Makijaż na lata. Jak działa makijaż permanentny? Rozmowa z ekspertem

Mówi się, że brwi są dla twarzy tym, czym rama dla obrazu. Dodają jej charakteru, podkreślają rysy, sprawiają, że kobieta wygląda na elegancką i zadbaną. Dr Magdalena Łopuszyńska i linergistka Magdalena Zawadzka opowiadają o dostępnych metodach trwałej pigmentacji brwi.

 

Makijaż permanentny, inaczej nazywany mikropigmentacją, to zabieg estetycznypolegający na korekcie dysproporcji np. w obrębie ust, brwi czy na wykonaniu kresek na powiekach. Umożliwia trwałe podkreślenie urody. Zabieg polega na wprowadzeniu pigmentu do warstwy kolczystej naskórka. W odróżnieniu od tatuażu makijaż permanentny nie pozostaje w skórze do końca życia, ponieważ barwnik wprowadzany jest płycej i po upływie paru lat dochodzi do jego całkowitego złuszczenia.

 

Obecnie do wyboru mamy wiele metod pigmentacji brwi.

 

Makijaż permanentny podkreślający łuk brwiowy może być wykonywany metodą cieniowania (jednolitą lub ombre/pikselową) oraz metodą włoskową, inaczej nazywaną piórkową. Zabieg wykonywany od niedawna i zdobywający coraz większą popularność to tzw. microblading.

 

Metoda cieniowania polega na równomiernej pigmentacji łuku brwiowego tak, aby uzyskać imitację subtelnego cienia na skórze.

 

Efekt jest naturalny, delikatny. Cień wtapia się we włoski i uzupełnia tym samym ich braki. Podczas zabiegu linergistka dąży do stworzenia idealnej linii brwi. Technika cieniowania (ombre) najlepiej sprawdza się u kobiet preferujących mocniejszy makijaż oka bądź u tych, które na co dzień podkreślają brwi kredką czy cieniem. Ten rodzaj pigmentacji daje możliwość stopniowego uzupełniania barwnika, z gwarancją delikatnego podkreślenia łuku brwiowego. Wykonany w ten sposób makijaż utrzymuje się dłużej niż ten zrobiony metodą włoskową czy za pomocą microbladingu. Efekt powinien być zadowalający przez mniej więcej 3 lata.

 

Kobietom obawiającym się zbyt mocnego podkreślenia brwi poleca się skorzystanie z metody hybrydowej, czyli mieszanej.

 

Jest to połączenie cieniowania z metodą włoskową, umożliwiające uzyskanie bardzo naturalnego efektu, bez tzw. pustych miejsc. Ten rodzaj zabiegu idealnie sprawdzi się u kobiet, które straciły naturalne brwi wskutek np. przebytej choroby.

 

Metoda włoskowa wykonywana jest urządzeniem mechanicznym.

 

Używa się specjalnej „rączki” zakończonej jednorazową igłą. Ten rodzaj makijażu polega na liniowym wprowadzeniu pigmentu, który ma za zadanie stworzenie „włoska” w miejscu, gdzie go brakuje. Pigment wprowadzany jest zgodnie z naturalną linią układania się włosków. Metoda ta idealnie sprawdzi się u kobiet chcących uzyskać subtelne podkreślenie brwi. Dzięki niej linergistka jest w stanie odtworzyć łuk brwiowy i uzyskać naturalny efekt. Ważną informacją jest to, iż po pewnym czasie od tego zabiegu pigmentacji można zauważyć delikatne rozmycie się włoska. Jest to zjawisko naturalne, spowodowane osadzaniem się pigmentu w naskórku. Makijaż wykonany metodą włoskową utrzymuje się zdecydowanie krócej niż zrobiony metodą cieniowania. Zaleca się odświeżać go co roku, a w niektórych przypadkach nawet częściej.

 

Microblading to metoda manualna.

 

Polega na wprowadzeniu pigmentu za pomocą mikroostrza do warstwy kolczystej naskórka (stąd wzięła się jej nazwa – microblading, od angielskiego słowa „blade”, czyli „ostrze”). Przy korzystaniu z tej metody można zauważyć zdecydowanie mniejszą kontrolę nad głębokością pigmentacji. W niewprawnych rękach może dochodzić do zbyt głębokiego nacięcia naskórka, wskutek czego może nastąpić rozmycie się pigmentu, a nawet powstanie trwałych blizn.

 

Wyboru metody powinna dokonywać linergistka, biorąc pod uwagę stan brwi, rodzaj skóry oraz oczekiwania klienta.

 

Ważne, żeby osoba wykonująca zabieg była świetnie wyszkolona z zakresu mikropigmentacji oraz posiadała

znajomość zasad higieny i bezpieczeństwa.