dr n. med. Tomasz Dębski
Styl życia

Mały szczegół, duża zmiana. Recepta na udany... nos 

Mały szczegół, duża zmiana. Recepta na udany... nos 

Na co w pierwszej kolejności zwracamy uwagę u nowo poznanych osób? Oczy, usta, uśmiech? Odpowiedź może zaskoczy, ale stoją za nią statystyki. To nos. On przykuwa naszą uwagę, decyduje o wyglądzie i charakterze twarzy, o tym, czy wyglądamy na sympatycznych, czy wręcz odwrotnie. To właśnie także nos, tuż po operacjach powiększania piersi, najczęściej poddawany jest korektom. Skąd taka popularność? I czy w każdej sytuacji interwencja chirurga plastyka jest niezbędna? Gdzie kończą się realne potrzeby, a zaczynają kaprysy?

Estetyka i funkcjonalność

Często dla pacjentek wygląd nosa jest powodem największych kompleksów. Trudno się dziwić – znajduje się on w centralnej części twarzy. Ponadto jest jej kluczowym elementem; nawet najmniejsze jego przekształcenie może zmienić wygląd całości oraz sposób, w jaki odbiera nas otoczenie.

– Często pacjentki mówią mi, że nikt z otoczenia nie poznał, że miały operowany nos, ale wszyscy zwracali uwagę, że wyglądają lepiej, młodziej, że są bardziej wypoczęte – mówi ekspert w dziedzinie plastyki nosa, chirurg plastyk dr n. med. Tomasz Dębski. – Zdarza się, że nawet ja nie poznaję pacjentki, która przychodzi do mnie na kontrolę pół roku po operacji, tak bardzo zmienia się jej wygląd.

Kasia gotuje z Polki.pl: szybki deser z malinami

Po upływie pół roku od operacji już widać jej efekty. Jeszcze nie ostateczne, bo na te trzeba poczekać około roku. Ale już wtedy skóra jest obkurczona, a obrzęk utrzymuje się jeszcze tylko na czubku nosa. A jakie są wskazania do korekty? Poczucie nieatrakcyjności to jedno, a kwestie zdrowotne – drugie. I choć to właśnie te pierwsze względy skłaniają pacjentki do szukania idealnego rozwiązania, to jednak zalecenia medyczne nie powinny pozostawać na dalszym planie. Zwłaszcza że dzięki operacji plastycznej można uzyskać zarówno poprawę wyglądu, jak i funkcji, a więc pięknie wyglądać i oddychać bez przeszkód.

Media społecznościowe a rzeczywistość

Kanony piękna serwowane przez media daleko odbiegają od rzeczywistości, zwłaszcza w przypadku mediów społecznościowych. Nie tylko z powodu celebrytów i celebrytek, którzy często przesadnie ingerują we własny wygląd, ale również przez filtry potrafiące bardzo skutecznie oszukać realia. Choć ich wachlarz ma zostać uszczuplony, to trendy w urodzie jeszcze na długo pozostaną. Jak ten na „instagramowe” nosy. Małe, lekko zadarte, głęboko osadzone – stają się marzeniem młodych dziewczyn, choć wyglądają sztucznie.

– Tzw. instagramowe nosy w niektórych projekcjach wyglądają dobrze, np. en face lub z półprofilu, ale generalnie ich wygląd nie jest naturalny, estetyczny. Moda na takie nosy obowiązywała w latach 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Dziś obecna jest głównie na wschodzie Europy, jednak współczesna europejska szkoła chirurgii plastycznej podąża na szczęście w kierunku nosów naturalnych – podkreśla dr Tomasz Dębski.

Przy podejmowaniu decyzji o operacji korygującej nos kluczowe powinny być naturalność i funkcjonalność. Przy nadmiernym zmniejszaniu nosa mogą pojawić się problemy z oddychaniem. Dlatego głównymi czynnikami powinny być faktyczne defekty estetyczne lub wskazania medyczne.

Lekarz-artysta

Zadarte, bulwiaste, asymetryczne, garbate – niekorzystnych kształtów nosa może być bardzo wiele. Podobnie jak możliwości korekty jego wyglądu. Chirurg plastyk staje się tu niejako artystą. Musi mieć nie tylko doskonałe umiejętności operatorskie, ale i wyobraźnię pozwalającą mu na wizję i stworzenie nowego nosa – proporcjonalnego i dobrze dopasowanego do twarzy osoby operowanej.

