
Maść końska jest tradycyjnym lekiem zawierającym wyciągi z ziół i olejki eteryczne. Działa bezpośrednio na ból mięśni i stawów.
Zastosowanie maści końskiej
Maść końska to środek ziołowy na złagodzenie bólu mięśni i stawów. Stosujemy ją głównie podczas przeziębienia, przy bólach reumatycznych, naderwanych ścięgnach czy zwichnięciach i nadwerężeniach.
Maść końska chłodząca i rozgrzewająca
Występują dwa rodzaje maści końskiej: chłodząca i rozgrzewająca. Tę pierwszą stosujemy przy stłuczeniach, obrzękach i stanach zapalnych. Chłodzącego leku możemy używać także przy silnym wysiłku fizycznym, ponieważ rozluźnia napięte mięśnie i łagodzi ból. Substancje, które zawiera ta maść przyczyniają się do wzrostu ukrwienia. Z kolei maść rozgrzewającą wykorzystuje się w przypadku bólu zwyrodnieniowego kręgosłupa i karku, na stawy i przy bólach reumatycznych. Maść ta rozgrzewa mięśnie, dlatego można stosować ją przed ćwiczeniami fizycznymi, dzięki czemu łatwiej jest uniknąć zakwasów. Lek nakłada się także na zimne stopy i dłonie. Maść rozgrzewająca powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, do których przedostają się składniki ziół, a to wywołuje lepsze ukrwienie. Dzięki temu ból przestaje dokuczać, a mięśnie są mniej napięte. Maść końska działa odstresowująco, np. przy dodaniu jej do kąpieli, pomaga również przy udrożnieniu dróg oddechowych.
Kasia gotuje z Polki.pl: polędwica w sosie grzybowym
Skład maści końskiej:
- kasztanowiec zwyczajny – działa przeciwzapalnie i ściągająco;
- rozmaryn – poprawia krążenie i odkaża;
- mięta – ma zastosowanie chłodzące;
- tymianek – rozkurcza i dezynfekuje;
- olejek awokado – przeciwzapalny;
- eukaliptus – łagodzi ból.
Jak nakładać maść końską?
Odpowiednią ilość maści końskiej trzeba nałożyć wprost na skórę, na bolące miejsce, najlepiej kilka razy dziennie. W celu wzmocnienia efektu działania należy przykryć nasmarowane miejsce odzieżą lub kocem i regularnie nakładać maść. Nie należy stosować jej, jeśli skóra jest podrażniona bądź zraniona. Należy unikać kontaktu z oczami, ustami i nosem.
Lek jest pomocny w wielu przypadkach, dlatego warto mieć go zawsze pod ręką. Kosztuje około 10 złotych.
- Maści i żele na ząbkowanie na bazie mentolu złagodzą ból i podrażnienia dziąseł. Sprawdź inne żele i maść na ząbkowanie.
- Arnika górska łagodzi stany zapalne i podrażnienia skóry. Zobacz właściwości i zastosowanie maści z arniki górskiej.
- Maść nagietkowa stosowana jest w przypadku trądziku i skórnych stanów zapalnych. Maść nagietkowa na trądzik: jak zrobić i stosować?
- Zmaganie się z trądzikiem dotyczy nie tylko nastolatków w okresie dojrzewania. Maść cynkowa ratunkiem na trądzik.
- Maść majerankowa łagodzi stany zapalne i przyspiesza bliznowacenie. Maść majerankowa: zastosowanie, przepis.