testosteron

Testosteron to hormon płciowy, który występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Odpowiada on u obu płci między innymi za poziom agresji oraz popęd seksualny. Testosteron u mężczyzn produkują jądra. Męski hormon wpływa na powiększenie członka i jąder, wzrost owłosienia twarzy i łonowego, mutację głosu oraz produkowanie plemników. Testosteron u kobiet wytwarzany jest w jajnikach, korze nadnerczy i w łożysku (w czasie ciąży). U pań odpowiada głównie za prawidłową pracę jajników oraz mocne kości.  

Więcej

prezerwatywy

Prezerwatywa to jeden z rodzajów antykoncepcji. Większość kondomów zrobiona jest z lateksu. Prezerwatywy dla mężczyzn chronią obydwoje partnerów przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, np. rzeżączką, kiłą czy zakażeniem wirusem HIV.

Więcej

Seks

Terminem seks lub sex można objąć wszystkie pojęcia określające lub definiujące zagadnienia dotyczące szeroko rozumianej erotyki i seksualności człowieka. Są to m. in. relacje partnerskie, antykoncepcja, płodność, pozycje seksualne, libido – jego poziomy i wahania, różnego typu zachowania seksualne: te w granicach norm przyjętych społecznie oraz te od nich odbiegające, przypominające dewiacje.

Więcej

Masturbacja

Masturbacja, onanizm, samogwałt –pobudzanie własnych narządów płciowych, aby doprowadzić się do rozkoszy seksualnej. Masturbacji najczęściej towarzyszą marzenia erotyczne. 

Więcej

Antykoncepcja

Antykoncepcja (kontrola narodzin, kontrola płodności) to zbiór środków i metod mających zapobiegać ciąży. Antykoncepcja jest przystosowana zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Metody antykoncepcji dzielą się na: chemiczne, hormonalne, mechaniczne i naturalne. Metody chemiczne przeznaczone są tylko dla kobiet i są to: pianki antykoncepcyjne, kremy i żele plemnikobójcze, globulki i gąbki domaciczne. Zawierają środki plemnikobójcze, które ograniczają żywotność plemników i zagęszczają śluz szyjkowy. Preparaty te nie uszkadzają lateksu. Metody hormonalne przeznaczone przede wszystkim dla kobiet to antykoncepcyjne tabletki, zastrzyki hormonalne, implanty i plastry z hormonami.

Więcej