– Pacjentki najczęściej wiedzą, czego mogą się spodziewać po danym chirurgu plastyku, już wcześniej mogą zapoznać się z jego poczuciem estetyki, przeglądając galerie jego zabiegów czy zasięgając opinii innych pacjentek. To trochę jak z projektantami mody: jedni wybierają styl klasyczny, inni ekstrawagancki. Myślę, że w tej kwestii jest podobnie i dobrze, że tak jest, bo pacjenci mają możliwość świadomego wyboru, do którego ze specjalistów się udać i wiedzą, jakich efektów mogą oczekiwać – zauważa dr Dębski.

Istnieją dwie techniki operacyjne: „na zamknięto” i „na otwarto”. Pierwsza z nich polega na wykonaniu operacji poprzez cięcia tylko wewnątrz nosa, w drugiej metodzie dodatkowo wykonywane jest cięcie na słupku nosa, co zapewnia lepszy dostęp do korygowanej części. Modelować również można na wiele sposobów, w zależności od potrzeb i oczekiwań danej pacjentki: formować tylko czubek nosa, ścinać garb, prostować przegrodę. Często to wiele zabiegów jednocześnie, czyli kompleksowa przebudowa całego nosa – nie bez powodu rynoplastyka, czyli plastyka nosa, uchodzi za najtrudniejszą operację w całej chirurgii plastycznej.

dr n. med. Tomasz Dębski

East News
Newsy
To tylko natura? Nic z tych rzeczy! Te gwiazdy poprawiły swoją urodę
To tylko natura? Nic z tych rzeczy! Te gwiazdy poprawiły swoją urodę

var _gde_uegsitiomq = new Image(1,1); _gde_uegsitiomq.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=..41xDQx1coNy.kZeQOswHZ271Y1ow9eyV_U1ZjrW1X.r7/stparam=uegsitiomq/fastid=mialoprffadnlfdwiicdykuyqrkq'; Popularność zabiegów estetycznych i operacji plastycznych w Hollywood nie jest żadną tajemnicą. Mimo to gwiazdy rzadko otwarcie mówią o tym, w jaki sposób zmieniły się ich kształty czy zniknęły zmarszczki. Zobacz gwiazdy, które zdecydowały się pomóc naturze!   Najpopularniejsze operacje wśród gwiazd to bez wątpienia: powiększanie piersi, korekta kształtu nosa, plastyka brzucha oraz liposukcja. Chcesz wziąć przykład z najpopularniejszych aktorek i piosenkarek na świecie? Musisz pamiętać o najważniejszej zasadzie – ma być  naturalnie ! Gwiazdy coraz częściej decydują się na jedynie delikatne poprawki, a czasem nawet na cofnięcie starych operacji. Przykładem jest Victoria Beckham, która po latach postanowiła wymienić zbyt duże implanty piersi na dużo mniejsze. Chcesz zmienić swój wygląd, ale nie wiesz, jak uzyskać najlepsze efekty? Lekarze Kliniki Promedion , jednej z największych prywatnych klinik chirurgii plastycznej, radzą, jak skutecznie i naturalnie poprawić urodę niczym hollywoodzka gwiazda. Nos jak u Angeliny Korekta nosa Angeliny Jolie była tak udana, przede wszystkim dlatego, że była niezwykle subtelna. Wciąż nos aktorki jest proporcjonalny do reszty twarzy i nie wygląda sztucznie. Jego kształt został jedynie delikatnie podkreślony i zaostrzony. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu, że zmiana była delikatna, Angelina Jolie wciąż wygląda jak ta sama osoba.   Dr Maciej Charaziński , specjalista chirurgii plastycznej, radzi, jak powinien wyglądać proces wyboru kształtu naszego nowego nosa: – Często pacjentki, zgłaszając się na konsultację, mają już gotowe...

