Młoda kobieta mierzy sobie obwód klatki piersiowej.
©kei907/Fotolia.com

Chcesz zmniejszyć biust? Specjaliści odpowiadają: Czy operacja jest niebezpieczna? Jak wygląda zabieg?

Młoda kobieta mierzy sobie obwód klatki piersiowej.
©kei907/Fotolia.com

Nie każda kobieta marzy o większym biuście. Niektóre dałyby wiele, żeby choć trochę zmniejszyć piersi. Dlaczego? Czy to możliwe? Opowiadają dr n. med. Małgorzata Chomicka-Janda i dr n. med. Marcin Nowak.

 

Jak wiele pacjentek zgłasza się do kliniki z zamiarem zmniejszenia biustu?

 

DR MAŁGORZATA CHOMICKA JANDA: Z miesiąca na miesiąc pacjentek do redukcji piersi jest coraz więcej. O ile wcześniej zabiegiem dominującym było powiększanie piersi, tak teraz wykonuję co najmniej 2–3 operacje redukcji piersi w tygodniu.

 

Jakie są najczęstsze powody podjęcia takiej decyzji ?

 

DR MAŁGORZATA CHOMICKAJANDA: Bóle kręgosłupa i barków to jeden powód. Ale również to, że kobiety mają kłopoty z dobraniem właściwego ubrania, ich biust zwraca uporczywie uwagę mężczyzn, nie mogą uprawiać sportu, podbiec do autobusu. Więc nie tylko dolegliwości fizyczne, lecz także ograniczenia w codziennym życiu, codziennych czynnościach i zażenowanie oraz ukrywanie piersi skłaniają panie do ich zmniejszenia.

 

Czy każdej pacjentce można pomóc, czy może są powody, dla których ktoś nie zostaje zakwalifikowany do zabiegu?

 

DR MAŁGORZATA CHOMICKA JANDA: Jeżeli pacjentka jest zdrowa lub leczy się pod kontrolą specjalisty, a badania ma na tyle dobre, aby anestezjolog zakwalifikował ją do znieczulenia ogólnego, które zazwyczaj trwa ok. 4 godzin, to taki zabieg można wykonać. Po częściowym usunięciu piersi materiał przesyła się do badania histopatologicznego, więc mamy pewność, że w usuniętej części gruczołu nie znajduje się żadna podejrzana o nowotwór zmiana chorobowa.

 

DR MARCIN NOWAK: Nadrzędną filozofią postępowania lekarskiego, a zabiegowego w szczególności, jest nie szkodzić. Jeżeli więc ogólny stan zdrowia stwarza zagrożenie powodzenia, wtedy nie operujemy. Osobną kwestią jest nikotynizm – przy wielu operacjach z zakresu chirurgii plastycznej jest to czynnik wpływający na zakres i sposób wykonywania operacji i pośrednio na ich efekt i bezpieczeństwo, dlatego zachęcamy do rzucenia palenia, a w przypadku niemożności osiągnięcia tego modyfikujemy sposób operowania.

 

Czy zabieg wymaga szczególnych przygotowań?

 

DR MAŁGORZATA CHOMICKA JANDA: Pacjentka musi przed  zabiegiem wykonać szereg badań diagnostycznych. Są to badania laboratoryjne, rtg klatki piersiowej, usg piersi. Jeżeli pacjentka leczy się na inne choroby, konieczna jest opinia i konsultacja specjalisty.

 

DR MARCIN NOWAK: W przypadku choroĀLb przewlekłych, typu nadciśnienie tętnicze, musi być ono zredukowane i dobrze kontrolowane. W okresie najlepiej ok. 2 tygodni przed planowanym terminem prosimy o niestosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, gdyż zwiększają ryzyko powstania krwiaka poprzez negatywny wpływ na płytki krwi. Ważne jest też, aby w okresie poprzedzającym operację nie stosować żadnych restrykcyjnych diet.

 

Jak przebiega zabieg?

 

DR MAŁGORZATA CHOMICKA JANDA: Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W zależności od wielkości redukcji piersi można zastosować różne metody operacji. W przypadku niewielkich redukcji brodawkę można jedynie przemieścić w odpowiednie miejsce, natomiast w przypadku dużych redukcji konieczny jest przeszczep brodawki. Usuwane są dolne części piersi, a z pozostałych tworzone są wyniosłości piersiowe. Na gruczoły piersiowe zakładane są szwy modelujące kształt. Czasami zdarza się, że pomimo redukcji piersi wkłada się w nie niewielkie implanty – po to, aby zapewnić ładny kształt „stojących” piersi na długie lata.

 

Jak bardzo można zmniejszyć biust? O ile rozmiarów?

 

DR MARCIN NOWAK: Jest to kwestia indywidualna, każdorazowo ustalana z pacjentką i uwzględniająca ogólną budowę ciała. Zdarzają się niewielkie redukcje w celu poprawy wyglądu, ale i takie gdzie usuwam prawie 2 kg gruczołu z każdej piersi.

 

W jaki sposób taka operacja wpływa na zdrowie i kondycję fizyczną?

 

DR MAŁGORZATA CHOMICKA JANDA: Operacja redukcji piersi zmniejsza ich wagę, czasem nawet o parę kilogramów. Wpływa to w zasadniczy sposób na sylwetkę, ramiona i kręgosłup. Czasami zdarza się, że pacjentki są już zapisane na operacje neurochirurgiczne kręgosłupa, natomiast po operacji redukcji piersi dolegliwości bólowe mijają i takiej operacji nie trzeba wykonywać.

 

Na pytania odpowiedzieli dr n. med. Małgorzata Chomicka-Janda i dr n. med. Marcin Nowak.

Party Medycyna Estetyczna

 

Party Medycyna Estetyczna

Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17