Bombki

Bombki, nazywane również bańkami, są popularnymi ozdobami choinkowymi, najczęściej wykonanymi z cienkiego szkła, papieru, styropianu lub plastiku. Mogą różnić się one od siebie nie tylko materiałem, ale również kolorem, kształtem, rozmiarem oraz wzornictwem. 

Więcej

Potrawy wigilijne

Potrawy wigilijne są zróżnicowane pod względem narodowym i regionalnym. Według obowiązującej na całym świecie tradycji należy podać dwanaście dań. Liczba ta ma symbolizować apostołów, którzy zasiedli z Jezusem do ostatniej wieczerzy. Do najpopularniejszych polskich potraw bożonarodzeniowych należy zaliczyć: uszka z grzybami, karpia, kapustę z grochem lub z grzybami oraz kluski z makiem. 

Potrawą, która otwiera Wigilię Bożego Narodzenia, są uszka z grzybami, podawane z czerwonym barszczem. W niektórych domach danie to zastępuje się zupą, przygotowywaną z suszonych grzybów. Najczęściej podaje się ją z łazankami lub kołdunami. 

Więcej

Snowboard

Snowboard jest deską, która jest przeznaczona do snowboardingu, czyli sportu zimowego, polegającego na jeździe lub wykonywaniu różnych ewolucji na tym sportowym sprzęcie. Przy zakupie deski snowboardowej należy wziąć pod uwagę jej przeznaczenie, kształt, konstrukcję oraz rodzaj ślizgu. 

Więcej

Narty

Narty są płaskimi płozami, które umożliwiają swobodną jazdę po śniegu lub wodzie. W celu przymocowania ich do nóg stosuje się różne typy wiązań i specjalnego obuwia narciarskiego. Wyróżnia się narty nordyckie, zwane również klasycznymi lub norweskimi oraz alpejskie, które przeznaczone są do narciarstwa zjazdowego. 

Narty używane były już przez starożytnych, w celu usprawnienia wędrówek. Odkrycie tego sprzętu przypisuje się Lapończykom, którzy przywędrowali na nich do Północnej Europy. Pierwsze narty sportowe zostały wyprodukowane w drugiej połowie XIX w. we Włoszech. 

Więcej