Hity chirurgii plastycznej /Kylie Jenner
East News
Styl życia
Hity chirurgii plastycznej 2020! Sprawdź, co polecają nasi eksperci
Hity chirurgii plastycznej 2020! Sprawdź, co polecają nasi eksperci

Nie jesteś zadowolona ze swojej figury lub niektórych partii twarzy? Mało inwazyjne metody nie zawsze są w stanie zastąpić skalpel. Dlatego o najczęściej wykonywane operacje plastyczne i korzyści, jakie dają, zapytaliśmy specjalizujących się w nich lekarzy z Kliniki Promedion (www.klinikapromedion.pl). Oto one!  Liposukcja i lipotransfer Dr Maciej Charaziński , specjalista chirurgii plastycznej: Mimo pojawienia się na rynku wielu nieinwazyjnych metod modelowania ciała, liposukcja ciągle jest pożądanym i często wykonywanym zabiegiem chirurgii plastycznej. Polega na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z miejsc, które są oporne na dietę i ćwiczenia , np. z brzucha. Odpowiednio przygotowana, może być ona następnie wykorzystana do zabiegów lipotransferu (przeszczepu tłuszczu), mających na celu odmłodzenie twarzy i uzupełnienie pojawiających się z wiekiem ubytków objętościowych. Własna tkanka tłuszczowa pacjenta jest najlepszym wypełniaczem do modelowania twarzy, ponieważ jest bezpieczna, nietoksyczna, w pełni biozgodna, w miarę trwała i prosta w zastosowaniu. Podawana jest w skórę za pomocą strzykawki, a zabieg jest stosunkowo mało inwazyjny i nie wymaga długiej rekonwalescencji. Co ważne, zapewnia bardzo naturalny efekt. Plastyka brzucha Dr n. med. Marcin Nowak , specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej: Abdominoplastyka to zabieg, z którego najczęściej korzystają kobiety po przebytych ciążach oraz osoby po intensywnym odchudzaniu, które osiągnęły już wagę docelową, niepodlegającą wahaniom, a u których nie doszło do obkurczenia skoóry – wtedy pozostaje na na brzuchu nieestetyczna, luźno zwisająca fałda. Celem operacji jest więc nie tylko usunięcie nadmiaru skóry i ewentualnie tkanki tłuszczowej, ale i odpowiednie naciągnięcie powięzi mięśni brzucha, co prowadzi do...

Chirurg
Pixabay/skeeze/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Fleszstyle
Krzywy nos? Operacja plastyczna pozwoli zmienić jego kształt
Korekta nosa jest jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej, a przy tym jednym z najtrudniejszych. Polega na zmianie jego kształtu lub poprawie funkcjonowania.

Korekta nosa jest jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej, a przy tym jednym z najtrudniejszych. Polega na zmianie jego kształtu lub poprawie funkcjonowania.   Korekta nosa, inaczej rhinoplastyka, to operacja, której efektem jest zmiana jego kształtu, a czasami także poprawienie funkcji. Dlatego też wymienia się dwa powody wykonywania tego zabiegu – estetyczne i medyczne. Po pierwsze, decyzja o operacji może wynikać z chęci poprawienia wyglądu nosa, jego kształtu i proporcji. Z drugiej strony są sytuacje, w których ze względów zdrowotnych należy wykonać zabieg operacyjnej korekcji nosa, na przykład w przypadku niedrożności dróg oddechowych i krzywej przegrody nosowej. Ocena estetyczna nosa jest dość subiektywna, ponieważ jedne osoby mogą nie zwracać uwagi na niewielkie niedoskonałości, dla innych natomiast są one przyczyną obniżonej samooceny. Co zmienić w wyglądzie nosa? Planując zmiany wyglądu nosa należy wziąć pod uwagę całą twarz, ponieważ musi być ona przede wszystkim proporcjonalna. Nos musi wyglądać naturalnie. Często się zdarza, że nos ma nie jedną, a kilka niedoskonałości, które powinny zostać skorygowane podczas operacji. Końcowy efekt zależy od grubości i spoistości skóry, grubości, wytrzymałości, kształtu i symetrii kości i chrząstek nosa, a także od tego, jak goją się tkanki. Oczywiście podstawą jest doświadczenie i profesjonalizm chirurga. Blizny po korekcie nosa Widoczność blizn po operacji zależy od sposobu przeprowadzenia zabiegu – chirurg może zastosować metodę zamkniętą lub otwartą. Metoda zamknięta polega na wykonaniu nacięcia wewnątrz nosa, dzięki któremu uzyskuje się dostęp do kości i chrząstki. Blizny pooperacyjne są niemal niewidoczne. Podczas operacji metodą otwartą, chirurg wykonuje cięcie w kształcie litery...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik