytkowego. Znaczenie ma nie tylko technologia, tzn. jaka probówka jest użyta, brak bądź obecność antykoagulantów, czas i siła odśrodkowa podczas wirowania itd., ale również potwierdzenie badaniami odpowiedniego składu uzyskiwanego osocza oraz skuteczności stosowanego zestawu za pomocą badań klinicznych. 

Spacer

Badania przeprowadzone przez Russella Emmonsa wykazały, że wysiłek fizyczny zwiększa liczbę krążących we krwi komórek macierzystych. Już po 20-minutowym spacerze ich liczba wzrasta aż o 70%! Dlatego warto pamiętać, żeby przed zabiegiem z użyciem osocza bogatopłytkowego odbyć spacer. Poprawi on skład naszej krwi i jej potencjał regeneracyjny. Ta sama grupa naukowców wykazała, że już 15 minut po intensywnym wysiłku fizycznym następuje duży wzrost liczby komórek macierzystych we krwi. Wykazano również, że wysiłek stymuluje podziały tych komórek.

Do wszelkich zabiegów, których efektem ma być stymulacja regeneracji ważne jest przygotowanie. Celem działania jest uzyskanie naprawy w tkankach, których potencjał naprawczy zmalał. Oprócz opisanego wyżej spaceru, który poprawia skład osocza musimy pamiętać o odpowiednim odżywieniu organizmu. Na przykład częsta u kobiet przewlekła niedokrwistość również obniża potencjał naprawczy organizmu. Dotyczy to nie tylko zabiegów, ale całej egzystencji pacjenta. Warto skorzystać z konsultacji z dietetykiem klinicznym, który oceni stan organizmu i zaleci ewentualny program naprawczy.

Zastosowanie osocza razem z laserami frakcyjnymi to nic innego jak zwiększanie potencjału naprawczego organizmu. Mikrourazy spowodowane zabiegiem laserowym stymulują regenerację leczonych tkanek.

Opracowanie: Prof. Paweł Surowiak www.dermamed.com.pl

Więcej na temat medycyna estetyczna
Przeładuj

Kuchnie gwiazd. Minimalizm u Siwiec, przepych u Przetakiewicz. A Szelągowska? Połączyła dwa nietypowe kolory

zobacz 00:55