
Arnika górska łagodzi stany zapalne i podrażnienia skóry. Pomaga przy opryszczce, trądziku i czyrakach.
Arnika górska jest rośliną objętą ochroną. Występuje na terenach górskich, przeważnie w Sudetach i Bieszczadach.
Kasia gotuje z Polki.pl: szybki deser z malinami
Arnika górska – właściwości
Arnika górska posiada wiele cennych właściwości, takich jak olejki eteryczne, kwasy organiczne, flawonoidy, aminy i fitosterole. Działają one przeciwzapalnie i łagodzą podrażnienia, siniaki. Ponadto przyspieszają gojenie się ran i opuchnięć.
Arnika górska – jak wykonać i stosować maść z rośliny?
Maść z arniki górskiej łagodzi podrażnienia skórne, a także zmniejsza opuchnięcia powstałe po uderzeniu. Należy ją wsmarowywać w stłuczone miejsca, by złagodzić ból. Osoby mające problem z puchnięciem nóg powinny używać maści z arniki górskiej.
Proszek, uzyskany z wysuszonych i startych kwiatów arniki należy przesypać do kubka i dolać do niego osiem łyżek wazeliny bądź oleju. Całość wymieszać do uzyskania gęstej konsystencji i nałożyć na podrażnione czy opuchnięte miejsca. Specyfik można też stosować na opryszczki i wszelkiego rodzaju problemy dermatologiczne, takie jak trądzik, egzema, ropienie, czy czyraki.
- Maści i żele na ząbkowanie na bazie mentolu złagodzą ból i podrażnienia dziąseł. Sprawdź inne żele i maść na ząbkowanie.
- Maść nagietkowa stosowana jest w przypadku trądziku i skórnych stanów zapalnych. Maść nagietkowa na trądzik: jak zrobić i stosować?
- Maść końska jest tradycyjnym lekiem zawierającym wyciągi z ziół i olejki eteryczne. Poznaj maść końską na bóle mięśni i stawów.
- Zmaganie się z trądzikiem dotyczy nie tylko nastolatków w okresie dojrzewania. Maść cynkowa ratunkiem na trądzik.
- Maść majerankowa łagodzi stany zapalne i przyspiesza bliznowacenie. Maść majerankowa: zastosowanie, przepis.